Girişimciler İçin 7 Sabah Rutini

Bu hilelerle her sabah güne daha efektif başlayacaksınız.

Bir girişimci olarak sizden yapmanız beklenen birçok şey var. Piyasa sürekli değişiyor ve gelişiyor, rekabet gün geçtikçe daha da artıyor. Bu yüzden siz de vizyonunuzla takımınızdaki çalışma arkadaşlarınızı yönlendirerek bütün bu değişimlere ayak uydurmak zorundasınız.

Bütün bu sizden istenilenleri yerine getirmek için her sabah güne daha efektif başlamalısınız. Bunu tıpkı bir savaş jeti kabin takımının kalkış öncesi hazırlanışı gibi düşünün. Pilot ve kabin takımı jet uçağının görevi başarılı bir şekilde tamamlayabileceğinden emin olabilmek için yüzlerce farklı yakıt, motor, elektrik, silah sistemi ve kişisel hazırlık listesinin üstünden geçerler.

Siz de kendinizi bir savaş jeti gibi düşünmelive benzer disiplini sabahları uygulamalısınız. Bir girişimci olarak sizin göreviniz de çok önemli ve görevinizi tamamlayıp tamamlayamayacağınız açısından da bir o kadar da riskli.

Güne daha verimli başlamanız ve işinizi daha hızlı büyütmeniz için aşağıdaki 7 sabah rutini hilesini kullanabilirsiniz:

 

1. Asla alarmınızı ertelemeyin.

İster alarmınızı erteleyip yataktan sürünerek kalkın isterseniz de alarmınız çalar çalmaz uyanıp yataktan kalkın, her iki türlü de beyninize bilinçaltı mesajları yolluyorsunuz. Alarm çalar çalmaz yataktan kalktığınızda “Şimdi benim için çalışma vakti çünkü benim görevim çok önemli” mesajı beyninize gidiyor. Fakat alarmınızı ertelediğiniz zaman beyninize giden mesaj “Birkaç dakika fazladan uyumak benim işimden daha önemli.” oluyor.

Ki zaten bu fazladan birkaç dakika uyku iyi vücudunuz için değil. İyi bir uyku, çoğu insan için 90 dakika süren bir REM döngüsünü en az bir kere tamamlamak demektir. Fazladan beş ya da on dakika uyumak size enerji kazandırmayacağı için vaktinizi boşuna harcamaya değmez.

Özet olarak; bu bilinçaltı sinyal gönderim aşaması en önemli aşamadır. Çünkü eğer sabah bilinçaltınıza giden ilk mesaj görevinizin ya da yaptığınız işin gereksiz olduğu olursa günün geri kalan kısmını çalışmak için enerji ve motivasyon arayarak geçirirsiniz.

 

2. Güneş doğmadan önce uyanın.

İstatiksel olarak birçok milyoner ve milyarder girişimci herkesten daha erken, saat sabah dört ya da beş gibi uyanırlar. Bu insanların güneş doğmadan önce uyanmaları için birçok farklı nedenleri var. En önemli nedenleri ise insanın kendisi için fazladan zaman ayırmış oluyor olması.

Siz de biliyorsunuz ki sabah ofise varan ilk değil de ikinci kişi olursanız ya da ilk iş olarak maillerinizi kontrol etmeyip başka şeylerle uğraşırsanız, en sonunda kendinizi diğer insanların problemleri ile cebelleşirken bulabilirsiniz. Ki “ofis’te” olmasanız bile sizinle vakit geçirmek isteyen arkadaşlarınız ve bir aileniz var.

Ama ofiste veya başka bir yerde olmanız gerekse dahi güneş doğmadan uyanmanız sabahları günün kaosuna karışmadan önce güne hazırlanmak için sabah ritüellerinizi yerine getirebilmek adına yalnız harcayabileceğiniz bir zamana sahip olmanıza olanak sağlar.

Aynı zamanda kanıtlanabilecek birşey bilgi değil fakat sabahları erken saatlerde atmosferde gün boyunca insanların kullanması için yeterli miktarda yaratıcılık ve üretkenlik bulunduğuna inanılıyor. Bu da demek oluyor ki, eğer sabah erken kalkarsanız diğer insanlara oranla atmosferde bulunan yaratıcılık ve üreticilikten daha fazla bir pay alırsınız, yani diğer herkesten daha iyi yapılmış bir iş ve sonuç elde edersiniz.

 

3. Bol su için, protein tüketin ve şekerden uzak durun.

Su ve protein uyanmanıza yardımcı olur ve açlığınızı bastırır. Bu sayede işinizi daha çok odaklanmış bir şekilde yaparsınız. Dahası su ve protein enerji seviyenizi daha uzun bir süre boyunca en üst seviyede tutar ve böylece gün boyu daha hareketli olmanızı sağlar.

Şeker ise uzak durulması gereken en tehlikeli beyaz! Çünkü şeker vücutta bir anda ani bir enerji artışı sağlarken hemen ardından insülin seviyenizi de artırır. İnsülin seviyeniz arttığında ise daha yorgun ve bitkin hissedersiniz.

Sabahları insan vücudu gece boyunca su alımı olmadığından su kaybına uğrar ve bu su kaybı yarım litreye yakındır. Bu sebeple daha enerjik hissetmek ve su kaybını telafi etmek için bu kaybı bol su içerek telafi etmelisiniz.

 

4. Güne liste hazırlayarak başlayın.

Erken uyandığınızda kendinize ayıracak ekstra zamanınız olur fakat bu zamanı iş hayatınızda bir işe yaramayacak şeyleri yapmak için harcarsanız vaktinizi boşa harcamış ve boşuna erken kalkmış olursunuz. Bu nedenle güne başlamadan önce iş hayatınızı olumlu yönde etkileyecek üç şey belirleyip bunları bir liste haline getirmelisiniz.

Ve bu listeyi hazırlarken size yapması en zor, sıkıcı ya da yorucu gelen şeyi listenin başına koymalısınız.  Eğer yapmak istemediğiniz şeyi listenin en sonuna koyarsanız daha sonra onu da yapmanız gerektiğini bildiğiniz için listede bir ve iki de bulunan kolay şeyleri de yapmak istemeyeceksiniz.

Fakat eğer en zorlayıcı şeyi ilk sıraya koyarsanız listede bulunan diğer maddeleri de yapmanız kolaylaşacak. Bunun sebebi zor olan şeyi yaptıktan sonra gelen kendine güven ve zorluklarla başa çıkabilmenin verdiği his.

 

5. Telefonunuzu sessize alın ve sizden uzak bir yere yüzüstü koyun.

Aslında telefonunuzu kendinizden en az iki metre uzağa koymanız yeterli ama isterseniz bulunduğunuz odadan ayrı bir odaya da koyabilirsiniz. Telefonunuzu ayrı bir odaya koyduğunuzda sabah işinize ayıracağınız odağı bozmamış olursunuz çünkü etrafta sizin dikkatinizi dağıtacak ya da ilginizi çekecek başka birşey bulunmaz.

Yapılan bilimsel araştırmalar insanların aynı anda birden fazla işi verimli bir şekilde yapamadıklarını gösteriyor. İnsanların “multitasking” (aynı anda birden fazla işi yapma) durumu aslında aynı anda yapılan farklı işlere odaklanmadan ya da yalnızca bir iki saniye ayırmaktan ibaret.

Odak noktanızı her değiştirdiğinizde, beyninizin yeniden başka birşeye odaklanması zaman alıyor. Bu nedenle ortalama bir ofis çalışanı çalıştıkları sekiz saatin yalnızca üç saatini verimli ve üretken bir şekilde çalışarak harcıyor.  Bu nedenle telefonunuzu uzak bir yere ya da farklı bir odaya koyarak kendinizi telefonunuzdan uzaklaştırın ve yaptığınız işe gereken odağı, dikkati verin.

 

6. Sabahları ruhunuzu rahatlatacak ritüelleriniz olsun.

Burada ritüel derken asıl bahsedilen şey zihninizi boşaltıp rahatlatmak için yaptığınız ve sizin için önemli olan birşeye odaklanmak. Mesela meditasyon, bazı insanlar için işe yaramazken sizin için işe yarayabilir. Ya da her sabah size ilham verecek bir kitabı yalnızca 10 dakika okuyarak da güne başlayabilirsiniz.

Veya hayatta şükrettiğiniz üç şeyi ve üç insanı bir kağıda yazıp kendinize bir şükran listesi oluşturabilir ve bu üç kişiye hayatınızda oldukları için teşekkür mesajı göndererek ilişkilerinizi daha güçlü tutabilirsiniz. Böylece hem siz hem de mesajı gönderdiğiniz kişi güne pozitif başlarsınız.

 

7. Güne bir gece önceden başlayın.

Yukarıda bahsettiğimiz sabah yapmanız gereken üç şeyi yazdığınız listeyi hatırladınız mı? İşte bu listeyi bir gece önceden hazırlamalısınız. Bu sayede sabah vaktinizi liste hazırlamaya harcamak yerine o listeye yazdığınız şeyleri yerine getirmek için harcarsınız.

Aynı kural telefonunuzu uzak tutmak için de geçerli. Beyninizi çeşitli dikkat dağıtıcı etkenlerden uzak tutmak için yatağa girdiğinizde elinizde telefon sosyal medyada gezinmemelisiniz. Onun yerine ertesi sabah yapmanız gereken üç şeyin listesini çıkarmalı ve ardından en az 7 saatlik derin bir uyku uyumalısınız.

Bu sayede ertesi sabah güne yeterli enerji ile başlarsınız. Hem de bilinçaltınız ertesi sabah listenize yazdığınız şeyleri yerine getirmek için sürekli ne yapmanız gerektiği ile ilgili çözümler arar.

Bu sabah rutini hilelerini uygulamak güne daha enerjik başlamanızı ve yaptığınız işlere daha çok odaklanabilmenizi sağlar, siz de bu sayede işinizde hızlıca yükselebilirsiniz.

Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir