Eczane Nasıl Açılır?

İlaçlar bütün toplumların en temel ihtiyaçlarından biridir. Bu da ekonomik krizlere rağmen neden eczanelerin büyümeye devam ettiğini açıklıyor.

Son zamanlarda eczanelerde sadece ilaçların satılmadığını siz de fark etmişsinizdir. Aynı zamanda sağlık, kozmetik ve hijyen ürünleri de satılıyor. Bu da eczanecilerin ekmeğine bir kat daha bal sürülmesi demek.

Sizde eczane açmakla ilgileniyorsanız işte başlangıç aşamasında izlemeniz gereken prosedürler:

1 – Sermaye: Başlangıçta yüklü ilaç alımı yapıldığından eczane açma maliyeti ortalama 250.000-300.000 TL olacaktır.

2 – Stoklar: ürün çeşitlerini planlayın. İlaçların dışında hangi ürünleri stoklayacaksınız? Aslında bu durum pazarlama stratejinize ve sermayenize bağlıdır. Markalı ürünlerin kar marjının düşük olduğunu unutmayın. Karın büyük kısmını muadil ilaçlardan sağlarsınız.

3 – Lokasyon: en iyi yeri seçerek zamana ve paraya yatırım yapın. Özellikle yaya trafiğinin yoğun olduğu yerleri seçin. Bulduğunuz yeri en az bir hafta gözlemleyin ve daha fazla bilgi almak için etrafta gezinin. Eczane açılacak yerin en az 35m’2 alana sahip olması gerekir.

4 – Kayıt: Sağlık Bakanlığının ön gördüğü koşullara uygun Eczacılık Fakültesi mezunu olduğunuza dair Eczacılık Fakültesi Diplomanızın olması gerekir. Gerekli izin ve belgeleri öğrenmek için İl Sağlık Müdürlüklerine başvurun veya internet sayfasından öğrenin.

5 – Personel: daha önceden eczane de çalışmış olan satışçılardan almanız size avantaj sağlar. Unutmayın ciddi yan etkilere sebep olabilecek ilaçlar satacaksınız.

6 – Temizlik: eczane aydınlık ve havadar olmalıdır. Zeminleri; karo, mermer veya benzeri malzemeyle kaplı olmalıdır. Ayrıca yazar kasa ve POS makinesi almanız gerekir. POS makinesi almanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

7 – Tedarikçiler: sadece fiyat koşulları sebebiyle değil aynı zamanda destek ve itibar içinde en iyi tedarikçileri araştırın. Başlangıç için size tavsiyemiz doğrudan tedarikçiye gitmek yerine toptancı hizmetini kullanmak olacaktır. Tedarikçilerden alım yapmanız sizin için daha masraflı olacaktır.

Eczane açmak istiyorum diyenler için kaleme aldığımız yazı serimize devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir