Elon Musk’ın Çılgın Tünel Projesi: Boring Company

Elon Musk, SpaceX ile yaptığı uzay projesinin ardından planlarına yeraltını da ekleyerek yeni bir risk alıyor. İşte bu konuda bildiklerimiz.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, yollardaki ve otoyollardaki trafik sıkışıklığını azaltmak için yeni bir Boring Company girişimi olan tünel projesi planlarını nisan ayında kamuoyun duyurdu.

Musk’ın planı hakkında detaylar çok az ve planın uygulanabilirliği zor fakat şu ana kadar öğrenebildiklerimiz şunlar:

Elon Musk, tünel projesinin arabalara şehirler arası alternatif güzergahlar sağlayarak trafik sıkışıklığının azalmasına yardımcı olacağını düşündüğünü söyledi.

 

Musk arabaların ve trenlerin yüksek hızda yol alabileceği yer altı tünel ağı inşa etmeyi hedefliyor.

Musk Twitter’da aralık ayında attığı bir tweette bir tünel sondaj makinesi yapmak istediğini çünkü Los Angeles trafiğinin onu deli ettiğini söylemişti.

Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en kötü trafiğe sahip şehir olma özelliğine sahip. Yani sizin de tahmin edebileceğiniz üzere Los Angeles trafiği yalnızca Musk’ı deli etmiyor.

Musk, şubat ayında planını bir Bloomberg yazısında anlattı. Şirketin esas amacının arabalar ve Hyperloop gibi yüksek hızlı trenlerin seyehat edebileceği 30 katlı bir yeraltı ağı oluşturmak olduğunu söyledi.

 

Boring Company şimdilerde daha önce Sunnydale, Kaliforniya’da kanalizasyon projesinde kullanılmış bir tünel sondaj makinesini test ediyor. Bu testin yapılmasındaki asıl amaç, tünel açma teknolojisini Godot adındaki makineyi kullanarak tünellerin daha hızlı ve daha az masrafla nasıl açılacağını konusunda geliştirip ilerletmek.

Musk nisan ayında Boring Company’nin hem yeraltında kazı yapıp hem de duvarları güçlendirecek bir makine yaparak masrafı azaltmanın yollarını aradığını belirtti. Çünkü günümüzde tünel açmak için kullanılan tünel sondaj makineleri bir süre kazı yaptıktan sonra geri giderek duvarları güçlendiriyor, ki bu oldukça uzun ve masraflı bir süreç.

Godot, SpaceX’in Crenshaw Bulvarı ve Rocket yolu kesişimindeki otoparkında bir tünel sondajını başarılı şekilde gerçekleştirdi.

 

Boring Company, ağustos ayında bu tüneli SpaceX’in otoparkından 3.5 km uzaklığa kadar uzatmak için izin aldı. Bu durum tünelin Hawthorne şehrinin altından geçeceği anlamına geliyor.

Tünel sadece araştırma ve geliştirme amacıyla kullanılabilecek. Boring Company testlerini bitirdiği zaman Hawthorne ikamet eden vatandaşlar, Boring Company’den tünelin tekrar toprakla doldurulmasını talep edebilir.

 

Elon Musk, şu anda uzunluğu 150 metre civarına ulaşan Los Angeles tünelinden geçtiğimiz günlerde bir fotoğraf paylaştı.

 

Tünel, Godot’un yanı sıra Musk’ın fütürist araba kızak testi için de kullanılacak. Musk, araba kızağının arabaları ve yayaları tünelde saatte 200 km hızla taşıyacağını belirtti.

 

Elektrikli kızak aynı zamanda yolcu vagonu da taşıyacak. Böylelikle yolcular da tüneli kullanabilecek.

 

Elon Musk’ın Los Angeles gibi bir şehirde araçların da kullanabileceği bir tünel sistemi yapmak istemesi mantıklı bir fikir. Fakat Boring Company, yüksek hızlı trenleri ya da hyperloop’u kullanmanın yollarını arıyor.

Chicago Tribune’in haberine göre, Elon Musk Chicago belediye başkanı Rahm Emanuel ile Chicago ve O’Hare Uluslararası Hava alanı arasında yüksek hızlı treni destekleyebilecek bir tünel açma konusuyla ilgili görüşmelere devam ediyor.

 

Elon Musk, Boring Company’nin New York ve Washington arasında da Hyperloop’u destekleyecek bir tünel açmayı planladığını söyledi.

Elon Musk Hyperloop’un ilk taslağını 2013’te bir araştırma makalesinde çizdi. Tesla

Musk, Hyperloop’un Baltimore ve Philadelphia arasında duracağını da belirtti. Bu sayede New York ve Washington arası seyahat sadece 29 dakikaya inecek.

 

Boring Company’e Baltimore-Washington yolunun altında 16 km uzunluğunda bir tünel açması için belediye tarafından onay verildi. Bu tünel, Washington ve Philadelphia duraklarıyla Baltimore’dan Washington’a uzanacak Hyperloop sisteminin ilk ayağı olacak.

 

Bazı girişimçi şirketler Hyperloop teknolojisini yakından takip etse de Boring Company, Hyperloop sistemini dışarıdan yardım almadan yapmak istiyor.

Tesla’nın Hyperloop kapsülü SpaceX tarafından yapılan bir testte saatte 350 km hız yaparak bir hız rekoru kırdı.

Risk sermayedarı Shervin Pishevar tarafından yönetilen Hyperloop One, Hyperloop sisteminde iki başarılı test gerçekleştirdiğini bildirdi. Bazı üniversiteler ve kolejler de SpaceX yarışmaları aracılığıyla Hyperloop teknolojisini tanıttı. Fakat sistemin hala tamamen onaylanması gerekiyor.

 

Boring Company’nin Elon Musk’ın hayalini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini etkileyecek oldukça fazla hareketli parça var. Çünkü Musk’ın sadece Hyperloop teknolojisini onaylatması gerekmiyor aynı zamanda da Amerika çapında tünel açmak için devlet ve şehir ruhsatlarını da alması gerekiyor.

Musk, gerekli ruhsatları almanın “çok uğraştıracağını” kabul ediyor.

 

Fakat her şey plana uygun giderse Elon Musk şehir planlamacılığı dünyasına düşündüğümüzden de erken girebilir.

 

İlginizi çekebilir

Elon Musk’ın Yatırım Yaptığı Alanlar
Elon Musk’ın Hayatından Her Girişimcinin Çıkarması Gereken Dersler
Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir