Emekliler İçin İş Fırsatları

Son yapılan çalışmalara göre işverenler ekonominin durgun olduğu dönemlerde yaşlı işsiz personel almak istemiyor çünkü onlara yüksek maaş ödemeleri gerektiğini veya güncel iş becerilerinin olmadığını düşünüyorlar. Sonuç olarak bir sürü işsiz emeklilik gelirini artırmak veya kendilerine destek olmak için girişimci olmaya çalışıyor. Gelirinizi artırmanız gerekiyorsa ve/veya girişimcilik hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Emekliler için evden yapılabilecek işleri ve yenilikçi iş fırsatlarını araştırdık.

 

1 – İş fırsatı: Danışmanlık

Profesyonel danışmanlar kendi mesleklerinde veya sektörlerinde deneyimi ve uzmanlığı olan otorite olarak kabul edilen kişilerdir. Bu kişilere hem durgunluk dönemlerinde hem de iyi dönemlerde talep vardır çünkü müşterilerine problemlerini çözmeleri, işletmelerini büyütmeleri veya uzmanlaşmaları konusunda yardımcı olurlar.

Başarı ipuçları: hizmetlerinizi tanıtırken belli bir pazara odaklanın yani bir niş belirleyin. Sektör konferanslarında atölye çalışmaları düzenleyin ve hedef gruplarla konuşun. Hizmetlerinizden memnun kalan müşterilerinizden sizi başkalarını tavsiye etmelerini isteyin. Bir internet sitesi kurarak makaleler ve e-gazeteler aracılığıyla düzenli ve potansiyel müşterilerinize ulaşın. Müşterilerinize CDler, e-kitaplar, video sunumları ve mesleğinizle alakalı diğer ürünlerden satarak artık gelir kazanın.

 

2 -İş fırsatı: El sanatları ve güzel sanatlar

Satmak istediğiniz elişi ürünler varsa pazar araştırması yapın ve toptan satış veya elişi sergilerinde test edin. Bu sayede zaman ve emek harcamanıza gerek olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İş ve üretim ipuçları için profesyonel sanat ve elişi yayınlarına üye olun. Sanat veya elişi merkezlerindeki kurslara katılarak becerilerinizi arttırın.

Başarı için ipuçları: ürünlerinizi nasıl farklılaştıracağınızı öğrenmek için rakiplerinizi araştırın. Talebi ve fiyatları belirlemek için açık arttırma sitelerinde veya elişi ürünlerin satıldığı sitelerde deneme satışları yapın. Seri üretim mi yoksa niş üretim mi yapacağınıza karar vermenin en iyi yolu budur. Müşterilere ulaşmanın en iyi yolu ticari yayınlar veya internet siteleri aracılığıyla reklam vermektir.

 

3 – İş fırsatı: E-ticaret

Şu an ki online satışlar 200 milyar doların üzerine çıkmıştır ve yavaşlayacağına dair hiçbir sinyal yoktur. İnterneti kullanarak hizmet veya ürün satmak için en ideal zamandır. Seçtiğiniz e-ticaret iş fikir/fikirlerini araştırarak olası rakiplerinizin sunmadığı ürün veya hizmetleri belirleyebilirsiniz.

Başarı için ipuçları: alışveriş sepeti yazılımı ve kredi kartı imkanları olan bir internet sitesi açmadan önce online açık arttırma siteleri veya diğer siteler aracılığıyla ürünlerinizi veya hizmetlerinizi test edin. Düzenli e-postalar ve e-dergiler aracılığıyla müşterilerle bağlantıda olun ve müşteri tatmini sağlamak için profesyonel müşteri hizmetleri sunun. Reklamlar, yazılı ve online makalelerle yeni müşterileri etkileyin.

 

4 – İş fırsatı: Yiyecek uzmanlığı

Yemek hazırlamayla ilgili televizyon programlarının popülaritesi gösteriyor ki insanlar yerel ve etnik yiyeceklerin nasıl yapıldığını merak ediyor. Siz de bir tatlıyı, sosu veya özel bir aile tarifini ticari bir ürün haline dönüştürmek isteyebilirsiniz.

Başarı için ipuçları: aşçılık deneyiminizin olmasını tavsiye ederiz. Ürünlerinizi kiraladığınız bir yerde veya izinler dahilinde kendi mutfağınızda üretmelisiniz. Yiyeceklerinizi diğer gıda girişimcilerine ve uzmanlarına nasıl pazarlamanız gerektiği ile ilgili her şeyi öğrenin. Yatırım yapmadan önce pazarlarda veya belli gıda dükkanlarında ürünlerinizi test edin. Distribütörler bulmak veya ürünlerinizi internet aracılığıyla pazarlamak ve satmak için etkinliklere katılın.

 

5 – İş fırsatı: Koleksiyon değer uzmanı- satıcı

Bireyler, gayrimenkul avukatları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve koleksiyoncular sigorta kapsamında antikalarının ve koleksiyonlarının değerlerinin belirlenmesini ister. Müşterilerin parçalarının gerçek pazar değerini hesaplayarak ve bunları raporlar halinde sunarak para kazanabilirsiniz. Aynı zamanda konsinyatörlük yapabilir ve müşterilerin parçalarını belli bir yüzde karşılığı satabilirsiniz.

Başarı için ipuçları: bilgi sahibi olduğunuz parçalarda uzmanlaşın. İleriki çalışmalar, referanslar ve ağ fırsatlarından yararlanmak için ticari birliklere katılın. İmitasyon veya sahte parçaları nasıl ayırt edebileceğinizi öğrenerek hizmetlerinizin pazarlanabilirliğini arttırın. Açık arttırmalarda, şovlarda, referanslar aracılığıyla, köşe yazıları yazarak ve internet aracılığıyla hizmetlerinizin tanıtımını yapın. Fiyat ve talebi etkileyecek trendleri takip edin.

 

6 – İş fırsatı: Radyo şovu

Bahçe işleri, ebeveynlik, ekonomi veya diğer mesleklerden birinde uzmansanız evinizdeki stüdyodan radyo programı yapabilirsiniz. Girişimcilerin çoğu kendi web tabanlı radyo istasyonlarından çeşitli programlar yaparlar. Reklamlar sayesinde para kazanabilirsiniz.

Başarı için ipuçları: radyoculuk ve iletişim deneyiminin olması ve aynı zamanda teknolojik beceriler önemlidir. Dinlenme oranlarınızı arttırmak için diğer istasyonlarda, internet sitelerinin şovlarında veya web konferanslarında düzenli olarak spotlarınız yayınlansın. Makaleler ve kitaplar yazarak, mesleğinizle ve sektörle ilgili konuşmalar yaparak ününüzü arttırın.

 

7 – İş fırsatı: Taşınma uzmanı/koordinatörü

Düzenliyseniz, insan ilişkileriniz iyiyse ve diğer meslek gruplarındaki kişilerle ilişkileriniz varsa koordinasyon hizmetleri verebilirsiniz. İşletmelerini küçülten üst düzey yöneticiler, ülkenin başka bir noktasına taşınan asker aileleri ve işletme yöneticileri ve bütün bu taşınma işlerini halledecek zamanı olmayan bireyler potansiyel müşterilerinizdir. Çiftlik hayvanları, tekneler, makineler, antikalar, piyanolar veya sanat eserleri gibi belli malların taşınmasında uzmanlaşabilirsiniz.

Başarı için ipuçları: Sektör deneyiminin olması size avantaj sağlar. Sorumluluk sigortası yaptırın ve ihtiyacınız olan izin ve ruhsatları alın. Kamu şirketleriyle temas kurmak, tebligat adresi değişiklikleri ile ilgili asistanlık yapmak, müzayedelere mal götürmek, evleri satışa hazır hale getirmek ve yeni alanları düzenlemek gibi hizmetler ekleyin.

 

8 – İş fırsatı: Profesyonel konuşmacı

Gruplarla konuşmaktan hoşlanıyorsanız ve sunumlarınızla insanlara bir şeyler öğretiyor, ilham veriyor ve ikna edebiliyorsanız profesyonel anlamda konuşmacılık yapabilirsiniz. Başarılı konuşmacıların çoğu mesleklerine devam ederken bu işe yarı zamanlı başlamıştır. Tam zamanlı bir profesyonel olarak yeterli parayı kazanana kadar atölye çalışmaları düzenlemişlerdir, açılış konuşmaları yapmışlardır ve sunumlarını kusursuz hale getirmişlerdir.

Başarı için ipuçları: konuşma becerilerini geliştirmek, profesyonel konuşmacılardan geribildirim ve ipuçları almak için mesleki kuruluşlara katılın. Referans sağlamak için yerel organizasyonlarda, üniversitelerde ve iş gruplarında konuşma yapmayı teklif edin. Dinleyicilerinizin ilgisini çekecek konuşmalar yapın.

 

9 –  İş fırsatı: Kiralık büyükanne ve büyükbaba

Çocukları seviyorsanız, özel günlerde çocuk bakıcılığı yaparak, yeni anne baba olmuş kişilere bebek bakımında yardımcı olabilirsiniz.

Başarı için ipuçları: Sizden memnun kalan ailelerin sizi başka ailelere de tavsiye etmelerini rica edin.

 

10 – İş fırsatı: Tamir uzmanı

Çevreci hareketin avantajlarından yararların. Dünün her şeyi çöpe atan toplumu artık geri dönüşümcü olmaya başlamıştır. Vintage saatler, mücevherler, müzik enstrümanları, bisikletler, eski oyuncaklar ve hatta tasarımcıların hazırladığı ayakkabıları bile tamir ederek müşterilerin yeniden kullanmasını sağlayabilirsiniz. Yenilenmiş bir garaj veya müştemilat gibi bir yerde ürünleri toplayabilir ve tamir edebilirsiniz.

Başarı için ipuçları: becerilerinizi arttırmak için uzmanların yanında çıraklık yapın. Potansiyel olup olmadığını öğrenmek için ön hazırlık araştırması yapın. Gazetelere veya internet sitelerine reklam verin. Bu tür eski veya yeni ürünleri satan satış dükkanlarına kartvizitlerinizi bırakın. Müşterilerinizin sizi başkalarına önermelerini rica edin.

 

11 – İş fırsatı: Özel şoförlük hizmetleri

İnsanlarla iletişim kurmaktan hoşlanıyorsanız ve iyi araç kullanıyorsanız özel şoförlük yapabilirsiniz. Çocukları okul sonrası aktivitelerinden alabilir, insanları toplu taşıma merkezlerine ve gece etkinliklerine bırakabilir, yaşlıları doktor randevularına götürebilir veya evcil hayvanları veterinere götürebilirsiniz.

Başarı ipuçları: gerekli bütün izinleri alın ve sigorta yaptırın. Bulunduğunuz bölgede ne tür şoförlük hizmetlerine ihtiyaç olduğunu belirlemek için anket yapın.

 

12 – İş fırsatı: Ses-video hizmetleri

Multi medya uzmanları işletme sahiplerine, ajanslara, organizasyonlara ve profesyonellere videolar, CDler, DVDler, ses bantları ve diğer alakalı ürünlerin hazırlanmasında danışmanlık yapar. Bu doğrultuda  satış promosyonları, seminerlerde yapılacak sunumlar, fuarlar veya atölye çalışmaları ve aynı zamanda internet veya sosyal medya siteleri için videolar hazırlanmasında yardımcı olacak kişiler ararlar. Becerilerinizi arttırmak istiyorsanız kurslara katılabilirsiniz.

Başarı için ipuçları: bilgisayar ve ekipmanlarla ilgili güncel bilgilere sahip olmanız ve yakından takip etmeniz gerekir. Başlangıç aşamasında tasarruf etmek için ekipmanları kiralayabilirsiniz. Rekabetin yoğun olduğu bu piyasada niş pazarlar bulmaya çalışın.

 

13 – İş fırsatı: Uzman çiftçilik

Gıda ile ilgili hastalıklardan, gübrelerden ve kirli sulardan geçen zehirli kimyasallardan korkan ve sağlıklı öğünler tüketmek isteyen kişiler için doğal yiyecekler ve içecekler üretebilirsiniz. Organik ve doğal yetiştiriciler tüketicilere ve restoranlara ürün veya üretime bağlı olarak satış yaparlar. Restoranlar ve manavlar taze gıdalar alabilecekleri çiftçiler ararlar.

Başarı için ipuçları: ürünlerinizi satabileceğiniz potansiyel pazarları araştırın, pazarlar ve fuarlarda alıcıların tepkilerini ölçün. İpuçları ve ağ fırsatlarından yararlanmak için çiftçi birliklerine katılın.

 

14 – İş fırsatı: Tur lideri

Seyahate çıkmak artık sadece zengin insanlara özgü bir durum değil. Rekabet ve yavaşlayan ekonomi fiyatların aşağı düşmesine neden olmuştur ve seyahati bütün yaş grupları için popüler hale getirmiştir. Yerel, şehirlerarası veya dünya çapında bisiklet, otobüs, tren ve/veya tekne turları düzenleyebilirsiniz. Yerel seyahat acenteleri, turizm büroları, okullar, gönüllü kuruluşlar ve diğer organizasyonlara taşeronluk yapabilir veya kendi turizm firmanızı işletebilirsiniz.

Başarı için ipuçları: almanız gereken ruhsat ve izinleri araştırın. Turizm sektöründe deneyimli olmanız veya kurslara katılmanız size avantaj sağlar. Ticari yayınlara, gazetelere ve radyolara ilan verin. Makaleler yazın.

 

15 – İş fırsatı: Restorasyon veya yeniden üretim

Tiyatro, sinema ve televizyon firmaları, koleksiyoncular ve farklı yaş gruplarındaki insanlar çeşitli amaçlar doğrultusunda veya koleksiyonları için mücevherlerin, eski oyuncakların ve diğer eski eşyaların yeniden üretilmiş hallerini bulmaya çalışırlar. Antika uzmanları, müzeler ve koleksiyoncular da dolmakalemlerin, araçların, telefonların ve daha bir sürü eşyanın tamir edilmesi veya yenilenmesi için para öderler.

Başarı için ipuçları: becerilerinizi arttırmak için kurslara yazılın veya özel dersler alın. Ürünlerinizi online müzayede sitelerinde ve aynı zamanda elişi sitelerinde satışa çıkararak test edin. Koleksiyoncuların internet sitelerinde ve ticari yayınlarda makaleler yazarak ve reklamlar vererek yeni müşteriler bulun.

Emekliyim ne iş yapabilirim diyenlere özel iş fırsatlarını ve para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir