Elon Musk’ın Başarı Sırları

İnsanlar onu gerçek Tony Stark (Iron Man) olarak adlandırıyor. Tüm zamanların en büyük girişimcilerinden biri olarak görülen Elon Musk’tan bahsediyoruz. Tesla ve SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk dünyada çığır açmaya ve herkesi şaşırtmaya devam ediyor.

Peki bu kadar büyük bir başarı nasıl elde edilebilir?

Bitmek bilmeyen çalışma aşkı ve inovasyona olan ilgisiyle bildiğimiz Elon Musk, özellikle girişimciler için son derece önemli bir rol model.

Zaten biz de bu yazımızda Elon Musk’ın başarısında etkili olan unsurları mercek altına alacağız. O halde buyrun başlayalım.

 

1. Yüksek Motivasyon

Musk, çocukluğundan beri motivasyonu yüksek bir insan. 12 yaşındayken programlamayı kendi başına öğrenip, video oyun geliştirip bu oyunu 500 dolara satacak kadar yüksek bir motivasyon.

Başarılı insanların büyük çoğunluğunun başarısında yüksek bir motivasyona sahip olmaları vardır. Zira bu kişiler şahane bir şey yaratmak, daha önce yapılmayanı yapmak için büyük bir istek içerisindedir. Bu tarz insanlar vasat bir hataya, 9-5 mesaili bir işe razı olmazlar.

Daha da önemlisi, bu kişilerin motivasyon kazanmak için film izlemeye, motivasyon konuşması izlemeye de ihtiyaçları yoktur. Bu kişiler kendi kendilerine motivasyonlarını muhafaza ederler.

Mutlaka okuyun: Kendi Kendine Nasıl Motive Olunur?

 

2. Zaman Yönetimi

Etkili zaman yönetimi, başarının altında yatan en temel hususlardan biri.

Elon Musk, zamanının yarısını Tesla’da, yarısını ise SpaceX’te geçiriyor ve bu konuda günlük zaman çizelgesine büyük hassasiyet gösteriyor. Musk’ın klasik bir haftası şöyle geçiyor:

  • Pazartesi SpaceX’te.
  • Salı ve çarşamba günü Tesla’da.
  • Perşembe ve cumanın yarısı SpaceX’te.
  • Cumanın diğer yarısı ise Tesla tasarım merkezinde.
  • Hafta sonları ise ailesiyle, çocuklarıyla.

2 devasa şirketi yönetip bir de aileyle zaman geçirmeye çalışmak için zaman yönetimine büyük bir özen göstermek gerekiyor.

Fakat Elon Musk kimseden daha farklı değil. Gün herkes için 24 saat, yıl herkes için 365 gün.

Bu nedenle Elon Musk’tan eksik kalır bir yanı yok kimsenin. Ancak herkesin eşit derecede sahip olduğu belki de tek şey olan zamanı nasıl yönettiğiniz ve bu zaman içinde nelerle uğraştığınız esas fark yaratan şey.

Mutlaka okuyun: Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

 

3. Azim

Elon Musk’ın bugün milyarlarca dolar değerindeki iki şirketinin de az kalsın iflas ettiğini biliyor muydunuz?

Meseleyi bugünden okuyoruz, ancak Elon Musk’ın aşması gereken pek çok zorlukla karşılaştı. Finansman, büyüme, piyasayı alıştırma gibi devasa problemler.

Bu süreçte Elon Musk birçok kez başarısız olsa da hiçbir zaman pes etmedi ve her seferinde yeniden başladı. Bu sebeple herkes onun başarı ihtimalini yüksek görür, zira Musk kaybetmekten zerre korkmayan bir isim.

Bir şeyi ne kadar çok istediğinizi kendinize sorun. O şeyi elde etmek için nelerden vazgeçebilirsiniz? Tüm dünya size karşı çıksa bile hayalinizi gerçekleştirmek istiyor musunuz?

İnsanlar size “Yapamazsın.” dese bile azim ve kararlılığınızı kaybetmeden çalışmaya devam edenler, mutlaka başarı elde ederler. Elon Musk da bunun en canlı örneği.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcinin Gizli Silahı: Azim

 

4. İnovasyon

Elon Musk ekonominin temel kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir isim. Ekonomi, inovasyonun küçük ve orta ölçekli şirketler için kritik öneme sahip olduğunu söyler.

Yeni bir şirketin büyüme süreci zorlu geçer. Bu şirketin çeşitli açılardan korunması gerekir. İşte bu nedenle küçük ve orta ölçekli şirketlerin inovasyona büyük önem vermesi gerekir.

Pek çok insan, inovasyonun daha önce yapılmamış bir ürün/hizmet geliştirmek olduğunu zanneder. Yani yepyeni bir şey keşfetmek olarak görülür inovasyon.

Fakat inovasyon ve icat arasında temel bir fark vardır. Yepyeni bir ürün, hizmet geliştirmeye icat denir. İnovasyon ise piyasadaki bir açığı görmek ve bu açığı mevcut ürün/hizmetlerden daha iyi bir ürün/hizmet sunarak doldurmak demektir.

Örneğin bir ürün ya da hizmeti yeni bir şekilde pazarlamak ya da bu ürün veya hizmete yeni bir özellik eklemek inovasyon olarak adlandırılır.

Mutlaka okuyun: Nasıl Daha Yenilikçi/İnovatif Olunur?

Mutlaka okuyun: İşletmenizi Kurarken veya Büyütürken İnovasyondan Nasıl Faydalanabilirsiniz?

 

5. Etki

Elon Musk’a göre bir şirketin başarısında insanların dikkatini çekmek ve onları motive etmek büyük bir öneme sahip. Zira bir şirket, ürün ya da hizmet geliştirmek için bir araya gelmiş insanlardan ibarettir.

İş hayatı, bir takım sporudur. Girişimcilik kariyerinizin başında her şeyi kendi başınıza yaparsınız. Muhasebe, satın alma, pazarlama, reklam, her şey…

Ancak şirket büyüdükçe sizle aynı değerlere sahip insanlar işe almalısınız. Sizle benzer bir vizyona ve amaca sahip insanlarla yola devam etmelisiniz.

Elon Musk’ın başarısında da alanında en başarılı mühendislerle, tasarımcılarla, pazarlamacılarla birlikte çalışması son derece etkilidir.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek

 

6. Takım Çalışması

İyi bir ekip kurmanın şirket başarısı için kritik öneme sahip olduğunu söyledik. Girişimcilik de tek kişilik bir şey değildir. Girişimci, markasının ekran yüzü, sözcüsü olabilir ancak arkasında sağlam bir ekip olmadan bir girişimcinin başarılı olması mümkün değildir.

Bazı girişimciler tabiri caizse kontrol manyağıdır, her şeyi tek tek sorgulamak isterler. Personeline inisiyatif alma konusunda motivasyon sağlamak, onlara ilham vermek yerine adeta onları domine ederler.

Bu da esasında özgüvensizliğin ve güvencesizliğin bir göstergesidir. Bir girişimci olarak takımınıza güvenmiyorsanız zaten iş hayatında başarılı olma ihtimaliniz çok düşüktür. Elon Musk da başarılı ve parlak kişileri işe alan ve bu kişilere özgür hareket alanı sunan, onları şirkete katkı sağlama konusunda motive eden bir liderdir.

Mutlaka okuyun: Çalışanlarınıza Özgürlük ve Otonomi Vermenin Yolları

 

7. Sabır

Elon Musk’a göre şirketi kurmak, çimen yiyip uçurumdan aşağı bakmaya benziyor. Şirketin ilk birkaç ayı heyecan vericidir ancak sonra evdeki hesap çarşıya uymamaya başlar. Beklenen satış olmaz, geliştirilen yazılımda bir sürü hata çıkar. Bir şirketin ilk dönemlerinde bu tür olaylar mutlaka yaşanır.

Bu nedenle bir girişimcinin acı eşiği yüksek olmalıdır. Elon Musk’a göre bir girişimcinin sahip olması gereken en temel özelliklerden biri acı eşiğinin yüksek olmasıdır.

Başarılı girişimcilere baktığımız zaman “Para var, başarı var. Ben de o kadar başarılı olsam öyle rahat rahat açıklamalar yaparım.” diye düşünürüz. Ancak bu girişimcilerin o noktaya gelene kadar yaşadığı acıları görmeyiz. O başarı, gözyaşıyla, terle, kanla elde edilmiştir.

Yani girişimciliğin parıltılı yüzüne aldanmamak gerekiyor. O parıltının ardında zorluklar, acılar ve büyük bir cesaret yer alıyor. Bu kadar büyük zorluklara rağmen sabır gösteren kişiler de bir şekilde başarı elde ediyor.

Diğer bir ifadeyle girişimciliğin kökünde koyu bir sabır, reddedilmeye ve alay edilmeye karşı dayanıklılık ve stresle yaşamayı öğrenmek geliyor.

Mutlaka okuyun: Girişimcilikte Sabırlı Olmanın Sağladığı 8 Fayda

 

8. Eğitim

Elon Musk iyi okulların olduğunu düşünüyor fakat öğretmenlerin öğrencilerine neden bir şey “öğretmek” durumunda olduğunu açıklayamadıklarını ifade ediyor. Yani öğretmenler, öğrencilere neden matematik dersinde problem çözdürdüklerini bilmiyor.

Bir formül ya da bilgi ezberlerken o bilgiyi nerede kullanacağımızı bilemeyiz, fakat yine de sınavda karşımıza çıkar belki diye ezberleriz.

Mesela bir otomobil motorunun nasıl çalıştığını görmek için motoru sökmek ve yeniden birleştirmek gerekir. Bu da tornavidayla, İngiliz anahtarıyla yapılır. Motoru sökme problemine girişen bir kişi zaten bu süreçte aletlerin ne işe yaradığını iyi bir biçimde öğrenir.

Musk şöyle diyor:

“Öğrencilere motorun nasıl çalıştığını öğretmek istiyorsanız onlara tornavida ya da İngiliz anahtarının ne işe yaradığını öğreterek işe başlamalısınız. Öğrencilere ilk önce motoru göstermeli ve sonra bu motoru en ince parçalarına kadar ayırmalısınız. İşte bu noktada İngiliz anahtarı veya tornavidanın ne işe yaradığı apaçık belli olur.”

Yani Elon Musk, üniversite eğitimini asla reddetmiyor, fakat teorik bilgi ile pratik bilginin mutlaka birlikte harmanlanması gerektiğini, insanların neyi niçin nasıl yaptıklarını iyi bir şekilde kavraması gerektiğini düşünüyor. Eğitime olan evrensel bakışın yeniden gözden geçirilmesini, eğitim hakkında yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyor. Bu konuda kendi çocuklarının da gittiği özel bir okul projesi olduğunu biliyoruz Musk’ın.

Mutlaka okuyun: Elon Musk Gizlice Kurduğu Okulda Çocuklarını Nasıl Eğitiyor?

 

9. Geri Bildirim

Elon Musk, geri bildirime, yorum ve görüş zincirine büyük önem veriyor. Yani bir ürün geliştirirken mevcut duruma ve mevcut durumu daha iyi hale getirmenin yollarına düzenli bir şekilde dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktada potansiyel ve mevcut müşterilerinizin düşüncelerine kulak vermelisiniz. Ne istiyorlar? Ne tür problemler yaşıyorlar? Bu kişilerin sorunlarına nasıl yanıt verebilirsiniz? Rakip firmalardan daha özel ne tür şeyler sunabilirsiniz?

Girişimcilik bu sorulara yanıt aramaktan başka bir şey değildir. En temel anlamıyla, insanların ne istediğini anlamak ve bu ihtiyaçları karşılamaktır. Fakat insanların ihtiyaçlarını gerçekten analiz edemez, bu ihtiyaçlara sağlam çözümler sunamazsanız başarılı olmayı da bekleyemezsiniz.

Müşterilere kulak vererek onların istek ve ihtiyaçlarını tespit ederek onların satın almayı daha çok isteyeceği ürünler ve hizmetler geliştirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Müşteri Geri Bildirimleri ve Önerileri Toplama Yöntemleri

 

Sonuç

Bugün başarılı girişimcilere baktığımızda onların bir gecede bu noktaya gelmediklerini artık anlamamız gerekiyor. Elon Musk ve daha pek çok başarılı girişimci, birçoğumuzun katlanamayacağı kadar zor zamanlardan geçmişlerdir. Ancak sabır, çalışma, azim, inovasyon gibi kavramlara verdikleri sahih önem sayesinde ayakta kalıp büyük işler başarmaktadırlar. Bu yazıda ele aldığımız 9 prensip başarılı olmak için mutlak surette dikkat etmeniz gereken şeyler, ancak siz de Elon Musk’ı birebir taklit etmek yerine onun hayatını inceleyip şahsi olarak ders çıkarmalı, ondan ilham almalısınız.

 

İlginizi çekebilir

Elon Musk’ın Hayatından Çıkarabileceğiniz Dersler
Steve Jobs’tan Liderlik Dersleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir