Erkekler Tarafından Susturulan Kadınları Koruyan Uygulama

Brezilya’da yeni bir akıllı telefon uygulaması, sokakta kadına uygulanan sözlü baskının önüne geçiyor.

Yapılan bir çalışmaya göre, erkekler kadınları hemcinslerine oranla % 23 daha fazla susturmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz kadınlar gününde feministler, dünya genelinde, kadın erkek eşitliğini vurguladı. Facebook yöneticilerinden Sherly Sandberg, “İş yerinde, çok konuşuyor damgası yememek için konuşmaya çekinen kadınlar, pek de haksız sayılmazlar.” diyor. Woman Interrupted adlı yeni bir uygulama, kadınların sözünü kesip onları susturmaya çalışan erkeklerle savaşmak için geliştirilmiş. Susturulmak kadınların başına; iş yerinde, evinde ya da toplumun her katmanında gelebilmekte.

Ücretsiz uygulama, mikrofon vasıtasıyla algıladığı konuşmalarda, ses frekanslarını takip ederek kadınların ne kadar süre boyunca susturukduğunu tespit ediyor ve daha sonra grafikle gösteriyor. Uygulama, konuşmaları her ne kadar bünyesine kaydedip saklamasa da kullanıcılar toplanılan verileri farkındalığı artırmak için paylaşabiliyorlar.

Başarılı bir sosyal girişimcilik örneği olan uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Daha önce sizlere, Bumble adlı bir flört uygulamasından bahsetmiştik . Uygulama, VIBee özelliği sayesinde, centilmen beyleri öne çıkararak onları ödüllendirmekteydi. Teknolojinin, cinsiyet ayrımını ortadan kaldırmak için başka ne gibi yararları olabilir sizce?

Web Site: www.womaninterruptedapp.com

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Mobil Uygulama Fikirleri
Sosyal Girişimcilik Projeleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir