Evden Elişi Ürünleri Yapıp Satanlar Vergi Öder mi?

Elişi ürünlerle ilgili özel bir durum söz konusudur. Battaniyelerden patiklere ve şapkalardan süveterlere kadar olan elişi ürünler hem günlük olarak kullanılabilirler hem de hatıra ve hediye olarak saklanabilirler. Bu tür ürünleri yapma konusunda yetenekliyseniz ürünlerinizi sadece evinizi dekore etmek veya üzerinize giymek için kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine yaptıklarınızı satabilirsiniz. Elişi ürünlerinizi ne şekilde satmak istediğinize bağlı olarak işletme ruhsatı almanız gerekmeyebilir. Haliyle vergi de ödemezsiniz.

 

Vergi ödemeyeceğiniz durumlar

1- Elişi ürünlerinizi evinizden satın. Elişi ürünlerinizi evinizden satarken herhangi bir işletme ruhsatına ihtiyacınız yoktur ancak siz yine de ilgili resmi kurumlara konuyla ilgili danışın.

2- Yaptığınız şeyleri iş gibi görmek yerine hobi olarak görün çünkü hobileriniz için işletme ruhsatına ihtiyacınız yoktur. Şu var ki hobi olarak nitelendirdiğiniz bir şeyi yapmaktan hoşlanıyorsanız amacınız kazanç elde etmek değildir. Faturalarınızı ödemek için başka bir gelir kaynağınız varsa hobi olarak yaptıklarınızı sadece eğlence amaçlı satabilirsiniz.

3- Ürünlerinizi belli aralıklarla satın. Örneğin ürünlerinizi senede iki kez bitpazarlarında ve elişi sergilerinde satıyorsanız bunun için bir işletme ruhsatı almanız gerekmez.

4- Yaptıklarınızı kermesler ve bahçe satışları aracılığıyla satabilirsiniz. Bu şekilde satış yaptığınız takdirde işletme ruhsatı almanız gerekmez.

5- Sezonluk ürünler yapın ki tatiller sırasında ürünlerinizi satabilesiniz. Yılın geri kalan kısmında satış yapmayı düşünmüyorsanız işletme ruhsatına da ihtiyacınız olmaz.

6- Elişi ürünlerinizi arkadaşlarınıza, aile üyelerinize ve iş ortaklarınıza satabilirsiniz. Küçük ölçekli satışlar yaparsanız ve sadece tanıdıklarınıza satarsanız işletme ruhsatı almanız gerekmez.

7- Yaptığınız ürünleri açık arttırma siteleri veya sadece elişi ürünlerinin satıldığı internet siteleri aracılığıyla satabilirsiniz. Online satışlarınızdan belli bir sınıra kadar işletme ruhsatı almanız gerekmez.

 

İPUCU

İlgili resmi kurumlar sizden işletme ruhsatı istemedikleri sürece vergi ödemeniz de gerekmez.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir