Fransa’da İş Kurmak İsteyenlere

Fransa’yla ilgili daha önceden söylenmemiş çok fazla şey yoktur. Herkesin Fransa’yla ilgili bir fikri vardır. Fransa medeni, seçkin ve seviyeli olarak bahsedilir. Ayağında ayakkabılar yoktur, kıyafetleri buruşuk değildir ve ağzının çevresinde yemek yoktur.

Fransa kendi başına buyruktur, kendinden emindir ve cesurdur. İmparatorlukların metrik sistemine göre iş yapmaz. Fransa, Fransa ne istiyorsa onu yapar.

Yemeklerin gereklilik yerine sanat olarak görüldüğü dünya üzerindeki tek yerdir. Fransa’nın dünyaya sunduğu kültürel hediyeler gurme, a la carte ve soup de jour’dur ve hiçbir şey yabancıların menüden sipariş vermeye çalışması kadar komik olamaz. Fransızca fonetik bir mayın tarlasıdır.

Fransa’daki yerli sanayi ve yabancı yatırım miktarı oldukça yoğun ve baskılıdır. Renault, Citroen ve Peugeot gibi Fransız arabaları sürebilir, Chanel ve Gaultier gibi Fransız kokuları sıkabilir, Dior ve Cardin gibi Fransız elbiseleri giyebilirsiniz. Fransa dünyanın en büyük altıncı endüstrileştirilmiş ülkesidir ve her yıl 75 milyondan fazla insan Eyfel Kulesini görmek için Fransa’ya gider.

Fransa’da iş anlamında yükselme şansınız oldukça yüksektir. Girişimsel, ekonomik, sosyal ve kültürel birçok avantaj vardır.

Siz de Fransa’da iş kurmak isteyenlerdenseniz makaleyi okumaya devam edin.

 

Fransa’nın nüfusu kaç kişidir?

Fransa’nın nüfusu 64,1 milyondur.

 

Fransa’nın ekonomisine genel bakış

Fransa ekonomisi kapsamlı özel teşebbüsler ve devlet katılımıyla melezleşmiştir. Devlet, altyapıyla alakalı alanlarda oldukça etkilidir ve demiryolu, elektrik, uçak ve telekomünikasyon şirketlerinin mülkiyetinin çoğunluğu devlete aittir. Bununla birlikte devlet 90’ların başından itibaren bu alanlardaki hakimiyetini azaltmaya başlamıştır. Aynı zamanda France Telcom, Air France, sigorta, bankacılık ve savunma endüstrisindeki holdingleri yavaş yavaş elden çıkartmaya başlamıştır.

Fransa Amerika, Japonya, Almanya, Çin ve İngiltere’den sonraki en büyük ekonomidir.

Fransa her yıl 75 milyondan fazla yabancı turiste ev sahipliği yapar. Dünyadaki en popüler turist noktalarından biridir ve bu konuda İspanya ve Amerika’nın önündedir. Sahilleri, yazlık bölgeleri ve kayak merkezleri olan şehirleri ve kasabaları vardır.

Fransa devasa genişlikteki verimli topraklarıyla dikkat çeker. Çağdaş teknolojiler ve Avrupa Birliği yardımlarıyla birlikte bu üçlü Fransa’nın önde gelen tarım üreticisi ve ihracatçısı olması için sinerji içinde çalışmaktadır. Buğday, kümes hayvanları, süt ürünleri, sığır eti ve domuz eti Fransa’nın en çok ihracatını yaptığı tarım ürünleridir.

Makine, kimyasallar, otomobiller, metalürji, hava taşıtı, elektronikler, tekstil, gıda işleme ve turizm Fransa’nın ana endüstrileridir.

 

Fransa’da iş kurmak için sermaye bulmak

Kapsamlı planlama Fransa’daki her işletmenin başarısında büyük rol oynar. Uygun dış fonların yükseltilmesi ara sıra problemlere neden olmaktadır. Küçük ölçekli işletmeler uygun ve makul finansman sağlamanın hem kafa karıştırıcı olduğunu hem de zaman kaybı olduğunu düşünürler. Finansman kaynakları sınırlı ve elde edilemez gibi görünse de başlangıç yatırımı için yeterli sermayeye ulaşmak profesyonel tavsiyeler ve yönlendirmelerin de yardımıyla zor olmaktan çıkar. Bu durum işletmenizin büyüklüğüne ve ihtiyaç duyduğunuz finansman miktarına bağlı olarak değişir.

Seçeneklerden bazıları:

İş melekleri: İş melekleri olarak bilinen zengin bireyler en iyi finansman kaynaklarından biridir. Düşük düzeyli öz sermaye konusunda size yardımcı olabilirler.

Özel sermaye: daha üst seviyelerdeki yatırımlar için risk sermayedarları en yaygın öz sermaye fon kaynağıdır. Bugünlerdeki potansiyel finans miktarı kayda değerdir ancak bu tür bir finansmanı garantilemek o kadar kolay olmayacaktır.

Açık kredi: bankalardan borç almak dış fon sağlamanın hala en kolay yoludur. Ancak unutmayın ki açık kredi kısa sürelidir ve kısa vadeli nakit akışı finansmanı olarak sınırlandırılmalıdır. Uzun vadeli ihtiyaçların daha güvenli kredilerle sağlanması gerekir. Fransız bankaları özelliklede üç yıllık bir iş planınız yoksa açık kredi kullanma imkanlarını devreye sokmak istemez. Aynı zamanda şirketinizin yasal para kaynağını da göstermeniz ve varlıklarınızla ilgili detayları vermeniz gerekir.

Sabit vadeli krediler: Sabit vadeli krediler kuruluş maliyetlerinin finansmanı için en uygun seçenektir çünkü geri ödeme planı ve faiz oranları konusunda en baştan anlaşabilir ve bütçe yapabilirsiniz. Bu tür krediler kişisel teminat veya sabit tarife üzerinden verilir. Küçük ölçekli işletmelerin bankaya yöneticiler veya hakim hissedarlar aracılığıyla kişisel teminat vermesi gerekir. Daha büyük kredilerin sabit veya değişken faiz oranları daha karışık düzenlemeler gerektirebilir. Bu da faiz harçlarını sınırlandırır.

 

İşgücü

Personel bulma

Fransa iş bulma kurumu dendiğinde akla Ple emploi gelir. Ple emploi yeni doğmuş bir ulusal yapıdır ve iş ilanları, eğitim programları ( ANPE ) ve işsizlik yardımlarıyla ( ASSEDIC ) ilgili bilgileri bir araya getirir. Ülkemizde de olduğu gibi gazeteler, internet siteleri ve iş bulma kurumları aracılığıyla da personel bulabilirsiniz.

www.pole-emploi.fr: Şu an için sadece Fransızca hizmet vermektedir.

 

İşe alma süreci

Personel almadan önce karışık iş hukukuyla ilgili yasal tavsiyeler almanızda fayda vardır. Vergi danışmanları veya şirket acenteleriyle temas kurarak personel almak için ne tür bir işletme yapısına sahip olmanız gerektiğini öğrenin. Bunu yaptıktan sonra işe giriş sözleşmesini kabul edin ve imzalayın. Yeni personel başlamadan en az 24 saat önce URSSAF’a bilgi vermeyi unutmayın. URSSAF’a konuyla ilgili bilgi vermezseniz işe alma süreciniz kural dışı olarak kabul edilir ve kanunlara uymadığınız için ceza ödemeniz gerekebilir.

İşe alım sürecini tamamladıktan sonra Fransa’daki yeni kuruluşunuzu yerel sağlık merkezine (Médecine du Travail ) kaydettirmeniz gerekir ve bütün personelinizin deneme süresi dolmadan önce sağlık merkezini ziyaret etmesi gerekir. Daha sonra ki ziyaretler iki yılda bir veya görevin tehlikesine veya hassasiyetine göre yılda bir kez yapılabilir.

İşveren olarak hazırladığınız bütün kayıtlarla birlikte tamamlayıcı şirket planları hakkında bilgi vermeniz gerekir: aylık ARRCO ve AGIRC + hayat sigortası ( prévoyance ). Bunlar deneme süresi başarısız geçen personeller için bile geçerlidir. Personelinizi Fransız NI kayıt numarası olmasa bile buna başvurmak sizin elinizdedir.

Personeliniz, brüt maaşlarının yaklaşık %20’sini emeklilik, sağlık, aile ödenekleri ve hayat sigortası( gelir vergisi hariç ) gibi zorunlu sosyal yardımlar için vermek zorundadır. İşveren olarak siz de brüt maaşınızın yaklaşık %40’ını şirket planlarına bağlı olarak vermek zorundasınız.

 

İşe giriş sözleşmesi türleri

Sözleşmelerin dört türü vardır:

Contrat a duree indeterminee CDI: tam zamanlı veya yarı zamanlı işler için belirsiz süreli

Contrat a duree determinee CDD: tam zamanlı veya yarı zamanlı işler için sabit süreli

Contrat apprentissage: stajyerlikle alakalıdır. Genelde okul, üniversite veya usulen tanınan eğitim kuruluşlarıyla imzalanır. Özel katkı payı uygulanır!

Contrat Jeune en Entreprise CJE: 16 ve 25 yaş arasındaki personeller içindir.

 

Fransa’da işçiler kaç saat çalışır?

Fransızların standart çalışma süresi haftada 35 saattir ancak kurallarda ve katı iş kodları uygulamalarında istisnalar yapılabilir. Çalışma süresi 36 – 39 saate çıktığında saat ücreti %25 arttırılır.

 

Personelin tatil izni hakkı

Tatil izni hakkı genelde beş haftadır. Her personel bu haktan yararlanır. Tatil periyodu birinci yılın mayıs ayından ikinci yılın nisan ayının ikisine olarak kabul edilir. Büyük şirketler tatil izni hakkı birikmemiş personelin tatile çıkmasına izin vermez.

 

Personel hasta olursa veya hamile kalırsa ne olur?

Fransa’da ücretli hastalık izni uygulaması vardır. Sağlık raporuyla onaylanan hastalığın ilk üç günü işveren tarafından ve aynı zamanda Sécurité Sociale denilen Fransız NHS tarafından ödenmez. Ancak dördüncü günden itibaren işveren bir seneden fazla süredir çalışan bütün personelin maaşınızı ödemek zorundadır. Özel bir form dolduran ve bu formu CPAM’e ( Caisse Primaire dAssurance Maladie)  gönderen işveren bütün hastalık izni geri ödemelerini Fransız NHS’den alabilir. Bazı durumlarda NHS doğrudan maaşı transferi yapar.

Doğum izni hamileliğin yedinci ayında başlar ancak hamilelikle ilgili bir özel bir durum varsa daha önce de başlayabilir. İznin süresi annenin sahip olduğu minimum 16 haftalık çocuk sayısına göre değişir. Bu konuyla ilgili de bir uzmandan tavsiye almanızda fayda vardır.

 

Resmi tatiller için ödeme yapmak zorunda mıyım?

Fransa’da 11 tane resmi tatil vardır. Paskalya hariç hepsi standarttır. Yine işe bağlıdır ancak bazı işler için çift ödeme yapılırken diğerleri izin olarak kullanılır.

 

Mairie nedir?

Mairie belediye binasıdır yani yerel devlet dairesidir. Her ilçenin/köyün kendi Mairie’si vardır ve ilçenin/köyün büyüklüğüne bağlı olarak açılış zamanları farklılaşır. Mairie’lerden evlilik, yerel CFE’lerin iletişim bilgileri ve araç kayıtları gibi konularla ilgili bilgiler alabilirsiniz.

 

Borçlular için mahkeme kararı nasıl çıkartırım?

Borcun miktarına bakılmaksızın mahkeme kararı için başvuru yapabilirsiniz ancak borçlunun başka bir şirket veya satıcı olması gerekir. İddianın sözleşmeyle ilgili ( örneğin ödenmemiş fatura, kira anlaşması vb. )  olması gerekir. Ayrıca belli bir miktarı kapsaması ve iddiayı destekleyen belgelerin olması gerekir. Mahkeme kararı için borçlunun kayıtlı olduğu Registry of the Commercial Court’a (RCS) başvurabilirsiniz. Bu mahkemelerden Fransa genelinde bir sürü vardır.

 

Bir şirket borcunu ödemezse ne olur?

Şirket RCS’de ödemeleri dondurma beyanı dosyası açtırmalıdır. Tasfiye işlemlerinin başlaması veya mahkemenin tazmini denetlemesi için dava işlemlerinin gerçekleşmesi adına bu beyanın 45 gün içinde sunulması gerekir.

 

Notaire nedir?

Notaire’ler Adalet Bakanlığına bağlıdır. Notaire’ler bağımsız çalışan devlet memurlarıdır. Notaire’ler aşağıdaki yasal konularla ilgilenir:

Aile, evlilik ( evlilik sözleşmeleri ) , boşanma, evlat edinme vb.

Ev satın alma, satma, kiralama, finansman vb.

Ticari ve kırsal alan kira sözleşmeleri,  tarım işleri, anlaşmalar vb.

Bulunduğunuz bölgedeki notaire’i bulmak için Notaires de France internet sitesini ziyaret edin (www.notaires.fr) ve İngilizce versiyon için İngiliz bayrağına tıklayın.

Fransa’da iş kurmak istiyorum diyenlere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir