El işi ürünler yapıp satarak para kazanmak

İşte sizlere el işi becerilerinizi geliştirmeniz için iyi bir fırsat. Bu tip ürünleri yapmanız ekstra para kazanmanız anlamına gelir. El işi becerilerinizden nasıl para kazanacağınızı ve eğleneceğinizi merak ediyorsanız aşağıdaki ipuçlarını okuyun.

 

El işi ürünler yapıp satarak nasıl para kazanılır?

1 – En iyi olduğunuz el işi becerisi ne? Farklı birçok el işini yapıyor olabilirsiniz ancak burada önemli olan size para kazandıracak el işi becerisine karar vermektir. Seçtiğiniz el işi beceriniz:

  • Profesyonel- bu el işi ürünün bir ihtiyacı veya isteği karşılaması anlamına gelir: mesela figürler, tablolar veya heykeller gibi insanların evlerine koymaktan hoşlanacağı bir ürün olabilir yada insanların günlük olarak kullanabileceği takılar, kaseler, araçlar veya ekmek kesme tahtaları gibi ürünler olabilir.
  • İlginç ve dayanıklı- rengi atmayacak, dökülmeyecek veya parçalara ayrılmayacak bir ürün olmalıdır.
  • Orijinal ve şık- zarif veya sade olsun fark etmez. El işi bir ürünün alıcıları etkileyecek bir görüntüsü olmalıdır. Alıcıları etkileyecek ne tür şeyler ekleyebileceğinizi düşünün. Bir imza ekleyebileceğiniz gibi küçük bir mesajda ekleyebilirsiniz. Bu sayede alıcı ürünün eşsiz olduğunu görür. Veya başka bir eşi benzeri olmayan bir tasarım, renk veya özellik geliştirebilirsiniz. El işi ürünlerinizi diğer ürünlerden farklılaştırmanın yollarını arayın.

2 – İş planı hazırlayın. Bir takım temel unsurlar hakkında düşünmeniz başarıyı garantilemenize yardımcı olur:

  • Malzemeleri kolaylıkla temin edebiliyor musunuz ve fiyatları uygun mu? Bu işe başlarken masraf yapacaksınız çünkü malzemeler almanız gerekecek. Bununla birlikte elinizin altında olan malzemeleri geri dönüştürmek, ailenizden borç almak veya malzemeleri toptan almak gibi maliyetleri kısmanın yolları da vardır. El işi ürünler yapma konusunda doğuştan gelen bir yeteneğiniz varsa masraflarınız daha düşük olacaktır.
  • Hazırda depolanmış el işi ürünleriniz var mı? Bu işe başarılı bir şekilde başlamak istiyorsanız elinizin altında yeterli sayıda el işi ürünün olması gerekir.
  • Ürünleri nerede satacaksınız? El işi ürünlerin satıldığı bir yerde küçük bir dükkan mı açacaksınız? Veya var olan bir dükkan sahibi ile görüşerek ürünlerinizi konsinye olarak satmalarını mı isteyeceksiniz? Bu karınızı azaltacaktır ancak size zaman kazandıracaktır.
  • Ürünleri nasıl taşıyacaksınız? El işi ürünlerinizi koymak için kutular veya sepetler mi kullanacaksınız? Ürünleri yürüyerek mi yoksa kendi arabanızla mı götüreceksiniz?
  • El işi ürünlerinizi nasıl sergileyeceksiniz? Bazen yere serilen bir örtü bile işinizi görür. Ancak bazen de bir masaya veya standa ihtiyaç duyarsınız.
  • El işi ürünlerinizi ne sıklıkta satacaksınız? Ürünleri haftalık mı aylık mı yoksa arada sırada mı satacaksınız? Ne sıklıkta satacağınıza karar vermeniz ihtiyacınız olan stok miktarını belirlemenize yardımcı olur. Özellikle zamanla işleri büyütmek gibi bir amacınız varsa belli bir zaman dilimini kapsayan bir plan yapmanız size yardımcı olur.

3 – El işi ürünlerinizin reklamını yapın. Afişler hazırlayın ve kartlar dağıtın. İnsanlara ne yaptığınızı anlatın. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan el işi ürünlerinizden başkalarına da bahsetmelerini rica edin.

4 – Ürün yapma zamanlarınızı düzenleyin. El işi ürünlerinizi düzenli olarak satmayı düşünüyorsanız stok yapmanız gerekir. Stokları arttırmak için ne kadar zaman harcamanız gerektiği ile ilgili bir plan yapın. Aynı zamanda bu zamanı işlerinizi büyütmek amacıyla yeni ürünler planlamak için de kullanın.

5 – Satış konuşması hazırlayın. Ürünlerinizi en iyi siz bilirsiniz. Bu nedenle ürünlerinizi en iyi şekilde anlatabilmek için hazırlık yapmalısınız. Ürünlerinizi en iyi anlatan kelimeleri yazın. Alıcıların zihinlerinde hoş bir görüntü yaratacak süslü kelimeler bulamıyorsanız sözlüğe bakın. Renk, şekil, doku ve kullanım kolaylığıyla alakalı kelimeler seçin.

6 – İlgili resmi kurumlara başvurarak konuyla ilgili yerine getirmeniz gereken sorumluluklarınızı öğrenin.

 

İpuçları ve uyarılar

Var olan ürünlerinize yeni bir ürün ekleyecekseniz diğer ürünleri yapacak zamanınız olduğundan ve yeni ürünleri eklemenizin kalitenizi bozmayacağından emin olmanız gerekir. Sadece gerekli olduğunda enerji harcayın. 7/24 çalışmayın.

El işi ürünleri satmanın en iyi yolu internet sitelerini kullanmaktır.

Birisine online olarak veya kişisel olarak satış yaparken baskıcı olmayın. Müşterileri kendi kararlarını vermeleri için rahat bırakın.

Aileniz ve arkadaşlarınız el işi ürünlerinizden hoşlanıyorsa ürünlerinizi onlara satın ve geri bildirim isteyin. Ancak kendilerini ürünleri almak zorundaymış gibi hissetmelerini engelleyin. Onlardan dürüst olmalarını isteyin ve iyileştirmeler yapmak için size yardımcı olmalarını isteyin.

Yeni araçlar ve yöntemler kullanırken dikkatli olun. Örneğin koruyucu gözlük takın!

Ek iş yaparak para kazanmak isteyenlere özel ek iş imkanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir