eBay üzerinden stoksuz satış yaparak para kazanmak

Kullanılmış eşyalarınızı eBay üzerinden satmak alışıldık bir şeydir fakat stoksuz satış ( dropshipping ) yöntemi ile yeni ürünlerin satışını yapmak, işinizi bambaşka bir boyuta taşır. Stoksuz satış yapmak; başka bir şirketin olanaklarını ve ürününü kullanarak ticaret yapma şeklidir. Elektronik, oyuncak, sağlık ve güzellik ürünleri gibi birçok yeni ürünü, bu şekilde pazarlayabilirsiniz. Yüzlerce toptancıya ulaşabileceğiniz birçok stoksuz satış yapma imkanı tanıyan firma bulunmaktadır. Ayrıca bu firmalar online perakende satış yapabilme imkanı da sunarlar. Buyük ölçekli stoksuz satış imkanı sunan firmaların imkanlarını kullanmak için sözleşme yapmak ve ücret ödemek zorundasınız.

 

Stoksuz satış yapmanın avantajları

eBay modeli stoksuz satış yapmak için uygun bir modeldir. Ticari bir ürün sattığınızda, satın alan kişi ürünün ücretini PayPal ödeme sistemi üzerinden hesabınıza yatırır. Ücreti aldıktan sonra, kendi komisyonunuzu düşer ve stoksuz servis sistemini kullanarak ürünü müşterinin adresine kargolarsınız. 300 tl’lik bir ürün için 30 tl komisyon uygundur. Bu sistemde birçok ürünü pazarlayabilir ve böylece hangi ürünlerin daha çok talep gördüğünü ve fiyatların uygunluğunu test edebilirsiniz. Büyük ölçekli stoksuz satış imkanı sunan firmalar, birçok internet sitesine erişim linki yayınlamanıza da olanak verirler.

 

Stoksuz satış yapmanın dezavantajları

Stoksuz satış yapmak, kolay olmasının yanında birkaç tuzak barındırır:

Bu servisi sunan birçok fırma kullanım ücreti alabilmektedir. Bu ücret aylık abonelik şeklinde kesilir. Genelde aylık abonelik bedeli yaklaşık 100 tl civarındadır. Bir ay boyunca 10 adet satış yaptığınızı düşünürsek, her satışınıza 10 tl eklemek durumundasınız.

Satışını yaptığınız ürünün müşterinize ulaşana kadar geçen süreci sizin kontrol etmeniz gerekir. Ürünün geç teslimatı, eksik ya da belirtilen kalitede olmaması durumunda müşteri, stoksuz satış imkanı sunan firmayı değil, direkt sizi suçlayacaktır. Bu durumu yaşamamak için ilk ürünü kendinize sipariş edin ve bu süreci ilk elden gözlemleyin.

Bu sistem sayesinde, fiziksel bir dükkan ve envanter tutmanıza gerek olmasa da, sistem üzerinden müsait olan ürünler listesini takip etmeniz gerekir. Bu sistemi kullanıyorsanız birçok toptancıda ne kadar müsait ürün olduğunu bilmelisiniz. Eğer, çok popüler bir ürünü sattığınızda, satış işlemini yaparken bile ürününüzstoklarda tükenebilir ve yeterli geri bildirim alamadiğınız için zarar edebilir ve müşteri kaybedebilirsiniz. Daha da kötüsü, müşteriniz sizinle ilgili şikayette bulunursa üyeliğiniz iptal edilebilir ya da askıya alınabilir. Bunu önlemek için sadece güvenilir firmalar ile çalışmalısınız.

 

Ne tür ürünler satabilirim?

Stoksuz satış sisteminde milyonlarca ürün bulunmaktadır fakat bu ürünlerin hepsi size para kazandırmaz. Araştırma çok önemlidir. Hangi ürünlerin en çok satıldığı ve hangi fiyatların uygun olduğunu anlamak için, sitelerin satış grafiklerini inceleyin. Eğer bir ürün çok satılmışsa ve fiyatı sizin için karlıysa, bu ürünü portföyünüze ekleyin. Hatta, bazı popüler ürünleri henüz çok satanlar listesine girmeden tespit edebilirseniz daha çok kar elde edebilirsiniz.

Satış yaparken, ürün üzerindeki kar marjınızı değil, toplam kazancınızı dikkate alın. Mesela; 4 tl’lik bir ürünü %400 kar marji ile 16 tl’ye satarak 12 tl kazanabilirsiniz veya 100 tl’lik bir ürünü %50 kar marjı ile 150 tl’ye satarak 50 tl kar elde edebilirsiniz. Hangisini tercih edersiniz ? Bunu düşünün.

 

Başarı stratejileri

Stoksuz satış sisteminde başarılı olmanın bir başka yolu da; toptancılar yerine diğer parekende satış yapan websitelerini kullanmaktır. Birçok ürünü bu sitelerde de bulabilirsiniz. Hatta bu sitelerde bazı ürünler; promosyon veya talep yetersizliği yüzünden, toptan fiyatından daha ucuz bile olabilir. Eğer bir müşteri eBay üzerinden sizden ürün talep ederse, bu perakende sitelere girip ürünü müşterinin adresine gönderebilirsiniz. Bunu müşterinize söylemenize gerek yoktur. Bu sistem çok iyi çalışır çünkü perakende satış yapan websiteleri güvenilirdir, ürünleri kalitelidir ve makul kargo süreleri vardır. Kar edebileceğiniz ürünleri bulmak için sıkı bir araştırma gereklidir. Doğru ürünlerden %100 ile %400 arasında kar elde edebilirsiniz. Bazı perakende siteleri, bir ürün için maksimum sipariş limiti koyabilir. Bu yüzden ürün satın alacağınız sitelerin müşteri sözleşmelerine dikkat edin. Bunu anlamak için bir üründen çok sayıda sipariş verip sistemin buna izin verip vermediğini test edebilirsiniz. Belirli aralıklar ile perakende sitesini izleyip listenizdeki ürünlerin müsait olma durumunu gözetlemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

 

İlginizi çekebilir

E-ticaret yapmak istiyorum!
Çin’den ithalat nasıl yapılır?
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir