Dünyanın En Zengin Kadınları

Erkekler dünyadaki tüm zengin listelerine hakim gibi görünse de, zenginliği şüphe götürmeyecek çok sayıda kadın da var. Üstelik  bu kadınların neredeyse çok azı hoppalığıyla ün salmış miras yiyici kesimden oluşuyor. Kimileri tamamen kendi çabalarıyla zengin olmayı başarmış kadınlar iken, kimileri ise kendi imparatorluklarını kurmak için paylarına düşen mirası başlangıç ​​olarak kullanmayı bilip akıllıca işlere imza atanlardan oluşuyor.

İşte girişimci bir ruha sahip kadınlara ilham kaynağı olacağını düşündüğümüz dünyanın en zengin 20 kadını:

 

1- Alice Walton

Bloomberg’e göre Alice Walton dünyanın en zengin kadını ve 46,7 milyar dolarlık bir servete sahip olduğu tahmin ediliyor. Walmart’ın kurucusu Sam Walton’un kızı olan Alice bir yandan sanat galerisini idare ederken, bir yandan da aile şirketi Walton Enterprises’ı yönetiyor.

 

2- Françoise Bettencourt-Meyers

Dünyaca ünlü kozmetik şirketi L’Óréal’in varisi Liliane Bettencourt geçen sene öldüğünde, kızı Françoise Bettencourt-Meyers birdenbire dünyanın en zengin kadını oluverdi. Bloomberg verilerine göre Françoise net değeri 44,7 milyar dolarlık bir servete sahip.Kendisi aynı zamanda Bettencourt Schueller Vakfı Başkanı ve bir yazar.

 

3- Maria Franca Fissolo

Listemizin 3. ismi Maria Franca Fissolo, kendisi dünyaca ünlü Ferrero Rocher çikolatalarının yaratıcısı, Nutella çikolatası ve fındığı birleştirip bundan ikonik bir marka yaratmayı başarmış iş adamı Michele Ferrero’nun dul eşi. Forbes verilerine göre, 33.2 milyar dolar değerinde bir servete sahip.

 

4- Jacqueline Mars

Jacqueline Mars’ın, şekerleme şirketi Mars’ın üçte birine sahip.Ayrıca Forbes verilerine göre net değeri 28.3 milyar dolarlık bir servetin sahibi olduğu tahmin ediliyor. Şirketi için yıllarca çalışan Mars, şirket yönetim kurulunda da görev yaptı ama bugünlerde en çok hayırseverliğiyle anılıyor.

 

5- Zhou Qunfei

Zhou Qunfei’nin, liseyi bırakıp saatler için lens üretmekte olan bir fabrikada çalışmaya başladığı söyleniyor. 22 yaşındayken kendisine ait ilk şirketi kurdu. Söz konusu şirket, cep telefonları için cam ekran üretimi yapıyordu. Çinli iş kadını şimdilerde kendi çabalarıyla dünyanın sayılı zenginleri arasına girmeyi başarmış, yaklaşık 9,2 milyar dolarlık servetin sahibi olan bir milyarder.

 

6- Sherry Brydson

Kanada’nın en zengin kadını, yatırım şirketi Woodbridge’in en büyük hissedarı olan Sherry Brydson’dur. Bloomberg verilerine göre 7.46 milyar dolar değerinde serveti olan Brydson’ın sahip olduğu şirketler arasında Viking Air, Vista Radyo ve Toronto’daki Elmwood Spa şirketleri bulunuyor.

 

7- Diane Hendricks

Diane Hendricks, genç yaşta hamile kaldı ve lise diplomasını alabilmek için okul hayatına evden devam etti. Daha sonra evlendi ve kocasıyla birlikte, kendisini dünyanın en zengin kadınlarından biri haline getiren devasa ABC Supply tedarik şirketini kurdu. Net varlığı ise yaklaşık 4,9 milyar dolar.

Hem para kazınıp hem de çocuk büyütmek isteyenleriniz varsa Hendricks bu konuda son derece iyi bir örnek oluşturuyor.

 

8- Yang Huiyan

Gayrimenkul devi Yeung Kwok Keung’un kızı Yang Huiyan, zenginlerin % 1’inin yaşadığı ülkelerden biri olan Çin’in en zengin kadınlarından biri. Country Garden Holding’in hakim hissedarı olan Huiyan, Bloomberg’in raporlarına göre, bu yılın sadece ilk dört işlem gününde 2.1 milyar dolar kazandı ve varlık değerini 25,6 milyar dolara çıkarmayı başardı.

 

9- Loretta Robinson

Loretta Robinson, Kanada’nın en büyük medya ve iletişim şirketlerinden biri olan Rogers Communications şirketini kuran Ted Rogers’ın dul eşi. Robinson ailesinin net varlık değerinin 7,9 milyar dolar olduğu söyleniyor.Loretta’nın Ted Rogers Kalp Araştırmaları Merkezi projesini başlatmak için verdiği 130 milyon doların Kanada Sağlık Hizmetleri tarihinin gelmiş geçmiş en büyük bağışı olduğu belirtiliyor.

 

10- Gina Rinehart

Bir kadın için iş hayatına atılıp orada kabul görmek zor, hele ki bunu madencilik dünyasında yapabilmek daha da zor. Ancak, Gina Rinehart’ın Avustralya’daki en zengin kişi haline gelip tahmini değeri 14,9 milyar dolar olan bir servete kavuşması tam da böyle oldu. Üstelik 2017 yılında servetine 2.5 milyar dolar eklediği söyleniyor. Nasıl yaptığını bilmek ister misiniz? Kendi çabalarıyla zengin olmayı başaran insanların alışkanlıklarına bir göz atın.

 

11- Giuliana Benetton

Giuliana Benetton, ördüğü sarı bir kazak erkek kardeşi Lucian’ın çalışmakta olduğu giyim mağazasında pek bir beğenilince üç erkek kardeşi ile birlikte tekstil devi Benetton’ı kurdu. Forbes sahip olduğu net varlığın 3,5 milyar dolar olduğunu belirtiyor.

 

12- Doris Fisher

Doris Fisher, Stanford Üniversitesi’nden mezun oldu, ancak ilginçtir ki dünyanın en zengin kadınlarından biri olmasını sağlayan şey bir kot pantolondu. 1969 yılında, rahmetli eşi Donald ile birlikte, eşinin bedenine uygun bir kot bulamamaları fikrinden yola çıkarak Gap’ı kurdular. Fisher şu an yaklaşık 2.8 milyar dolar değerinde bir servetin sahibi.

 

13- Oprah Winfrey

Oprah Winfrey muhtemelen dünyanın kendi çabalarıyla zengin olmayı başarmış en ünlü kadınıdır. Kendisi OWN TV kanalına sahibi, ancak Forbes, 2.8 milyar dolarlık servetinin kaynağının talk show kraliçesi olduğu yıllar olduğunu söylüyor. Bir ürünün geleceğini tehlikeye atabilen diğer ünlü isimlerin aksine, onun onayından geçen her ürün büyük bir başarıya imza atıyor, hatta bu durumun bir adı dahi var :“Oprah etkisi”

 

14- Laurene Powell Jobs

Laurene Powell Jobs, teknoloji dünyasının en zengin kadını. Apple ve Disney’de hisseleri bulunan ünlü milyarderin yaklaşık 20,9 milyar dolar serveti bulunuyor. Steve Jobs’ın dul eşi olan Laurene, ekonomi ve siyaset bilimi ve işletme eğitimi almış değerli bir hayırsever ve aktivisttir.

 

15- Judy Faulkner

Judy Faulkner, teknoloji dünyasının kendi çabalarıyla zengin olmayı başarmış en varlıklı kadınlarından biridir. Teknoloji milyarderi olabilme geleneğini bozmayarak tıbbi kayıt yazılım şirketi Epic’i teknoloji alanında işe başlamak için pek de parlak bir yer sayılmayacak Wisconsin’de,  kendi evinin bodrum katında kurmuştur. Forbes, Faulkner’ın net varlığının 3.7 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor.

 

16- Polyanna Chu

Polyanna Chu ve kocası, Kaliforniya’da gayrimenkul yatırımına başlamışlardı ancak 1993 yılında finans hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamaları gerçeğine rağmen memleketleri Hong Kong’da Kingston Yatırım Grubunu kurdular. Sonrasında bu işi bir finans merkezi haline getiren Polyanna Chu’nun servetinin şimdilerdeki net değeri ise 12,6 milyar dolar.

 

17- Susanne Klatten

Susanne Klatten, babasının ölümünden sonra hem BMW’den( yüzde 12,5’lik) hem de kimyasal madde ve ilaç üretimi yapan Altana’daki şirketlerinden( yüzde 50,1’lik) pay almıştır. Shrewd yatırımları onu Almanya’nın en zengin kadınını yapmış, bu sayede uyurken nasıl para kazanılabileceğini herkese göstermeyi başarmıştır.  Net varlığı 23,6 milyar dolardır.

 

18- Denise York

Spor dünyasının en zengin kadını Serena Williams ya da başka bir atlet değil, San Francisco 49ers Amerikan futbol takımının sahibi Denise York’tur. Ekibin eş başkanı da olan York’un net varlığı ise 2.5 milyar dolar civarında.

 

19- Wu Yajun

Wu Yajun kariyer hayatına bir mühendis olarak başladı ancak daha sonra gayrimenkul sektörüne yönelik ticari gazeteciliğe geçiş yaptı. Altı yıl sonra gazeteciliği bıraktı ve kocasıyla birlikte gayrimenkul geliştiricisi şirket Longfor Properties’i kurdu. Şuanda net varlığını 8,6 milyar dolara çıkarmış olduğu söyleniyor.

 

20- Alexandra Andresen

21 yaşındaki Alexandra Andresen dünyanın en genç milyarderi ve tahmini değeri 1,2 milyar dolar olan bir servete sahip. Atlara olan düşkünlüğü ile de tanınan Norveçli varisin sayısız binicilik yarışması kazandığı söyleniyor, kendisi aynı zamanda hevesli bir gezgin de.

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir