Erken Emekli Nasıl Olunur?

Yapılan bir araştırmaya göre 10 çalışandan 7’si işinden ayrılıyor. Diğer bir deyişle, yarıdan fazlamız şu anki işimizden memnun değiliz.

Halk arasında sıkça duymaya alıştığımız bir söz vardır: ” Bırak boşver. Sana iş mi yok?”

Son birkaç ayda, 40 yaşına gelmeden iş hayatını bırakmayı başaran ve kendi çabalarıyla erken emekli olan 7 kişiyle görüştük. Bu birçok insana çılgınca bir fikirmiş gibi gelebilir ancak bu emekliler bunun yapılabileceği konusunda oldukça ısrarcılar. Bu erken emeklilerin anladığı ve diğer insanların da anlamasını ümit ettikleri şey, finansal özgürlüğün sadece bütçe yaparak değil temel değerlerin yeniden incelenerek başarıldığıdır.

 

Erken Emekli Olmanın Yolları

Üç büyüğü kesin, daha sonra yatırım yapın

Erken emekliliğin temel çerçevesi oldukça basittir: harcamaları kesmek ve daha sonra yatırım yapmak. Yüksek tasarruf oranları emekliliğin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Örneğin gelirinizin yarısını biriktirirseniz, 17 yıl içinde emekli olabilirsiniz.

Masrafları kısmak indirim kuponları veya ikinci el mağazalardan alışveriş yapmakla olmaz, öncelikle büyük alımları durdurmak gerekiyor. Erken emeklilikte tasarrufların aslan payı üç şeyden oluşur: barınma, ulaşım ve gıda.

Barınma, ulaşım ve gıdada kesintiye gitmek erken emeklilik şansınızı arttıracaktır. Hane halkı olarak büyük harcamaları kestikten sonra bu birikmiş paralarla daha fazla para kazanmanın yollarını aramalısınız. En iyi yatırım yollarını öğrenmek için tıklayınız.

 

Emekli olmaya hazır olduğunuzu nasıl anlarsınız?

%4 kuralı sayesinde erken emekli olup olamayacağınızı anlayabilirsiniz . Bu temel kuralda emekliler prensiplerini bozmadan her yıl birikimlerinin %4’ünü güvenli bir şekilde çekerler. Örneğin 400 bin TL birikiminiz varsa bunun her yıl 16 bin TL’sini harcayabilirsiniz. Bu da aylık 1,300 TL emekli maaşı yapar.

Aylık ne kadar paraya ihtiyaç duyduğunuza bağlı olarak da ne zaman emekli olabileceğinizi küçük bir matematik hesabıyla anlamanız mümkün. Örneğin aylık 750 TL emekli maaşı size yeterli olacaksa yıllık 750*12= 9,000 TL hesabınızdan para çekeceksiniz demektir. Bu para toplam birikimizinin %4’ü olması gerektiği için toplam birikiminiz 225,000 TL olmalıdır.

 

Emekli olmak için ne kadar süre birikim yapmalı?

Yıllık %5’lik getiri oranı göz önüne alınacak olursa gelirinizin yarısını biriktirirseniz 17 yıl içinde emekli olabilirsiniz. %30’unu biriktirseniz bu süre 28 yıl sürer. Uzun bir süreymiş gibi görünse de 22 yaşında başlarsanız 50 yaşında emekli olursunuz.  Gelirinizin %70 veya daha fazlasını biriktirmeyi başarırsanız 15 yıldan daha kısa bir sürede emekli olabilirsiniz.

 

Emeklilik için tasarruf nasıl yapılır?

30 yıl öncesine göre evler %50 daha büyük olduğundan bir sürü insan daha küçük evlere çıkarak tasarruf ediyor. Ortalama bir ailenin yıllık ulaşım masrafları 7,000 TL’den daha fazla. Otobüs hattının olduğu veya daha da iyisi yürümeye elverişli bir yerlerde yaşamak tasarruf etmenize yardımcı olur.

“Cafede kahvenizi servis eden bir garson veya markette para üstü aldığınız bir kasiyer bir şekilde yaşıyor veya iki yakasını bir araya getiriyor. İnsanların iki yakasını bir araya nasıl getirdiğini anlar ve onlara imrenirseniz gelir düzeyinizden bir tık aşağıda yaşarsınız ve böylece para biriktirmeniz kolaylaşır.”

Para biriktirme ve tasarruf etme yöntemleri konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

Yaşam tarzı ve alt kültür

Erken emeklilik için ne kadar biriktirmeniz gerektiğini hesaplamak kolaydır. Değiştirilmesi en zor olan şeylerden biri para biriktirmek için gereken yaşam tarzı değişikliklerini yapmaktır. Bu harcamaları kesmekten daha zordur. Daha ucuz bir mahalleye taşınmak, bütün yemekleri evde yapmak, işe bisikletle gitmek, daha az kıyafet almak, pahalı kahveler içmemek, çocuklara müsamaha göstermemek. Ve bunları yaptıktan sonra yeni bir yaşam tarzınız olacaktır.

İnsanlar yıllar boyunca bu şekilde alışılmışın dışında yaşarsa erken emekli olanların sayısı her geçen gün artacaktır.

 

 Şimdiye kadar size dayatılanları unutun!

Erken emeklilik için ihtiyacınız olan en önemli şeylerden biri geleneksel toplumsal programdan kurtulmaktır. Bu ısrarcı düzende insanlar üretken, doyurucu ve normal bir hayat sürmek için yıllarca çalışmak ve 65 yaşında emekli olmak zorunda. Ancak çoğumuz bu normal olarak kabul ettirilen yaşam tarzından kurtulmayı asla düşünmüyoruz. Öncelikle bunun farkına varmalı, sonrasında ise yaşam tarzımızı hedefimize ulaşmak için revize etmeliyiz.

Erken emeklilik kulağa ne kadar hoş gelse de birtakım şeylerden vazgeçmek bazı insanların hoşuna gitmeyebilir. Dışarıda yenen şık yemekler ve büyük bir ev sizin için erken emekliliğe göre daha keyifliyse erken emekli olma şansınız düşüktür.

 

Bazı insanlar tasarruf konusunda hızlı başlangıç yapabilirler

Erken emekli olmanın yollarından biri de yüksek ücretli sektörlerden birinde çalışmaktır. Gençken maaşı yüksek olan işlerde çalışmak hayati önem taşır. Tersi olursa, matematik asla işe yaramaz.

 

Erken emekliliğin avantajları

Bazı insanlar erken emeklilik yerine finansal bağımsızlık terimini kullanır çünkü emeklilik rahatlamayı ve verimli olmamayı çağrıştırır. Aslına bakacak olursanız, erken emeklilerin birçoğu bir daha çalışmazlar. Zaten erken emekliliğin amacı, bir daha çalışmak zorunda kalmayacak kadar çok paraya sahip olmaktır.

Erken emeklilikte çocuklar yetiştirebilir, dağa tırmanabilir, sanat yapabilir, dünyayı keşfedebilir ve hayatınızı dilediğinizce yaşayabilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir