Futbolda şiddeti önlemek için kesin çözüm!

Brezilyalı kulüp futboldaki şiddeti engellemek için geçtiğimiz pazar günü oynanan maçta güvenlik görevlisi olarak holiganların annelerini görevlendirdi. Sport Club do Recife, Nautico’ya karşı oynanacak derbi maçı için yaklaşık 30 anneyi işe aldı ve eğitti. Anneler sahada devriye gezdi ve arkalarında ‘Segurança Mae’ ( güvenlikçi anne ) yazan turuncu yelekler giydiler.

Son yıllarda Recife şehri ev sahibi takımın holiganlarının hemen hemen her maçta problem çıkarması yüzünden Brezilyanın en kötü noktalarından biri haline geldi. Fikri bulan Ogilvy isimli halkla ilişkiler şirketinin başkan yardımcısı Aricio Fortes şunları söylemiştir: “Fikir en fanatik destekçileri bilinçlendirmek ve stadyumlara bir şekilde barış getirmek için geliştirildi. Maç esnasında hiç kimse özellikle de kendi annesinin önünde küfür etmek ve kavga etmek istemiyor”.

guvenlik-gorevlisi-anneler-1

Sport Club do Recife’nin pazarlama sorumlusu Sid Vasconcelos şunları söylemiştir: “Bu eylemi herkes şaşkınlıkla karşıladı. Kimse futbol maçında annesiyle karşılaşacağını hayal etmiyordu”.

Fanların annelerini görmelerini sağlamak için maç öncesinde ve maç süresince güvenlikçi annelerin yüzleri büyük ekranlarda gösterildi. Kulüp tarafından yapılan açıklamaya göre bütün anneler profesyonel güvenlik görevleriyle aynı eğitimi aldı.

İster inanın ister inanmayın ama bu tuhaf strateji işe yarıyor gibi görünüyor. Ev sahibi takımın son maçında bir tane bile fan taşkınlık çıkarmadı.

Ülkemizde de futbolda şiddeti önlemek amacıyla böyle bir uygulama hayata geçirilebilir mi? Ne dersiniz?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir