Eczanenizin Tanıtımını Nasıl Yapabilirsiniz?

Aslına bakacak olursanız bütün eczaneler aynı hizmeti verir. Reçetelerdeki ilaçları verirler ve ilaçlar satarlar. Başarılı bir şekilde rekabet edebilmek için birtakım önlemler almalı ve kendinizi farklılaştırmalısınız.

Bununla birlikte zincir eczanelerle veya yıllanmış eczanelerle de rekabet etmeniz gerekir.

Bunu yapabilmek için eşgüdümlü bir strateji geliştirmeli, doktorlar ve hastalarla iyi ilişkiler kurmalı ve doğru bir pazarlama yaklaşımı benimsemelisiniz.

 

Adımlar

Müşteri tipini birlemek için bulunduğunuz çevrede bir araştırma yapın. Örneğin birtakım tıbbi sorunları olan veya ortalamanın üzerinde geliri olan insanların yaşadığı bir bölgede olabilirsiniz. Müşterilerinize bir eczaneden ne beklediklerini sorun. Daha sonra müşterilerinize bu ürünleri veya hizmetleri sunun.

Doktorlarla iyi ilişkiler kurun. Eczanenizin tanıtımını yapmanın en iyi yolu doktorlarla birlikte çalışmaktır.

Birebir hasta bakımı hizmeti verin. Bu sayede müşteri sadakati oluşturursunuz. Örneğin hastaların düzenli olarak kilolarını ölçün veya sigara bırakma programlarına girmelerini sağlayın. Diyabetlilerin nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgili veya kanserle nasıl mücadele edilmesi gerektiği ile ilgili eğitim programları verin. Programlarınızın reklamını yapmak için broşürler dağıtın.

Müşterilerinizi rahat ettirin. Online sipariş hizmetleri verin. Bir internet sitesi açın ve ilaçlarla ilgili yardımcı bilgiler vererek marka bilinirliği yaratın.

Reçeteli ilaçların yanında alternatif ilaçlar da satın. Örneğin bir homeopati doktoru ile anlaşarak homeopatik ( içerisinde kimyasal madde bulunmayan bitki bazlı ama fabrikasyon ilaçların geneline verilen isim)  ilaçlar satabilirsiniz.

Okullara gidin ve sağlıkla ilgili konuşmalar yapmak için gönüllü olun.

 

İhtiyacınız olanlar

  • Pazarlama araştırması

Eczane sahibi olanlar veya yeni bir eczane açmak isteyenlere özel kaleme aldığımız yazı serimize devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir