Fazla para harcamayı engellemek için verilen elektrik şoku!

Dünyanın dört bir yanından en yenilikçi ve en yaratıcı iş fikirlerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam ediyoruz. Interact IoT, akıllı cihazlara bağlanarak fazla harcama yaptığında kullanıcısını nazikçe cezalandıran bir bankacılık platformu.

İnternet bankacılığı sayesinde insanların kendi finansal durumunu yönetmesi artık çok daha kolay – fakat bu, yönetebildikleri anlamına gelmiyor. Genellikle, bir kişi çok fazla para harcadığı zaman banka hesabını kontrol etmekten kasti olarak kaçınır. Artık, bir bankacılık platformu olan Interact IoT (Internet of Things), kullanıcılarının keyfi bir umarsızlık içinde yaşamalarına engel oluyor. Akıllı banka hesabı diğer cihazlarla bağlantı kurarak –Nest oda termostatı ve giyilebilen Pavlok da dahil- çok fazla para harcadıklarında onları nazikçe cezalandırıyor ve kötü alışkanlıklarını yenmelerine yardımcı oluyor.

Başlarken kullanıcı, varolan banka hesaplarını veya kredi kartlarını Interact IoT’a bağlıyor ve uygulamanın etkileşim kurmasını istediği akıllı cihazları seçiyor. Kullanıcı daha sonra kendine bir harcama limiti belirliyor. Böylece bankacılık platformu kullanıcının harcamalarını görüntüleyebiliyor ve belirlenen limiti aştığında bağlantılı cihazlar üzerinden tepki veriyor. Örneğin eğer Pavlok’a bağlanmışsa, bileğe bağlanan bu cihaz aracılığıyla kullanıcı limiti aştığı zaman elektrik şoku veriyor. Alternatif olarak, eğer Nest oda termostatına bağlanmışsa müşteri kendi belirlediği bakiyenin altına düştüğünde otomatik olarak ev ısıtma sistemi kapanıyor.

IoT cihazları, fazla para harcamayı frenlemek üzere başka ne şekillerde kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Çok Para Harcıyorum Ne Yapmalıyım?
Akıllı Ürünlerle İlgili İş Fikirleri
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir