Dünyanın En Ünlü Dolandırıcısı Frank Abagnale’nin Hayat Hikayesi

112210 Photo by Jeffrey Langlois/Palm Beach Daily News. Frank Abagnale Jr. before speaking during the Forum Club Monday at the Cohen Pavilion.

Frank Abagnale Amerika’da ve diğer ülkelerde sahtekarlık dolu suçlarıyla ünlü hale gelmiştir. Daha sonra FBI tarafından evrak üzerinde sahtecilik ve belge hırsızlığı konusunda uzman olarak işe alınarak “Sıkıysa Yakala” filminin konusu olmuştur.

 

Frank Abagnale kimdir?

27 Nisan 1948 yılında bir kırtasiyecinin oğlu olarak dünyaya gelen Frank Abagnale, suç dünyasına kredi kartı ve çekler üzerinde sahtecilik yaparak girmiştir. Daha sonra çeşitli beyaz yakalı profesyonel insanları taklit ederek kendisi için uluslararası bir yakalama ağı yaratılmasına neden olduktan sonra 21 Fransız polisi tarafından yakalanmıştır. Frank Abagnale FBI tarafından danışman olarak işe alınmıştır ve daha sonra ise kendi ajansını, eğitim derneklerini, finans kurumlarını kurmuş ve sahteciliğin nasıl tespit edileceği ve ele alınacağı konusunda önemli olan devlet kurumlarının kurulmasına yardımcı olmuştur. Hayatının bir bölümü “Sıkıysa Yakala” filmine konu olmuştur.

 

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Frank Abagnale Jr. 27 Nisan 1948 yılında Bronxville, New York’ta doğmuştur. Kamu tarafından hakkında bilinen çoğu kişisel bilgiye de “Sıkıysa Yakala” adındaki 1980 yılında kendi yazdığı biyografisinden ulaşılmıştır. Frank Abagnale, internet sitesi aracılığıyla, kitabın önsözünde de hikayedeki bazı detayların gerçek kişileri ve tarafları korumak amacıyla değiştirildiğinin yazdığını hatırlatarak kitapta geçen bazı detayların abartıldığını söylemiştir.

 

Babası, Frank Abagnale Sr.

Biyografiye göre Abagnale Jr. Paulette Abagnale ve Frank Abagnale Sr.’nin dört çocuğundan üçüncüsüdür. Çift, Cezayir’de İkinci Dünya Savaşı sırasında Frank Sr. Vahran şehrinde görevliyken tanışmışlardır. Savaştan sonra bu ikili Frank Jr.’nin kendi işine başlayacağı New York’a taşınmışlardır.

Frank Abagnale Jr. durağan bir çocukluk geçirdiğini ve özellikle de sık sık seyahat eden ve Cumhuriyetçi yerel siyasetçilerle temasta bulunan babasına yakın olduğunu söylemiştir. Annesi, babası Frank Sr’yi evde fazla bulunmamasından dolayı terketmeye karar verince genç Frank’in hayatı bir anda tepetaklak oldu. Bu karar, sadece kardeşlerini değil aynı zamanda eşine hala aşık olan babasını da oldukça sarsmıştır. Annesi özgürlüğünü elde etmeye çabalarken, Frank Jr. boşanmadan sonra babasıyla yaşamaya karar vermiştir ve bu ayrılık daha sonraki iş hayatını da çoğu zaman etkilemiştir.

 

Film ve Kitaplar

2002 yılında yönetmen Steven Spielberg Abagnale’in hayatını konu alan bir film çekmiştir. “Sıkıysa Yakala” daha önce de bahsi geçen biyografiden yola çıkarılarak çekilmiştir. Oyuncu Leonardo DiCaprio filmde ünlü düzenbaz olarak rol almıştır. Film daha sonralarda Neil Simon Tiyatro Salonu’nda birkaç ay oynanan Broadway müzikaline ilham vermiştir.

Filmin sürülmesinin üzerine, Abagnale’in hayat hikayesinin hangi kısımlarının doğru olduğu ve hangi kısımların doğrulanması gerektiği konusunda her zamankinden daha fazla soru sorulmasına neden olmuştur. Abagnale daha sonralarda filmin yapıldığına pişman olduğunu ve hayatının bu kısmını geride bırakmak istediğini söylemiştir.

Abagnale, dolandırılığın önlenmesini anlatan “The Art of the Steal (2001)” ve “Stealing Your Life (2007)” iki kitap yazmıştır.

 

Kredi Kartı Sahteciliği

Gençliğinde Frank Jr. hırsızlık dahil küçük suçlar işlemiştir. Büyüdükçe bu yaptıklarından sıkılsa da hırsızlığın daha ileri ve karışık boyutlarına ilerlemeye karar verdi. Özellikle, Abagnale babasının benzinlik kredi kartını oldukça büyük kazançlar sağlamak için kullanmaya başladı. Frank Jr. benzinlik görevlilerini yapacakları satıştan belirli bir oranını kendisine nakit olarak vermeleri ve kendilerine de pay almaları konusunda ikna etti. Frank’in babası binlerce dolara ulaşan kredi kartı ekstresini alınca Frank Jr.’nin çevirdiği dolap ortaya çıktı. Frank Abagnale Jr.’nin bilmediği şey babasının maddi açıdan zor durumda olduğudur.

Oğlunun yaptığı bu sahtekarlık üzerine dehşete kapılan Abagnale’nin annesi aklını başına toplaması için oğlunu yaramaz çocukların gönderildiği bir okula göndermiştir. Babasının maddi açıdan zor durumda olduğunu yeni keşfetmesinden ve ebeveynleri arasındaki gerginliğe maruz kalmasından dolayı Frank Abagnale Jr. 16 yaşında evi terketmiştir.

Abagnale’in banka hesabında çok az bir parası vardı ve örgün eğitim de görmemişti. Frank ehliyetini olduğundan 10 yaş daha fazla gösterecek şekilde değiştirdi ve aldığı eğitim konusunda pek çok abartı bilgi yazdı. Bu durum Frank’e maaşı iyi olan işlerin yolunu açtı.

Frank çalışmayı bırakmaya karar verip hayatını devam ettirebilmek için karşılığı olmayan çekler yazmaya başladı. Çok geçmeden, Abagnale kendisine yüzlerce karşılıksız çek yazdı ve banka hesabından binlerce dolar çekti. Yaşadığı bunca olaydan sonra yakalanacağını düşünerek saklanmaya başladı.

 

Etkilemek Amacıyla Yapılan Taklitler

Frank, kadın banka memurlarını yeni ve çarpıcı kişiliğiyle etkileyebilirse daha fazla karşılıksız çek yazabileceğini fark etti. Pilotların oldukça saygı duyulan kişiler olduklarına karar verdi ve pilot üniformalarının içine girme planını kafasında çizdi. Abagnale, Pan American Havayollarını’nın genel merkezini aradı ve seyahat ederken üniformasını kaybettiğini söyledi. Genel merkez yeni bir üniformayı nereden alacağını söyledi ve Abagnale de gidip üniformayı aldı. Daha sonra sahte kimlik kullanarak bunu şirkete ödetti.

Abagnale uçmak ile ilgili öğrenebileceği her şeyi öğrendi ve kendi sahte pilot kimliğini ve sahte Federal Havacılık İdaresi lisansını çıkarttı. Yaptığı bu tezgah ona bir pilotu nasıl taklit edeceği konusunda önemli bilgiler edinmesine yardımcı olmuştur.

Pan Am Havayolları ve polis, Abagnale’in yalanını farkettikten sonra ünlü dolandırıcı tekrar kimlik değiştirmeye karar verdi ve bu sefer Gürcistan’da bir doktor oldu. Yerel bir doktor ziyaretine gelince Abagnale kimliğinin açığa çıktığını düşündü. Aksine bu doktor tarafından düzenli olarak gideceği ve söylenene göre geçici bir süre çalışacağı yerel hastaneyi ziyaret etmesi istendi. Frank en sonunda bu işten de sıkıldı ve şehri terketti.

Daha sonrasında gelecek iki yılda Abagnale’in işten işe geçtiği söylenir. Fakat en sonunda Fransa’nın Montpelier şehrine yerleşince geçmişinin yarattığı sorunlar nedeniyle yakalandı. Frank yıllar boyunca yazdığı karşılıksız çekler sayesinde kazandığı 2.5 milyon dolar ile sıradan bir yaşama geçmek istedi. Fakat daha önceki bir kız arkadaşı arananlar listesinde Frank’in yüzünü tanıyınca yetkililere Frank’i ihbar etti.

 

Hapis Dönemi ve Danışmanlık

Abagnale işlediği suçlardan dolayı Fransa, İsveç ve Amerika’da hapis yattı. Hapis yattığı dönemde babasını kaybetti. Petersburg, Virjinya hapishanesinde bir süre yattıktan sonra şartlı olarak tahliye edildi. Banka memurlarına dolandırıcılık ve hırsızlık yapma yolları konusunda bilgiler sağlayarak beyaz yakalı suçlar uzmanı olarak dersler vermeye başladı.

Özgürlüğüne karşılık olarak hükümet, Abagnale’ye başka insanların dolandırıcılık yapmasını önlemek adına kendi yöntemlerini anlatmasını ve eğitim vermesini istedi. Frank, dünyanın en başta gelen evrakta sahtecilik, çek sahteciliği, sahtecilik ve güveni kullanma uzmanı olarak FBI ile 30 yıldan fazla çalıştı. Frank aynı zamanda insanları dolandırıcılık kurbanı olmamaları için eğiten kendi şirketi Abagnale & Associates’i kurdu.

Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir