Avrupa’da Nasıl İş Bulunur?

Avrupa’da iş bulmak istiyorsunuz ancak ne yapmanız gerektiğine dair bir fikriniz yok mu? Avrupa’da iş bulmak düşündüğünüzden kolay olabilir. Son yıllarda Avrupa’da nüfusun büyük ölçüde yaşlanmaya başlaması genç ve kalifiye işçi gereksinimi patlatmış durumda. Çoğu Avrupa ülkesi Türkiye gibi dinamik nüfuslu ülkelerden yüksek rakamlarda nitelikli işçi almak istiyor. Siz de bunlardan biri olabilirsiniz.

Yalnız öncelikle belirli becerilere sahip olmanız oldukça faydalı olacaktır çünkü işverenlere sizin gibi bir yabancıyı işe almaları için gerekçeler sunmalısınız. Örneğin İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmanız farklı birçok pozisyon için ihtiyaç duyulan bir beceridir. Ancak hangi işi yaparsanız yapın o işin gerektirdiği niteliklere sahip olduğunuzu gösterebildiğiniz derece Avrupa’da iş bulmanız da o kadar kolaylaşacaktır.

Peki nereden ve nasıl başlayacaksınız?

Pazarlama becerileriniz var mı? Özgeçmişinizi daha iyi hale bir getirin ve araştırma yapmaya başlayın. İşte Avrupa’da iş bulmanıza yardımcı olacak ipuçları:

 

Açık fikirli olun

İnsanların yurt dışındaki mükemmel işlere girememelerinin en büyük nedenlerinden biri tek düze düşünmeleridir. Tabi ki Z ülkesindeki Y şirketinin X pozisyonuna girebilirsiniz ancak hedefinizi daraltmanız şansınızı düşürür. Bunun yerine başarılı olmanıza yardımcı olacak her türlü farklı yola odaklanmayı deneyin. İlginizi çeken pozisyonlarla ve şirketlerle ilgili beyin fırtınası yapın. Kendi kendinize belirlediğiniz ölçütlerin gerekli olup olmadığını düşünün ve değişikliklere açık olun.

 

Online ağ oluşturma

LinkedIn, Facebook ve diğer sitelere üye olun. Mümkün olduğunca çok insanla bağlantı kurun. İlgilendiğiniz şehirlerde ve şirketlerde çalışan birileri var mı bakın.  Uzun süredir görüşmediğiniz bir lise arkadaşınız insan kaynakları müdürü olarak Paris’te çalışıyor olabilir.

 

Monster

Monster.com’un en azından 20 tane Avrupa’da olmak üzere farklı bir sürü ülkede internet siteleri vardır. Yerel iş ilanlarını araştırmak ve hangi firmaların eleman aradığını görmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

 

Çok uluslu şirketler

Büyük şirketler sayesinde yurtdışında çalışma şansınız her zaman daha fazladır. Bu şirketlerin internet sitelerini kontrol edin. Bugünlerde, şirketlerin internet siteleri üzerinden açık iş pozisyonları listelerine erişilebiliyor.

 

Dahili transferler

Çalıştığınız şirketin herhangi bir Avrupa ülkesinde ofisi var mı? Bu ofislerden birinde sizin gibi insana ihtiyaç olabilir.

 

Yabancı ülkelerde yaşayan gurbetçilerin açtığı internet siteleri

Ülkelerin ve Avrupa’daki büyük şehirlerin birçoğunda gurbetçilerin sanal olarak bilgi paylaşmak ve sosyalleşmek için bir araya geldikleri birçok internet sitesi vardır. İstihdam da yaygın olarak tartışılan konulardan biridir. Faydalı bilgiler bulmak için bu internet sitelerini inceleyin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir