Girişimci Olarak “Hayır” Demeniz Gereken 6 Şey

Aşılması en zor engeller önümüze bizzat koyduklarımızdır.

Birçoğumuz çevremizdeki insanları memnun etmeyi öncelik haline getiriyoruz. Her ne kadar içimizde büyük bir isteksizlik olsa da, biri bizden bir şey istediğinde “hayır” yanıtını vermek zor olabiliyor. Bu durum da hem kişisel hayatımızda hem de iş hayatında bizi belaya sürükleyebiliyor. Zamanımız son derece değerli ve bir girişimcinin hayatında gereksiz şeylere ayıracak vakit asla yok.

Gerçekten önemli olan meselelere hayatımızda yer açabilmek oldukça mühim. Bazı şeylere “hayır” diyerek hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Yazımızda sizlerle paylaşacağımız 6 şeye “hayır” cevabını vererek hem kişisel hayatınızda hem de iş hayatında çok daha mutlu olabilirsiniz. Keyifli okumalar!

 

1. Diğer insanların sorunları.

Hayat hepimiz için zor. Bazen fark etmeden kendi problemlerimizi ve sorumluluklarımızı başkalarının üzerine yıkabiliyoruz. Eğer hayatınızda değişiklik yapmak istiyor, fakat biri sizi sürekli olarak sorunlarıyla meşgul ediyorsa “hayır” deme fırsatı daima elinizde. Hayatında sürekli problem olan insanları sosyal medyada görmezden gelebilir veya olumsuz insanları hayatınızdan çıkarabilirsiniz. İşletmenizi götürmek istediğiniz noktaya uymayan iş ortaklıklarını da feshetmekten çekinmeyin.

 

2. Sinirleneceğinizi bildiğiniz durumlar.

Hayatta yapmak istemediğinizden emin olduğunuz şeyler muhakkak vardır. Fakat belki de bunlara yıllarca ses çıkarmadan katlandınız. Sinirleneceğinizi ve mutlu olmayacağınızı bile bile bazı tekliflere “evet” dediniz. Buna bir “dur” dedikten sonra kendinizi omzunuzdan büyük bir yük atmış gibi hissedeceksiniz. Böylece zihniniz sadece gerekli şeylerle meşgul olmaya başlayacak.

 

3. Nefret ettiğiniz bir iş.

Sevmediğiniz bir işte yıllardır çalışıyor olabilirsiniz. Belki kendinizi kapana kısılmış hissediyorsunuz fakat bir tarafınız da bundan daha iyisini bulamayacağınızı düşünüyor. Eğer mutsuzsanız, “hayır” diyebilmeli ve hayallerinizin peşinden koşabilmelisiniz. Böylece sabahları gülümseyerek uyanacak, günlerinizi çok daha verimli ve mutlu biçimde geçireceksiniz.

 

4. Sağlıksız alışkanlıklar.

Diyelim ki yemek yemeyi çok seviyorsunuz. Abur cubura hayır diyemiyor, bunun yanında birçok sağlıksız şey yapmaya devam ediyorsunuz. Bunun kaçınılmaz neticesi olarak kilo alacaksınız. İşler bu raddeye gelmeden “hayır” diyebilmeli ve sağlıklı bir yaşam sürdürmelisiniz. Vücudunuzun en kıymetli hazineniz olduğunu anladığınızda enerjiniz, odaklanmanız ve özgüveniniz çok daha yüksek olacak. Yaşamak size hiç olmadığı kadar keyif verecek.

 

5. Zararlı ilişkiler.

Olumsuz insanları hayatınızdan çıkarmak ve onlara “hayır” diyebilmek sizi daha huzurlu ve mutlu kılacak. Bu insanlarla arkadaşlık veya iş ilişkileri, hatta romantik bir ilişki bile sürdürüyor olabilirsiniz. “Hayır” demek kuşkusuz kolay olmayacaktır, fakat bunu kendiniz için yapmalısınız. Zararlı insanların sizi yolunuzdan alıkoymalarına ve hayatınızı çekilmez hale getirmelerine engel olmalısınız.

 

6. Geçmişe takılı kalmak.

Çok zor bir çocukluk dönemi geçirmiş; aklınızdan asla çıkmayacak, fiziksel veya ruhsal bir travma yaşamış olabilirsiniz. Bütün bu güçlükler, yetişkinlik döneminizde paçanıza yapışıp sizi önünüze bakmaktan alıkoyabilir. Fakat geçmişi geçmişte bırakabilmeli ve “hayır” diyebilmelisiniz. İyileşme sürecine başlamak için bazı şeyleri affetmelisiniz. Yüzleştiğiniz zorluk her ne olursa olsun, bunu mazinin tozlu sayfalarında bırakmalısınız.

Şu an “hayır” diyor olmanız bunu sonsuza kadar sürdüreceğiniz anlamına gelmiyor. Hayatın belirli mevsimleri vardır ve kimi mevsimler diğerlerinden daha yoğun geçer. Burada önemli olan yapmak istediğiniz şeyleri yaptığınızdan emin olmanız ve hayalinizdeki iş hayatını sürdürmeniz.

Diğer insanların sizin adınıza karar almalarına izin vermeyin. Bu sizin hayatınız. Sizin işiniz. Dolayısıyla karar hakkı size ait. Kulağınıza mantıklı gelmeyen şeylere “hayır” diyin. Yapılmasının doğru olmayacağını düşündüğünüz şeylere “hayır” diyin. İçgüdülerinize güvenin. Neyi yapmak isteyip istemediğinizi kimse sizden daha iyi bilemez. Asla kendinizi “evet” demek zorunda hissetmeyin.

 

İlginizi çekebilir

İşinizi ve İlişkilerinizi Etkilemeden Hayır Demenin Yolları
İnsanlara “Evet” Dedirtmenin 6 Yolu
Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir