En İyi Borsa Uygulamaları

Borsaya yatırım yapmak hayatınızı değiştirecek bir güce sahip. Ancak yanlış verilerle hareket eder veya ilgili şirket verilerini doğru yorumlayamazsanız başarılı bir yatırım yapmanız da düşünülemez. Bu yüzden doğru verileri başarılı bir şekilde analiz etmeniz hayati öneme sahip.

Bu yazımızda 100’lerce farklı borsa uygulaması arasından en kullanışlı ve en güvenilir olanlarını sizler için seçtik. Ama öncelikle:


Doğru Borsa Uygulaması Nasıl Seçilir?

1- Ne tür bir yatırımcısınız?


Günlük al-sat yapan mı yoksa uzun vadeli yatırım yapan birisi misiniz?

Bu sorular doğru platformu seçmenizde size yardımcı olacaktır. Günlük al-sat yapan biriyseniz anlık verileri ve teknik analiz sistemleri güçlü bir uygulama seçmeniz gerekir. Diğer yandan uzun vadeli düşünen bir yatırımcıysanız şirket raporlarına ve temel analiz için gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir uygulama seçmeniz sizin için daha doğru olacaktır.


2. Uygulama doğru ve güncel bilgiler sunuyor mu?

Yatırım söz konusu olduğunda en çok ihtiyacınız olan şey güncel ve güvenilir bilgilere erişimdir. Uygulama bunu size sunamıyorsa onu kullanmanız da çok anlamı yoktur.

Bu yüzden bir uygulamayı değerlendirirken sağladığ bilgilerin kaynaklarını incelemenizde fayda var. Örneğin şirketin yatırımcı ilişkileri birimiyle iletişime geçip oradan bilgi almış ya da şirketlerin yayınladığı KAP raporlarından ve yatırım kuruluşlarının araştırmalarından yararlanmış olmaları güvenilir kaynaklardan beslendiklerini gösterir.


3. Ödediğiniz ücrete değiyor mu?

Bazı uygulamalar ücretsizken bazıları aylık abonelik ücreti talep etmektedir. Size en uygun olanını bulabilmek için uygulamaları denemekten ve gerekirse aylık abone olmaktan çekinmeyin. Size en uygun uygulamayı bulduğunuzda sağlayacağınız aylık olarak ödeyeceğiniz ücretten fayda kat be kat fazla olacaktır.


En Güvenilir ve En İyi 4 Borsa Uygulaması

1- Fastweb Mali Analiz

Uzun vadeli yatırım yapmayı düşünenlerdenseniz ve temel analiz yaparak şirketlerin röntgenini çekmek istiyorsanız bu uygulama sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Tuncay Turşucu gibi birçok sektör temsilcisi de şirketleri incelerken ve yatırım kararlarını verirken bu siteyi kullanmaktadır. Tek dezavantajı ise ücretli olup aylık 199 TL gibi bir fiyatla kullanıma sunulmasıdır.


2- Fintables

Fintables da Fastweb Mali Analiz gibi uzun vadeli yatırımcılara yönelik bir uygulamadır. Ancak çok daha fazla özelliğe ve faydalı araca sahiptir. Bu araçları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

•Canlı Veri ve Emir İletimi

•Karne

•Takas Analizi

•Sanal Portföy

•Akış

•Ajanda ve Alarmlar

•Webinarlar

•Fon Pozisyonları

•Radar

•Döviz Bazlı Raporlar

•Sektörel Veriler

•Excel’e Aktarım

Özellikle şirketleri sıralamak ve karşılaştırabilmek adına çok faydalı bir uygulamadır. Temel analiz de şirketlere yatırım yapma kriterlerinizi belirledikten sonra 100’lerce şirket arasında cımbızla seçer gibi aradığınız şirketi bulabilirsiniz. Örneğin F/K’sı 10’un ve pd/dd değeri de 1’in altında olan şirketleri mi bulmak istiyorsunuz? Sadece birkaç tıkla kriterlerinize uygun şirketleri listeleyebilirsiniz.

Aylık aboneli ücreti ise 140 TL’den başlamaktadır.


3. İnvesting

Hem yurtiçi hem de yurtdışı hisselere, para birimlerine, kripto paralara ve hatta Türkiye’nin CDS’ine ait bilgilere ve haberlere ulaşabileceğiniz harika bir uygulamadır. Tüm dünyada 50 milyondan fazla kişinin indirdiği uygulama 4.6 puana sahiptir. Bu uygulama sayesinde tüm dünyadan ekonomi haberlerine ve gelişmelere ulaşabilir, hisseler üzerinden teknik ve temel analiz yapabilirsiniz. Hisseler için yapılan anlık yorumlar sayesinde diğer yatırımcılarının hisse hakkındaki görüşlerini de öğrenebilirsiniz. Bu yorumlar çoğu zaman duygusal yapılmış gözükse de şirketin geleceği hakkında bilgi veren çok rasyonel yorumlara da rastlayabilirsiniz.

Bunların yanında portföyünüzü ekleyerek güncel durumuzunu kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 farklı üyelik seçeneği bulunmaktadır.


4. Tradingview

Hisse senetleri, kripto para birimleri, forex, emtialar ve diğer varlıklar için gerçek zamanlı verilere ve grafiklere ulaşmanızı sağlayan İnvesting ayarında bir uygulamadır. Tüm dünyadan 10 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilen uygulama 4.7 puana sahiptir.

Özellikle teknik analize önem veren kullanıcılar için biçilmiş kaftandır. Kullanıcılar özel göstergeler, stratejiler ve alım satım uyarıları oluşturabilirler ve başkaları yatırımcıları takip ederek onların paylaşımlarından faydalanabilirler. Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde hem acemi hem de deneyimli yatırımcılar için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir uygulamadır.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir