Fotoğraf Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Fotoğrafçılık ödüllendirici ve karlı bir iştir. Tabi ki başarılı olabilmek için doğru ekipmanlara sahip olmanız gerekir. Fotoğraf dükkanı farklı pek çok şekilde açılabilir. Vesikalık fotoğraf çekebilirsiniz, düğünlerde çalışabilirsiniz, mezuniyet fotoğrafları çekebilirsiniz, medya kuruluşları için dışarıdan iş yapabilirsiniz veya galeri kalitesinde fotoğraflar çekebilirsiniz. Hepsinin kendine özgü ekipmanları vardır. Hangi konuda uzmanlaşmak istiyorsanız ona uygun ekipmanlar almanız gerekir.

 

Fotoğraf makinesi

Doğru fotoğraf makinesini seçme süreci gözünüzü korkutabilir. Yeni başlayanlar bas-çek fotoğraf makineleriyle çalışabilirler. Ancak makineniz aracılığıyla çektiğiniz fotoğraflardan geçiminizi sağlayacaksanız SLR (Single-lens reflex), objektifi değiştirilebilen filmli fotoğraf makinelerinden almanız gerekir. SLR makineler, fotoğraf makinesinin içine lenslerinden giren görüntünün bir kopyasını alır, ek aynalar ve optik bileşenlerle, fotoğrafçının gözüne iletir. Yani filmin üzerine düşen ışıkla, fotoğrafçının gözüne ulaşan görüntü aynı görüntü olur. Herkesin en iyi markanın hangisi olduğuyla ilgili bir fikri vardır. Hatta profesyonellere bile sorsanız onlar bile size pek çok marka söyleyecektir. İyi haber şu ki bu makineleri satan firmalar en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlara satmak için çalışıyorlar ve her markanın fanatikleri var. Hangi markayla yola çıkarsanız çıkın ihtiyaçlarınıza göre makine almanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Örneğin spor karşılaşmaları fotoğrafları çekecekseniz yüksek objektif hızı olanları, portre çekecekseniz yüksek mega pikselli olanları, sanatsal fotoğraflar çekecekseniz “digital capture” yerine film bazlı olanları tercih etmelisiniz.

 

Lensler

SLR fotoğraf makinelerindeki değiştirilebilir lensler size lensleri değiştirme imkânı sunar. Yapmak istediğiniz çekimle alakalı ihtiyacınız olan lensler de değişecektir. Fotoğrafı büyüten veya yakınlaştıran lensler uzaktaki objeleri yakınlaştırmaya yardımcı olur. Bu lensler spor, vahşi yaşam ve macera fotoğrafçılığında kullanılır. Geniş açılı ( Wide angle ) lensler geniş açıları yakalamanızı sağlar ve açık hava fotoğrafçılığında veya sınıf ve takımların fotoğraflarını çekmenize yardımcı olur. Orta seviyeli lensler portre çekmenize yardımcı olur. Balık gözü, daha uzağı büyüten, görüntüyü sabitleyen ve gece görüşü olan özel lenslerde ihtiyaçlarınız için uygun olabilir.

 

Işık

Bütün fotoğraf işletmeleri zaman zaman yapay ışıklandırmaya ihtiyaç duyar. Ancak ışık kaynakları çeşitlilik gösterir. Eğer gece veya karanlık yerlerde fotoğraf çekecekseniz elektronik flaşa ihtiyacınız olacaktır. Stüdyoda çekim yapacaksanız sabit ışıklandırma sistemine ihtiyacınız olacaktır. İç mekân çekimlerinde farklı renkli flaşlara ihtiyacınız olabilir.

 

İşleme süreci

Fotoğrafçılık işinde fotoğraf makinesinden sonraki en önemli konu işleme sürecidir. Temel olarak fotoğrafı sergilemek için makinenizden almanız gerekir. Eğer filmli bir makine kullanıyorsanız fotoğrafları tab edebilmek için karanlık odanızın olması gerekir. Dijital fotoğraf makinesi kullanıyorsanız fotoğraf düzenleme programı olan bir bilgisayarınız ve fotoğraf kalitesinde baskı yapabilen bir yazıcınızın olması gerekir. Uzmanlaştığınız alan ne tür bir bilgisayar, program ve yazıcı almanız gerektiğini belirler.  Yüksek fiyatlı, içerisinde farklı pek çok özellik olan bilgisayar programları vardır. Eğer bu özelliklerin hepsine birden ihtiyacınız yoksa en pahalı olanları almayın. Farklı kalitede ve farklı boylarda pek çok fotoğraf yazıcısı vardır. Eğer fotoğraflarınızı online olarak satacaksanız bir yazıcıya ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak işlerinizi sergilemek için web sayfasına ihtiyacınız olacak.

 

Tripod

Stüdyo, spor, porte veya sanat fotoğrafı çekin fark etmez. Fotoğraf makinenizi sabit tutabilmek için tripoda ihtiyacınız olacaktır. Tripodların büyüklükleri ve fiyatları farklılık gösterir. Tripodlar hafif, sırtınızda taşıyabileceğiniz şekilde veya ağır hava koşullarına karşı dayanıklı olabilir.  İhtiyaçlarınıza ve bütçenize göre en uygun olanı satın alın.

 

Muhtelif ekipmanlar

Özel ekipmanlara ihtiyacınız olabilir: Deklanşöre basarken titreşimlerin oluşmasını engellemek için kullanılan kumandalar, su altı fotoğrafçılığı yapacaksanız sualtı adaptörleri, fon perdeleri, lens filtreleri vb. gibi muhtelif ekipmanlar almanız gerekebilir.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir