Elon Musk’ın Bir Günü Nasıl Geçiyor?

Elon Musk’ın epey meşgul bir adam olduğu hepimizin malumu.

Tesla ve SpaceX’in kurucusu olan Musk, genelde hafta içinin tamamını bu iki firmada, öğlen yemeklerini 5 dakikada hızlıca mideye indirerek ve üretkenliğini azaltmamak için gelen telefonlara cevap vermeden çalışarak geçiriyor.

Haliyle günlük hayatının dopdolu geçiyor olması şaşırtıcı değil.

Peki böylesine dolu dolu yaşayan biri gününü nasıl geçiriyor? Günde kaç saat, uyuyor, ne yiyip içiyor, ne kadar çalışıyor, kendisine ve ailesine nasıl zaman ayırabiliyor? Gelin kendisinin bir gününe birlikte bakalım:

 

Musk güne sabahın seherinde, saat 7 gibi başlıyor ve bir etkinlikte söylediğine göre genelde 6 saat uyuyor.

 

Genelde kahvaltıyı atlıyor ancak arada sırada bir kahve içip omlet yiyecek kadar zaman ayırdığı da oluyor.

 

Ne olursa olsun zaman ayırdığı bir şey var ki o da duş almak. Reddit’de söylediğine göre en önemli günlük alışkanlığı duş almak.

 

Uyandıktan sonra, zamanını 5 dakikalık dilimleri ayırdığı hummalı bir günlük programa atılıyor. Kendisinin haftalık 85 ile 100 saat arasında çalıştığı ve bu zamanının %80’ini mühendislik ve tasarıma harcadığı biliniyor.

 

Musk için hiçbir gün bir öncekinin aynısı değil. Pazartesi ve cuma günlerini Los Angeles’taki SpaceX’te; Salı, Çarşamba ve perşembe günlerini körfez bölgesindeki Tesla’da çalışarak geçiriyor. Quartz’ın tahminlerine göre haftalık ortalama 42 saatini Tesla’da, 40 saatini SpaceX’te harcıyor. Ayrıca haftada yarım gününü kar amacı gütmeyen yapay zeka kuruluşu OpenAI’da çalışarak geçiriyor.

 

Hafta sonlarının nasıl olacağı ise hiç belli değil. Pazar günlerini genelde seyahat ederek ya da lüks malikanesinde kalarak geçiriyor. Cumartesi günleri ise ya SpaceX’de çalışıyor ya da 5 erkek çocuğuyla vakit geçiriyor. 2013 yılında çocuklarıyla alakalı şunları söyledi: “Onlarla birlikteyken e-postalara cevap yazabiliyor ve çalışmaya devam edebiliyorum. Eğer bunu yapamasaydım işlerimi halledemezdim.”

 

Aynı anda birden fazla iş yapmak ve çalışabildiği kadar çok çalışmak Musk’ın stratejisi için önemli kriterler.

 

Musk, işlerine engel olmasın diye gün içerisinde telefonlara cevap vermiyor. Ayrıca insanlar kendisine çok fazla mail atarak rahatsız etmesinler diye pek tanınmayan bir eposta adresi kullanmayı tercih ediyor.

 

Öğünlere çok fazla zaman ayırmayan Musk, öğlen yemeğini çoğu zaman toplantılar sırasında hızlı, 5 dakikaya sığdıracak şekilde yiyebiliyor.

 

İhtiyacı olan kaloriyi günün ileriki saatlerinde akşam yemeğinde alan Musk, Auto Bild’e verdiği bir röportajda: “İş yemekleri genelde gereğinden çok fazla yediğim zamanlar oluyor” açıklamasını yaptı.

 

Konu yeme içmeye geldiğinde ise kendisinin en sevdiği içecek diyet kola. Ayrıca yine Auto Bild’e bir müddettir kolayı azalttığını da söyledi. CBS’e göre ise Musk’ın favori Fransız yemeği barbekü ile viski.

 

Formda kalmak için ise haftada bir ya da iki kez spor salonuna gidiyor.

 

Bu kadar meşgul olmasına rağmen kendisine hala okumak için zaman ayırıyor. En sevdiği fantastik roman “Yüzüklerin Efendisi” olup Benjamin Franklin ve Albert Einstein gibi yenilikçilerin biyografilerini ve maceraperestler üzerine yazılmış “Tanrılara Karşı 12” adlı 87 yıllık kitabı severek okuyor.

 

Kendisi bir kitap kurdu olabilir ancak bu yeri gelince eğlenmeyeceği anlamına gelmiyor. Efsane partilerinden biri, bir İngiliz kalesinde gerçekleşen, sonradan büyük bir saklambaç oyununa dönen ve bacaklarının arasındaki balonu patlatması için bir bıçak atıcısını davet ettiği partidir.

 

Gün içerisinde bütün işleri bittikten sonra bile saat gece 1’e kadar uyumuyor. Ancak geç saatte uyumak, ulaşım şeklimizde devrim yapmaya ve insanları Marsa göndermeye çalışan bu kadar yoğun bir adam için çok da şaşırtıcı değil.

 

İlginizi çekebilir

Elon Musk’ın Hızlı ve Etkili Öğrenme Teknikleri
Çılgın Girişimci Elon Musk Kimdir?
Elon Musk’ın Hayatından Her Girişimcinin Çıkarması Gereken Dersler
Avatar

Yazar : Rıdvan

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir