En Yaratıcı İş İlanları

Bazı iş ilanlarına baktığınızda diğerlerinden ayrıldığını görürsünüz. Siz de iş ilanlarınızın hedeflediğiniz çalışan adaylarını doğru şekilde adresleyemediğini düşünüyorsanız, bu iş ilanlarında olduğu gibi daha yaratıcı olmanın zamanı gelmiş demektir.

Bu kapsamda, size ilham kaynağı olabileceğini ve iş ilanlarınızı güçlendireceğini düşündüğümüz, akıllıca hazırlanmış, öne çıkan 8 iş ilanını sizler için derledik. Bu ilanlara sahip şirketler rakiplerine göre bir adım öne çıkmakla kalmayıp, aynı zamanda iş ilanlarında marka hikayelerini ve şirket kültürlerini başarılı şekilde aktarabilmektedir. Siz de bu ilanlara bir göz atın deriz!

 

1. Twitter “baş ‘tweeter’cı” sını arıyor

2019 yılında, Twitter alışılmadık bir başlığa sahip bir iş ilanı yayınladı. Sosyal medyanın dev aktörü şirkete bir “baş ‘tweeter’cı” arıyordu.

Başlığı geçip ilanın içeriğine bakıldığında ise, iş tanımının oldukça standart bir içeriğe sahip olduğunu görebilirsiniz: Şirket kendisinin resmi Twitter hesabını yönetecek adaylara çağrıda bulunuyordu. Fakat, işin en önemli noktası böylesi bir iş tanımına bu şekilde bir başlığın konulmuş olmasıydı.

Her ne kadar standart bir içeriğe sahipmiş gibi görünsede, iş ilanının içeriğindeki gereklilikler ve sorumluluklar listesi bazı eğlenceli ayrıntılar da taşıyordu. Örneğin listenin başında, şu ifadelere yer verilmişti: “Pozisyona alınacak kişiden, şirketin kim olduğu ve hangi aksiyonları aldığı konusunda doğru iletişimi kurması ve insanlarla bu iletişimi Twitter üzerinden yürütmesi beklenmektedir. Çok da zor bir iş değil.”

Siz de iş ilanlarınıza yaratıcı başlıklar koyacaksanız ilanın geri kalan kısmının da aynı yaratıcı dile sahip olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aksi durumda, ortaya çıkaracağınız şey bir uyumsuzluk etkisi olacaktır. Aynı zamanda, kullanmayı düşündüğünüz İletişim dili şirketinizin kültürünü yansıtmıyorsa, bu yöntem sizin için doğru bir yöntem olmayabilir. Bu yüzden İletişim dilini doğru şekilde kullandığınızdan emin olun.

 

2. Atlassian çalışanlarının iş dışında da bir hayatlarının olduğunun farkında olduğunu gösteriyor.

Bazı kişiler tam zamanlı işlerinin yanı sıra ek işler ile de uğraşmaktadır. Hatta insanların neredeyse yarısı gelir kaynağı olarak ana işinin yanında bu tarz ek işler yapmaktadır. Bu kişilerin ise tutku ile yaptığı bir hobileri çoğunlukla bulunmamaktadır. Atlassian ise bunun farkındadır. Yazılım firması olarak faaliyet gösteren şirket, çalışanlarının kariyer sayfasında özel hayatlarında sürdürdükleri etkinlikleri ön plana çıkarmakta, hatta merkezine almaktadır.

Şirket sitesinde şu sözlere yer vermektedir: “Tüm Atlassian çalışanlarının eşsiz katkıları şirketin başarısının temel kaynağını oluşturmaktadır.”

Diğer bir deyişle şirket, var oluşunu çalışan çeşitliği için kapsayıcı olmasına bağlamakta, çalışanların ancak kendileri gibi olabildikleri durumda ellerinden gelenin en iyisini yapabildiklerine ve bu çalışan çeşitliliğinden ve deneyimlerinden oluşan zeminin şirketi daha güçlü kıldığına inandığını göstermektedir. Aynı zamanda çalışanların şirket için sahip oldukları iş tanımından daha fazlasını ifade ettiğinin sinyallerini de vermektedir.

Çalışan adaylarının bu şekilde ilgilerinin çekilmesini sağlamak oldukça yaratıcı bir yöntem. Siz de mevcut misyon ve değerlerinizin yanında bu şekilde çalışanlarınızın özel hayatlarındaki uğraşlar ile de şirkete değer kattıklarını göstermeye çalışarak, iş ilanlarınızın etkisini arttırabilirsiniz.

 

3. IBM iş ilanını anlaşılır şekilde anlatabilmek için infografiklerden yararlandı.

Bir görselin yüzlerce kelimeye bedel olduğu bazı zamanlar vardır. 2016 yılında bu gerçekten yola çıkarak teknoloji şirketi IBM iş ilanlarında, çalışan adaylarının ilk bakışta dikkatini çekecek infografikler kullanmaya başladı.

 Bu infografikler sayesinde ilgili açık pozisyonla ilgili karmaşık gibi görünen detaylar (iş tanımı, avantajlar, çalışma lokasyonu) basit ve anlaşılır şekilde bir arada gösterilebilmiştir. Bu görsellerde aynı zamanda iş tanımını ve gereklilikleri ifade eden yazılı açıklamalara da yer verilimektedir, fakat bunlarda bile ayırt edicilik sağlamak adına farklı renkler kullanılmaktadır, böylelikle ilanı okuyan kişiler konuya hızlı şekilde hakim olabilmekteydi.

IBM’in bu infografikleri yaptırdığı Visme şirketine göre ise, IBM her bir iş ilanı için uzun ve teknik metinler kullanmaya alışkın bir şirketti. Bu hem ilanı hazırlayan (tüm gerekliliklerin belirlenip ilanın hazırlanması neredeyse 72 saat gerektiriyordu) hem de okuyan kişiler için zaman kaybettiren bir durum olmasının yanında iş ilanlarının farklı kanallardan paylaşılmasının önünde engel de oluşturuyordu. Oysa, infografikler bir saatten daha az bir sürede hazırlanabilyor, görsel ya da pdf olarak indirilebiliyordu. Aynı zamanda bu şekilde hazırlanmış ilanlarının link verilerek ya da mail içerisine gömülerek paylaşılması da kolaylaştırılmıştı.

Tüm bunlara ek olarak, en önemlisi de IBM infografikler sayesinde iş ilanlarına yetkinlikleri daha yüksek adayların başvurmasını sağlamaya başlamıştı.

Visme konu ile ilgili şu cümleleri paylaşıyordu: “Okuması kolay ve bilgilendirici olmaları sebebi ile, konuya hakim ve ilanı anlayıp kendisine uygun olduğunu düşünen kişiler ilanlara daha çok başvurmaya başlamıştı. Oysa eskiden sadece iş ilanının başlığını görüp başvuran insanların sayısı daha fazlaydı, çünkü adaylar uzun ve karmaşık içeriği okumadan sadece başlığı görerek kendisi ile ilgili olduğunu düşünüp başvuru yapıyordu.”

İster bir infografik olsun, ister maddeler halinde oluşturulmuş bir liste gibi daha basit bir format, iş ilanı içeriğinde vereceğiniz bilgileri sunarken seçtiğiniz yönem ilanınızı okuyan kişilerin üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Bu yüzden, siz de iş ilanlarınızda basit ve anlaşılır, görsellerle zenginleştirilmiş bir İletişim dilini kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

4. Everlane açık görüşlü ve şeffaf şirket kültürü ile ilgili minimalist bir mesaj vermektedir.

Tekstil firması Everlane, şirketinin şeffaflığı ile ilgili gurur duymaktadır. Örneğin, şirketin web sitesinde, kaşmir ürünler üzerinde, ilgili ürünün üretimi sürecinde oluşan toplam maliyeti açıkça gösteren “şeffaf fiyatlama” infografiklerine yer verilmektedir. Şirketin sahip olduğu bu dürüst ve şeffaf yaklaşım iş ilanlarında da devreye girmektedir.

Birkaç yıl önce sosyal medyada yayınlanan bir gönderide Everlane şu sözlere yer veriyordu: “Bir kurucumuz ve 46 CEO’muz bulunmaktadır. Siz de 47. CEO’muz olabilirsiniz.” Bu cümlelerin yanında ise şirketin sahip oldğu yatay hiyerarşi yaklaşımını yansıtan bir açık ofis fotoğrafı da yer almaktaydı.

Bu şekilde sadece birkaç cümle ile şirket kim olduklarına ve nasıl bir aday hedeflediklerine dair ipuçları verebilmişti. Son yıllarda ise sektör şirketin, önemli ölçüde büyüdüğüne tanıklık etti. Bu süreçte şüphesiz bu şekilde yayınladıkları iş ilanlarının etkisi de yadsınamaz boyuttadır. Bu kapsamda, sizler de yüzlerce kelimeyi aynı anda kullanmak zorunda kalmadan, gerçekten önemli olan noktaları ön plana çıkaran kısa ve öz iş ilanları hazırlamayı deneyebilirsiniz.

 

5. Rise kısa ve sevimli olmayı reddediyor.

Konu iş ilanı hazırlamaya geldiğinde, kısa ve sevimli içerikler hazırlamak çoğunlukla tercih konusudur. Fakat, bazen kendi bildiğinizi okumak da isteyebilirsiniz. Rise, uyku analizleri ile ilgili faaliyet gösteren bir startup. Şirket CEO’sunun ağzından hazırlanmış ve bir hayli uzun bir iş ilanı yayınlayarak kendi bildiğini okuyanlar arasında yerini aldı.

1600 kelimeyi aşan bu iş ilanı şirketin misyonundan ve zaman içerisinde ilgili iş tanımının neye evrilebileceğinden, işe alınmak istenen kişinin özelliklerine kadar hemen hemen her şeyi kapsamaktadır. Aynı zamanda, iş tanımında bahsedilen rolün neden bazı adaylar için daha ideal olduğuna dair detaylar da içerilmektedir.

CEO’nun ağzından yazılmış bir “mektup” olarak kurgulanan bu iş ilanının amacı, kısa bir iş ilanının yapamayacağı şekilde, adayların kendilerinin bu iş için doğru kişi olup olmadıklarını ya da bu ilan ile aradıkları işin tam olarak bu pozisyon olup olmadığını anlamalarının sağlanmasıdır.

Uzun iş ilanları hazırlamayı kumar oynamaya benzetmek mümkündür. Çünkü bu kadar uzun hazırlanmış bir iş ilanının doğru kişileri ıskalama riski olduğu kadar, ilanı sonuna kadar okumuş ve bu iş için uygun olan ve tutku duyacak doğru kişileri seçebilme şansı da bulunmaktadır.

Aynı zamanda, daha ilk bakışta adaylarda ilgi uyandıracak şekilde CEO bakış açısı ile yazılmış bir iş ilanı türüne az rastlanan bir örnek olarak da düşünülebilir. Bu yöntem ile şüphesiz iş ilanı daha etkili hale getirebilmiş, okuyan adayların kendilerini önemli hissetmesini sağlanmıştır.

Bu noktada siz de iş ilanını böyle bir dil ile yazmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde aynı iş ilanı için birbiri ile yarışan sayısız aday arasında doğru kişilerin sıyrılmasını sağlayabilir, bu kişilere çalışmak istedikleri ekibe dair izlenimler kazandırabilirsiniz.

 

6. MailChimp iş ilanlarından eğlenceli bir dil ve çevrim dışı kanalları kullanmaktan çekinmiyor

Email pazarlama hizmeti MailChimp iş ilanlarında eğlenceli bir dil kullanmaktan çekinmiyor. Firma, aynı zamanda, bu şekilde hazırladığı bir iş ilanından sonra, daha önceki ilanlara göre başvuran kişilerin sayısını ikiye katlayabildiğini de görmüştür.

Şirket aynı zamanda yaratıcı fikirleri de iş ilanlarında kullanmaya özen göstermektedir. Bunlardan öne çıkan bir örnek de, beyzbol kartı formatında hazırlanmış, böylelikle çalışan adaylarının iş ararken fiziksel olarak inceleyebileceği iş ilanı kartlarıdır.

Bu kartların en yaratıcı kısmı sadece akılda kalıcılığı değil, aynı zamanda cepte taşınabilir boyutta dizayn edilmiş olmalarıdır. Böylelikle adayların kolayca taşıyabilecekleri bu iş ilanlarını birden fazla kez inceleme fırsatına sahip olmaları sağlanmaktadır.

MailChimp tarafından hazırlanan iş ilanları, çevrim dışı kanallardan da yaratıcı iş ilanlarının hazırlanabilmesinin mümkün olduğunu kanıtlar niteliktedir. Şimdiye dek iş ilanlarınızın İletişimi için kullandığınız kanallar beklediğiniz faydayı yaratamadıysa, siz de deneysel yöntemler üzerine kafa yorabilir, eğlenceli olmanın taşıdığı risklere göre daha fazla ödül getirebileceğini deneyimleyebilirsiniz.

 

7. MIT Media Lab, yetkinliklerden ziyade tutku kavramına odaklanarak bir araştırma enstitüsünden beklenenlere meydan okumaktadır.

Yüksek Eğitim Kurumlarına dair genel algıya göre bu kurumlar genelde daha geleneksel yöntemler kullanmaktadır. Belki de bu yüzden MIT Media Lab “tanımlanmamış bir disiplin” başlıklı bir iş ilanı yayınlamış, adayların önceden gelen algılarını sarsmak istemiştir.

MIT Media Lab birkaç farklı yoldan bu iş ilanını okuyan kişilerin dikkatini çekebilmektedir. İlk olarak, iş ilanının başlığı, adayların iş ilan içeriğine dair merak duymasını sağlar niteliktedir. İkinci olarak, iş ilanı içeriğiyle adayların dikkatini adayların sahip olduğu yetkinliklerden ziyade besledikleri tutku ve sahip oldukları potansiyele çekmektedir. Tam da bu yüzden iş ilanında “özellikle belirlenmiş bir mezuniyet derecesi”nden değil, “cesur, sınırsız bir iyimserlik ve dünyayı değiştirme arzusu taşıyan” adaylara ihtiyaç duyduklarından bahsedilmektedir.

Belki de en büyük sürpriz, “tipik bir akademisyen olduğunuzu düşünüyorsanız, bu pozisyon sizin için uygun bir pozisyon olmayabilir” sözleri ile adayda neyi aramadıklarını açıkça belirtmiş olmalarıdır.

Bu şekilde, pozisyonun eşsizliğine vurgu yapan beklenmedik bir dil kullanılarak doğru adayların doğru şekilde adreslenebilmesi sağlanmaktadır.

 

8. Vimeo ücretsiz atıştırmalıklardan bahsetmeyi asla ihmal etmiyor.

Adayların dikkatini çekmek için kullanılan her yöntem her zaman sofistike olmak zorunda değildir. Bunu doğrulayan bir örnek olarak, video yayın platform olan Vimeo iş ilanları ekranının karşılama sayfasında atıştırmalıklara yer vermektedir.

Firma şu sözler ile adaylarına seslenmektedir: “Her gün milyonlarca izleyici kitlemize sevdiğimiz içerikleri sunmak için çalışıyoruz. Aynı zamanda ücretsiz atıştırmalıklarımızı da yemeyi ihmal etmiyoruz.”

Şirket iş ilanı sayfasını güncelledikten sonra, çalışanlarına sunduğu ve oldukça da ilgi toplayan ikramiyeler ve yan haklarla ilgili detayları da paylaşmaya başladı. Fakat bunların arasında en çok sevilen kısım şüphesiz, ücretsiz atıştırmalıklardan bahsedilen kısım.

Sizin de yan haklar paketiniz içerisinde ücretsiz olarak sunduğunuz atıştırmalıklar varsa, bunu çalışan adaylarınız ile paylaşmaktan çekinmeyin. Tabii bunu yaparken bilinmesi gereken diğer avantajlara da yer vermeyi unutmamanız gerekiyor.

Özetle: Farklı ama anlamlı şeyler denemekten çekinmeyin.

En yaratıcı iş ilanları sadece farklı oldukları için başarı sağlamazlar. Aynı zamanda, şirket kültürünü ilgi çekici ve eğlenceli yollar ile tanıtarak, böylesi bir iş fırsatını etkili şekilde ifade etme şansı da yaratırlar.

Fakat, ilginç olma uğruna iş ilanınızda garip bir duruma düşmemeye özen göstermeniz oldukça önemlidir. Dİğer bir deyişle yapmanız gereken şey, yaratıcılığınızdan faydalanarak, iş ilanınızı doğru adayları doğru şekilde hedefleyecek şekilde kurguladığınızdan emin olmaktır.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir