Egzersiz Yapmak Sizi Paradan Daha Çok Mutlu Ediyor!

Yale ve Oxford Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip egzersize ilişkin yaptıkları bir araştırmada sosyalleşmeyi içeren bazı sporların ruh sağlığınızı sahip olduğunuz paraya oranla çok daha olumlu etkileyebileceğini fark ettiler.

Nasıl mı?

Egzersizin hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için ne denli yararlı olduğu açık – peki ya egzersizin zihinsel sağlığınız üzerinde ekonomik durumunuzdan çok daha etkili olduğunu ispatlayabileceğimizi söylesek?

Yapılan araştırmalara göre bu bilgi son derece doğru.

Söz konusu araştırma kapsamında bilim adamları 1.2 milyon Amerikalının fiziksel davranışları ve zihinsel ruh halleri hakkında veri topladılar.

Katılımcılardan şu soruyu yanıtlamaları istendi: “Son 30 günde stres, depresyon veya duygusal sorunlar nedeniyle kendinizi kaç kez  zihinsel anlamda huzursuz hissettiniz?”

Katılımcılara ayrıca gelirleri ve fiziksel aktiviteleri hakkında sorular da soruldu. Çim biçme, çocuk bakımı ve ev işlerinden tutun da ağırlık kaldırma, bisiklete binme ve koşmaya kadar 75 fiziksel aktivite türü arasından seçim yapmaları istendi.

Sonuç mu?

 

Egzersiz Yapıp Aktif Olmayı Başaran İnsanlar Çok Daha Mutlu Olma Eğilimindedir.

Bilim adamları söz konusu araştırma sonucunda, düzenli olarak egzersiz yapanların yılda yaklaşık 35 gün kendini kötü hissetme eğiliminde olduklarını buna karşılık bu denli aktif olmayan katılımcıların ise kendilerini yılda ortalama 18 gün boyunca kötü hissettiklerini keşfettiler.

Ayrıca araştırmacılar fiziksel olarak aktif insanların spor yapmayan ancak yılda kendilerinden yaklaşık 25.000 dolar daha fazla kazanan insanlardan çok daha mutlu hissettiklerini de ortaya çıkardılar.

Anlayacağınız kazancınızın size sporun verdiği mutluluk arttırıcı etkiyi sağlaması için tahmin ettiğinizden çok daha fazla para kazanmanız gerekir.

Ancak bu ne kadar çok spor yaparsanız o kadar mutlu olacağınız anlamına gelmez.

 

Aşırı Egzersiz Yapmak Ruh Sağlığınıza Zarar Verebilir.

Egzersizin size iyi geleceği açıktır, peki ne kadar süre egzersiz yapmalısınız? Egzersiz de aşırıya kaçmanızın mutluluğunuz üzerindeki etkisi ne olacaktır?

“Spor yaptığınız süre ve zihinsel yük arasındaki ilişki U- şeklindedir”. Yapılan bu çalışma, fiziksel aktivitenin ancak belirli bir zaman dilimi ile sınırlı kaldığı zaman zihinsel sağlığa katkıda bulunacağını ortaya çıkarmıştır.

Çalışmaya göre ideal olan haftalık 30 ila 60 dakika sürecek üç ila beş egzersizdir.

Bunun ötesinde bir egzersiz ise tam tersi bir etki yaratabilir. Günde üç saatten fazla egzersiz yapan katılımcıların zihinsel sağlık açısından yaşayacakları sıkıntıların fiziksel olarak aktif olmayanlara oranla çok daha fazla olacağı unutulmamalıdır.

Bilim adamları ayrıca sosyalleşmeyi merkezine alan bazı sporların – yani takım sporlarının – zihinsel sağlığınız üzerinde diğer spor dallarına oranla çok daha olumlu bir etkiye sahip olabileceğini de vurguluyorlar.

Unutmayın, ne bisiklet ne aerobik ne de fitness teknik anlamda takım sporu sayılmamasına rağmen bu aktiviteler de zihinsel sağlığınız üzerinde hatırı sayılır derecede olumlu bir etkiye sahip olabilir.

 

İlginizi çekebilir

Para ve Mutluluk Arasındaki Bilimsel İlişki
Egzersiz Yapmanın İşimden Daha Önemli Olmasının Nedeni
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir