Emekliler İçin En İyi İşler

Evet, ister finansal nedenlerle olsun isterse de kişisel nedenlerle olsun emeklilik olduktan sonra da çalışmak isteyebilirsiniz. Peki, emekli olduktan sonra çalışma seçenekleriniz nelerdir hiç düşündünüz mü?

İyi haber şu ki sayısız iş seçeneğiniz vardır ve görünen o ki bu iş seçenekleriniz artmaya devam edecektir.

Emekli olduktan sonra iş arayışına girenlerin, ne iş yapabilirim diyenlerin öncelikler değerlendirmesi gereken sorular vardır. Bunlar:

 

 • Neden iş bulmak istiyorsunuz? Para yüzünden mi? Sıkıldınız mı? İkisi birden mi?
 • Ne kadar para kazanmanız gerekiyor?
 • Ne kadar zaman harcamak istiyorsunuz?
 • Ne tür işler sizi tatmin eder?
 • Ne kadar sorumluluk almak istiyorsunuz?
 • Ne kadar esneklik istiyorsunuz?
 • Kendi işinizin patronu olmakla ilgili ne düşünüyorsunuz?
 • Hangi saat aralıklarında çalışmak istiyorsunuz?
 • Ne tür faaliyetlerde bulunmak istiyorsunuz?
 • Ne tür eğitimler almak istersiniz?

 

Kendi işinizi yapmaya devam edin

Bazı işverenler çalışanlarını emeklilik yaşı geldiğinde emekli etmek isterken bazıları da çalışanlarının mümkün olduğunca çalışmasını ister. Her yaşta emekli olabilirsiniz diye bir kural yoktur. Şimdiki işinizden memnunsanız ve/veya işinizin finansal, sosyal ve diğer faydalarından memnunsanız gönüllü olarak işi bırakmanız için hiçbir neden yoktur.

Tabi ki daha iyi bir fırsat yakalarsanız işinizi gönüllü olarak bırakabilirsiniz. Emeklilik yaşınız dolana kadar şu anki işinizde çalışmak istiyorsanız ancak işvereniniz işi bırakmanız için sizi zorluyorsa lütfen yaş ayrımcılığı ile ilgili gerekli yerlere başvuru yapın.

 

Aşamalı emeklilik

Aşamalı emeklilikte her zamanki işinizi her zamanki ekibinizle yürütürsünüz ancak işte geçirdiğiniz çalışma saatlerinizi ve bazı durumlarda da sorumluluklarınızı değiştirirsiniz yâda azaltırsınız. Yarı zamanlı veya esnek çalışma programına göre çalışmak emeklilik hayatına geçişin en iyi yoludur. Bir taraftan gelirinizi arttırmaya devam ederken bir taraftan da kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Aşamalı emeklilik hem işçilere hem de işverene büyük faydalar sunar. İşverenlerin çoğunun deneyimli çalışanlara ihtiyacı vardır ancak birçoğu da aşamalı emeklilik fırsatını çalışanlarına sunmaz. Sizinde işvereniniz bu hizmeti sunmuyorsa ihtiyaçlarınızı karşılamaları için bir program hazırlanması konusunda onlara yardımcı olun.

 

Yeni emeklilik hayatına geçiş

Eskiden emeklilerinin çoğu emekliliği bir son gibi düşünürdü. Ancak günümüzün emeklileri emekliliği yeni ve heyecanlı bir başlangıç olarak görmeye başlamışlardır. Emeklilerin çoğu için en büyük sorun emekli olduktan sonra nasıl geçinecekleridir. Ancak emekliliklerin birçoğu emekli olduktan sonra maaş konusunda ödün vererek belli firmalarla anlaşırlar.  Emeklilikte her ne kadar maaşta kesintiler olsa da keyif alabileceğiniz işleri yapmak için en uygun zamandır. Aşağıdaki seçenekleri gözden geçirin:

Kendi işinizi kurun: emeklilerin oda kahvaltı işinden yeni bir ürünü piyasaya sürmeye kadar yapabilecekleri bir sürü iş vardır.

Girişimcilik emekliler için çok şey ifade eder. Emeklilerde uzun süreli çalışmanın getirdiği güven ve bilgi birikimi vardır. Ve kendi işinizin patronu olmak demek çalışma saatlerini ve ilerleme hızınızı sizin belirleyeceğiniz anlamına gelir.

Örnekler:

 • Emekli bir öğretmen işletmelere özel ders verebilir veya online olarak ders planları ve ders programı satabilir.
 • Emekli bir polis kişisel güvenlikle ilgili seminerler verebilir.
 • Emekli bir satış müdürü insanların hoşuna gidebilecek bir ürün bularak bu ürünü satabilir.

Her türlü meslek veya iş uzmanlığı emeklilik döneminde küçük işletmeye dönüştürülebilir. Bununla birlikte işin talep ve dinamiklerini doğru anlamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Finansal beklentiler ve ihtiyaçlar konusunda gerçekçi olmalısınız.

Danışmanlık: Emekli olan insanların birçoğu sonrasında yarı zamanlı veya tam zamanlı danışmanlık hizmetine başlar. Danışmanlık size bir taraftan esneklik kazandırırken bir taraftan yılların birikimine sahip olduğunuz için iyi paralar kazanmanıza yardımcı olur.

İnsanların çoğu danışmanlığı tam zamanlı emeklilikten tam zamanlı çalışmaya geçiş olarak görür.

Okula geri dönün ve yeni bir meslek sahibi olun: burada önemli olan eğitim için ne kadar zaman ve ne kadar para harcayacağınızdır.

Gelirinizi düşürün ama sevdiğiniz bir şeyler yapın: sevdiğiniz işleri emekli olmadan önce yapamamış olabilirsiniz çünkü bir hayat kurmanız, ailenize bakmanız ve emeklilik için birikim yapmanız gerekiyordu. Sevdiğiniz iş size bu tür teşvikleri ve geliri sağlamamış olabilir. Ancak artık bir taraftan sevdiğiniz işi yaparken bir taraftan da ek gelir elde edebilirsiniz.

Emekli olduktan sonra yapılan işler sayesinde esneklik kazanır ve hoşunuza şeyleri yapabilirsiniz.

 • Hobileriniz veya çocukluk hayallerinizle ilgili işleri düşünün.
 • Yapmak istediklerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak işleri düşünün.
 • Esnek çalışma programı olan işleri düşünün.

Aşağıda hoşunuza gidebilecek birkaç fikir var:

 • Balık tutmaktan hoşlanır mısınız? Balık malzemeleri satan bir dükkanda satış elemanı olarak çalışabilirsiniz.
 • Yemek pişirmek sizin için bir tutkumu? Bir mutfak mağazasında çalışarak hem insanlarla paylaşımda bulursunuz hem de mutfak araç-gerçeklerini alırken indirimli alırsınız. Veya aşçılık yapabilirsiniz. Hazır yiyeceklerden alan ailelerin sayısı her geçen gün artmaktadır.
 • Golf sahasında ne kadar zaman geçiriyorsunuz? Belki bu zevkinizle alakalı bir iş bulabilirsiniz.
 • 112 acil durum hattında çalışmak için kurslara katılabilirsiniz.
 • Çocuklardan hoşlanır mısınız? Okul servisi sürebilir misiniz?
 • İnsanlarla konuşmaktan hoşlanır mısınız? Bir otelin resepsiyon bölümünde çalışmaya ne dersiniz?
 • İnsanlarla vakit geçirmekten hoşlanır mısınız? Bir cafe de çalışmaya veya garsonluk yapmaya ne dersiniz?
 • Atletik bir yapınız var ve güneşten hoşlanır mısınız? Cankurtaran olarak çalışabilirsiniz.
 • Alışveriş yapmaktan hoşlanır mısınız? Gittigidiyor’da satılan ürünleri pazarlık yaparak daha ucuza alabilir misiniz? Kendi dükkanınızı açmaya ne dersiniz?

Kariyer olarak seyahat: seyahat sektörü emekliler için sayısız iş fırsatı sunmaktadır.

Birçok durumda seyahat masraflarınızı karşılamak için çalışırsınız. Ancak bazı durumlarda da gelir elde edebilir ve aynı zamanda da seyahat masraflarınızı azaltabilirsiniz. Yaratıcı düşünün. Hem seyahat masraflarınızı tamamlayacak hem de tasarruf etmenizi sağlayacak bir iş bulmaya çalışın.

Dünyayı gezin ve bütün gece dans edin! Yolcu gemileri bedava yolculuk yapmalarına karşılık tur esnasında diğer yolculara eşlik edecek dansçıları işe alırlar. Dansçı değil misiniz? Unutmayın yolcu gemilerinde fotoğrafçıdan hediyelik eşya dükkanında çalışacak satış personeline kadar her türden insana ihtiyaç vardır.

Tura katılın! Daha önceden hiç tura katıldınız mı? Bir firmaya girerek bir taraftan rehberlik yapabilir bir taraftan da gezebilirsiniz.

Bir süre kalın ve görüntünün tadını çıkarın! Bazı firmaların sezonluk çalışana ihtiyacı olur. Turistik yerlerde yarı zamanlı veya kısa vadeli işler bulabilirsiniz. Kışın kayak merkezlerinde sıcak çikolata servisi yapabilir, birkaç ay hediyelik eşya satabilir ve yazın da garsonluk yapabilirsiniz.

Gönüllülük: yapabileceğiniz bir sürü iyilik vardır ve bu iyilikleri gerçekleştirebilecek yeterli sayıda insan yoktur: hastaneler, okullar, kütüphaneler, parklar, hayvanat bahçeleri ve daha fazlası. Barış gönüllülerinin belirttiğine göre gönüllerinin %6’sı yani yaklaşık olarak 450 kişi 50 yaş üstündeki insanlardan oluşmaktadır.Faydalı olmak sizin için paradan daha önemliyse gönüllülük sizin için doğru seçenek olacaktır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir