İlham Veren Elon Musk Sözleri

Bu yazımızda dünya üzerindeki en ilginç ve en başarılı girişimcilerinden olan Elon Musk’ın ilham verici sözlerini paylaşacağız.

Elon Musk’ın online ödeme yöntemlerinden elektrikli araçlara, enerji üretim girişimlerinden uzaycılığa kadar pek çok alandaki cesur girişimleri onu özellikle girişimcilik dünyası için bir ikon haline getirmiş durumda.

Paypal’ın satışından 180 milyon dolar kazanan Elon Musk, bu paranın 100 milyonunu SpaceX’e, 70 milyonunu Tesla’ya ve 10 milyon dolarını da Solarcity’e yatırmış kirasını ödeyebilmek için arkadaşlarından borç istemiş bir girişimcidir.

Şimdi dilerseniz onun girişimcilik, inovasyon ve hayat hakkında söylediği ilham verici sözlere bakalım.

 

Elon Musk’ın Motivasyonunuzu Körükleyecek Sözleri

1. Başarısızlık bir opsiyon değildir. Eğer başarısız oluyorsanız inovasyona yeterince önem vermiyorsunuz demektir.

2. Sizin için önemli bir iş varsa, tüm zorluklara rağmen bu işe girmelisiniz.

3. Fizik düşünmek için güzel bir çerçeve sunar. Şeyleri en temel özelliklerine indirgeyip oradan hareket etmek güzel bir yaklaşımdır.

4. Marka bir algı meselesidir. Algı ve gerçeklik zaman içinde örtüşür. Bazen biri öne geçer, bazen diğeri. Ancak en temel anlamda markayı, bir ürünle ilgili izlenimlerin toplamı olarak adlandırabiliriz.

5. Bir şeyin mümkün olduğuna inandığınız zaman ihtimaller belirmeye başlar.

6. Bir şeyin en iyisini yapmak için azami derecede özenli olun. Hatalı ve çalışmayan şeyleri tespit edip düzeltin. Özellikle arkadaşlarınızdan gelen olumsuz eleştirilere önem verin.

7. Tüm yumurtaları tek bir sepette taşımayın denir. Bana göre sepetin başına gelebilecek durumlara yönelik kontrol sahibiyseniz tüm yumurtaları tek bir sepete koymakta bir sakınca yoktur.

8. Azim çok önemlidir. Bir şeyi zorla bırakmanız istenmediği müddetçe o şeyden vazgeçmemelisiniz.

9. Benim en büyük hatalarımdan biri insanları kişiliklerinden ziyade yeteneklerine göre değerlendirmemdir. Oysa bir insanın iyi kalpli olması da hayati önem arz eder.

10. Gelecekteki hayatın bugünkünden daha iyi olmasını ummak durumundasınız, daha kötü olmasını değil.

11. Önce kitaplar sonra ailem tarafından yetiştirildim.

12. İnsanlar bir amaç ve hedef doğrultusunda çalıştıkları zaman daha iyi performans gösterir. Bu nedenle insanların sabah işe gelip birlikte çalışmaktan mutlu olmalarını sağlamak şarttır.

13. Sabır bir erdemdir ve ben sabretmeyi yeni yeni öğreniyorum. Gerçekten zor bir şey.

14. Ben şuna ikna oldum: Daha iyi sorular sorabilmek için insan zihninin kapasitesini artırmaya çalışmalıyız. Yapmamız gereken tek şey kolektif bir şekilde aydınlanmaya çalışmaktır.

15. Yeni bir iş kurup onu büyütmek inovasyonla, motivayonla, kararlılıkla alakalı bir şey olduğu kadar o ürünü satmakla da alakalıdır.

16. Üniversitedeyken dünyayı değiştirebilecek projelerde çalışmak istiyordum ve şu an bu işi yapıyorum.

17. Şirket kurmak, kek pişirmek gibidir. Tüm malzemeleri doğru oranda katmanız gerekir.

18. Korkum yok diyemem ama korkunun dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu bir şey olduğunun gayet farkındayım.

19. Kurduğum tüm şirketlerdeki temel amacım dünya üzerinde kalıcı bir etki bırakmak.

20. Hayat, uzun süre kin duymak için çok kısa.

21. Bir şeyi sırf diğerlerinden farklı diye yapmayın. Amacınız diğerlerinden daha iyi bir şey geliştirmek olsun.

22. Bence dünyadaki hayat problem çözmekten daha fazla bir şey ifade ediyor. Dünyada yaşamak çok ilham verici bir şey.

23. Bir sahilde şezlongda vakit öldürmek bana kalırsa dünyanın en berbat şeyi. Öyle bir hayatım olsa, sürekli tatil odaklı yaşasam inanılmaz sıkılırdım. Ben meşguliyeti ve yoğunluğu severim.

24. Paypal’ı bırakırken şöyle düşündüm: İnsanlığın geleceğini etkileyecek daha önemli konular neler? Yani bu süreçte nasıl daha çok para kazanırım diye düşünmedim.

25. “Bu nasıl oldu? Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir?” tarzı sorular sorduran işlerle ilgileniyorum.

26. Neden yaşıyorsunuz? Yaşamanın amacı ne? Size ilham veren şeyler neler? Geleceği neden seviyorsunuz? Eğer gelecekte farklı gezegenlere açılmayacaksak, yıldızları keşfetmeyecek öyle bir gelecek çok bunaltıcı olacaktır.

27. Sabah uyandığınızda gelecek daha güzel olacak diye düşünmüyorsanız o sabah parlak bir sabah değildir.

28. Ben genelde iyimserimdir ancak gerçekçiliği de elden bırakmam. Tesla ya da SpaceX projesine başarılı olmak için değil, bu projelere ihtiyaç olduğu için başladım.

29. Bazı insanlar değişimden hoşlanmaz ancak diğer alternatif felaketse değişimi kucaklamak zorundasınız.

30. Risk almaya karşı büyük bir önyargı var. Herkes nasıl en az risk alabilirim diye hareket ediyor.

31. Birkaç asır öncesine giderseniz bugün gayet basit olarak gördüğümüz bir şeyin o zaman için büyülü bir şey olduğunu görürsünüz. Uzaktaki biriyle konuşmak, görüntü transfer etmek, uçmak, devasa veritabanlarından bilgi çekmek vs… Birkaç yüzyıl önce tüm bu saydıklarıma kimse imkan vermezdi.

32. Bana göre sıradan bir insanın sıradışı olmayı seçmesi mümkündür.

33. Verebileceğim en iyi tavsiye şudur: Yaptığınız işleri daha iyi bir şekilde yapabilmek için sürekli kafa yorun ve kendinizi sorgulayın. Bugün başladığınız bir projeyi yarın daha iyi hale getirmek için uğraşın.

34. Arabamızın üretim süreci o kadar keskin ve net çizgilerle ilerlemeli ki, eğer bir gün müşterilerimizden biri arabanın kaportasını veya herhangi bir yerini ölçmek ister ve ölçüler tutmazsa bu, ölçüm için kullanılan metrenin hatalı olduğu anlamına gelmeli.

35. Bir şeyin ya seyircisi olursunuz ya da o şeyin bir parçası olursunuz.

36. Deli gibi çalışın. Yani haftalık en az 80-100 saat çalışın. Diğerleri haftada 40 saat çalıştığında siz 100 saat çalışırsanız onların 1 yılda ulaştığı hedefe sadece 4 ayda ulaşabilirsiniz. Bu şekilde başarılı olma ihtimalinizi de yükseltirsiniz.

37. MBA diploması olan kişileri mümkün olduğunca işe almıyorum. MBA programlarında insanlara nasıl şirket kurulacağı öğretilmiyor.

38. Henry Ford ucuz ve sağlam otomobiller ürettiğinde insanlar şöyle dedi: “Ata binmenin neyi vardı ki?” Henry Ford o noktada iradesini gösterdi ve başarılı oldu.

39. Başaracağız. Tanrı şahidim olsun ki başaracağız.

40. Video oyun oynamayı severim. Çocukken yazılım mühendisliğine oyun oynayarak ısındım. Daha iyi bir bilgisayar alıp daha iyi oyunlar oynayabilmek için para kazanmaya ihtiyacım vardı. İlk başta bBilgisayarla haşır neşir olmamda dünyayı kurtarmak gibi bir amacım yoktu .

41. Düzenli bir feedback akışı bana kalırsa son derece önemli. Ne yaptığınızı ve bu şeyin nasıl iyileştirilebileceğini düzenli olarak görmelisiniz.

42. Devasa bir volkanik patlama ya da büyük bir gök taşı elbette dünyayı yok edebilir. Ancak dinazorların asla görmediği tehlikelerle de karşı karşıyayız bugün. Mühendislik ürünü bir virüs, nükleer savaş ya da şu anda bilemediğimiz bir teknoloji insanlığın sonunu getirebilir.

43. Şu anda dünyanın en tehlikeli deneyinin içindeyiz. Atmosferin en fazla ne kadar karbondioksiti idare edebileceğini görmeye çalışıyoruz. Deneyin sonunda çevresel bir felaketle karşı karşıya kalmamız muhtemel…

44. Diğer üreticilerin de piyasaya elektrikli araç üretmesini istiyorum. Bu iyi bir şey. Bu üreticiler elektrikli araçları piyasaya sürüp geliştirmeliler. Sonunda insanlık için sürdürülebilir bir ulaşım yöntemi geliştirilmiş olacak. Umarım şu an olduğundan daha çabuk gerçekleşir elektrikli araç devrimi.

45. Elektrikli araçlara destek veren politikacı sayısı, karşı olanlardan daha fazla. Bence elektrikli araçlara karşı olan kişilerin temel gerekçesi petrolün sonsuza kadar bitmeyeceği düşüncesi.

46. Eğer başarılı bir ürün geliştirirseniz insanlar bu ürüne premium bir fiyat ödemeye razı olur. Apple bunu gösterdi herkese. Daha ucuza benzer bir telefon ya da laptop da alabilirsiniz ancak Apple’ın alternatiflerinden daha kaliteli olduğunu görürsünüz.

47. Bence sosyal medya üzerinde belli düzenlemeler olmalı. Kimse toplumsal düzeni bozmaya cesaret edememeli.

48. İnsanlar tutkulu oldukları şeyin peşinden gitmeli. Bu onları dünyadaki her şeyden daha fazla mutlu eder.

49. Güzellik ve ilham kavramlarının değeri yeterince anlaşılmış değil. Ancak ben kimsenin kurtarıcısı olmak niyetinde değilim. Ben gelecek hakkında düşünmeyi ve üzülmemeyi tercih ediyorum.

50. Bence elektrikli araçların mümkün kılan şey lityum teknolojisi. Eğer lityum-iyon teknolojisi olmazsa elektrikli araçlar, benzinli araçlarla rekabet edemez.

51. Benim gerçekleştirmek istediğim şey Mars ve Dünya arasında ulaşımı sağlayacak roketin, Mars’ta yakıt ikmali yapması. Bu sayede Dünya’dan Mars’a giderken dönüş yakıtı taşımak zorunda kalınmaz.

52. Güneş sistemi içinde dünya dışında sadece Mars yaşamaya uygun.

53. Eğer uzay yolculuğu alanında maliyetleri düşürebilirsek şahane şeyler yapabiliriz.

54. Bir CEO’nun odası finans ya da pazarlama ofisinin yanında değil, AR-GE ofisinin yanında olmalıdır.

55. İnsanlığı iki gelecek bekliyor. Ya farklı bir gezegene açılacak ya da dünyada kalıp kaynakların tükenmesini bekleyecek.

56. Zaman yönetimi konusunda bir adet bile kitap okumadım.

57. 4 milyar yıllık dünya tarihinde bence sadece birkaç önemli olay oldu: Tek hücreli yaşam, çok hücreli yaşam, bitki ve hayvanların ayrışması, hayvanların sudan karaya geçiş yapması, memelilerin ortaya çıkışı ve insan bilinci.

58. SpaceX’in ben öldükten sonra da vizyonundan sapmaması için gereken her şeyi yapacağım.

59. Kendini yok etme kapasitesi olan tek türüz.

60. Kullanım kılavuzu gerektiren her ürün baştan hatalıdır.

61. İş kurmak herkese göre değildir. Ancak iş kurmak istiyorsanız acı eşiğinizin son derece yüksek olduğundan emin olun.

62. Bir ürünün fiyatını düşürmenin yolu tasarım, teknoloji ve seri üretimden geçer.

63. Bir şeyi başarmak için son derece motive olmanız şart. Aksi halde kendinizi perişan edersiniz.

64. Yoldaki her araba elektrikli olana kadar durmayacağız.

65. Yeni imkanlardan, yeni sektörlerden, yeni arenalardan korkmayın.

66. Öğrencilere motorun nasıl çalıştığını öğretmek istiyorsanız onlara tornavida ya da İngiliz anahtarının ne işe yaradığını öğreterek işe başlamalısnız. Öğrencilere ilk önce motoru göstermeli ve sonra bu motoru en ince parçalarına kadar ayırmalısınız. İşte bu noktada İngiliz anahtarı veya tornavidanın ne işe yaradığı apaçık belli olur.

67. Bilgiyi bir ağaç gibi düşünün. Nasıl ağacın gövdesi olmadan dalları ayakta kalamazsa bir şeyin temel prensiplerini öğrenmeden onların sonuçlarına atlayamazsınız. Her zaman önce en temel konuya odaklanın. Ardından detayları, en son da sonuçları. Tıpkı bir ağaç gibi, önce gövde, sonra dallar ve en son yapraklar.

68. İyi fikirler hep kulağa biraz delice gelir, ta ki uygulamaya koyup ne kadar mantıklı olduklarını görene kadar.

69. “Otostopçunun Galaksi Rehberi” kitabı bana en büyük zorluğun soru sormak değil, ne soracağını bulmak olduğunu öğretti, ancak bunu bir kez yaptınız mı devamı tereyağından kıl çeker gibi geliyor.

70. Çok büyük bir fark olmadıkça tüketici güvenilir markadan alışveriş yapar.

71. Arkadaşlarımdan ürünlerimin sevdikleri özelliklerini dinlemek istemem. Bunun yerine sevmedikleri şeyleri öğrenmek isterim. Daha önce biriyle ürünlerim hakkında konuştuysam o kişi ne duymak istediğimi bilir. Bu sebeple çevremdekiler her zaman ürünlerimin eksik ve kötü yanlarından bahsederler.

72. Reklama para harcamak yerine tüm parayı Ar-Ge’ye, mühendisliğe, tasarıma ve üretim süreçlerine yatırdık. Bu sayede hep en iyi arabayı geliştirebildik. Para harcama söz konusu olduğunda ise önce oturup düşünüyor ve kendimize şunu soruyoruz: ‘Bu harcamayla sahip olduklarımızdan daha iyi bir ürün yaratabilecek miyiz?’  Cevap evet değilse kesinlikle para harcamıyoruz.

 

İlginizi çekebilir

Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elon Musk’tan Girişimcilere Tavsiyeler

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir