Girişimciler İçin Yazı Yazma Becerisini Geliştirme Teknikleri

Amazon kurucusu ve 2019 itibarıyla dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos şöyle diyor:

“Düşüncelerinizi paragraflar halinde detaylı bir şekilde yazarsanız, bu düşünceleri daha berrak bir kafayla ele alabilirsiniz.”

İş hayatında yazı yazma becerisinin önemini ne kadar vurgulasak azdır. İnsanların ve müşterilerin sizle doğal ve samimi bir bağ kurması için duygu ve düşüncelerinizi net bir şekilde aktarmalısınız. Madem iş hayatında iletişim en önemli hususlardan biri, o halde iletişimin de en önemli parçası kendini doğru ifade edebilmek ve iyi yazı yazabilmektir.

Bu yazıda başta iş hayatında yazı becerisini geliştirmek adına sizlere son derece faydalı ipuçları sunuyoruz. Daha iyi yazmak, daha iyi satış metni yazmak, yazı yazma istikrarını sağlamak gibi konulara detaylı bir şekilde değineceğiz.

O halde gelin başlayalım.

 

1. Şirketinizin Başarılı Metinlere İhtiyacı Vardır

İster kendi işinizi yapın ister bir şirkette maaşlı bir personel olarak çalışın, yazı yazma beceriniz gelişmişse ve kendinizi doğru ifade edebiliyorsanız başarılı olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Walter Benjamin’in dediği gibi: “Konuşarak düşünceyi fethedebilirsiniz; yazarak ise düşüncenin hakimi olursunuz.”

İletişim: Yazılı iletişimi kullanmayan tek bir insan yoktur. İlla bir şeyler yazar, bir şeyleri okuruz. Örneğin bir müşteri adayıyla e-mailleşirken onu kazanmak için doğru kelimeler seçeriz. Twitter’a o an hissettiklerimizi yazarız. Eve gelmeden önce eşimize bir şey isteyip istemediğine dair Whatsapp mesajı atarız.

Yani her gün bir şekilde bir şeyler yazarız. Bu noktada günlük hayattaki yazışmalarınızı şöyle bir gözden geçirin ve yazının hayatınızdaki önemini objektif bir şekilde görün.

İçerik pazarlama: İçerik pazarlama devasa bir sektör. İnternette üretilen içeriğin haddi hesabı yok ve Google kaliteli içerik ile çöp içerik arasındaki farkı her geçen gün daha iyi bir şekilde analiz edebiliyor. Bu bağlamda iyi yazı yazabilmek, SEO açısından en iyi strateji olacaktır. Videolar, podcastler ve fotoğraflar da büyük bir yükselişte ancak hepsinin temelinde iyi bir metin yazımı yer alıyor.  Elinizde sağlam bir metin yoksa çektiğiniz videonun da bir önemi kalmıyor. Doğru bir açıklama ve etiketleme yapmadan kimse Instagram’daki fotoğraflarınızı göremiyor.

Mutlaka okuyun: İçerik Pazarlaması Nedir?

Satış: Hiçbir pazarlama tekniği, doğru bir biçimde tasarlanmış bir metinden daha etkili olamaz. Eğer ürününüzü insanları etkileyecek bir biçimde betimleyemiyorsanız, satış yapmayı unutun.

Yatırım: Girişimci, iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Bu artık 2+2=4 kadar net bir şey. İş fikrinizi yatırımcıya doğru bir şekilde anlatamıyor, doğru bir sunum hazırlayamıyorsanız yatırım almayı da unutun.

Strateji: İş stratejinizi başarılı bir şekilde kelimelere dökemiyorsanız bu stratejiyi kim anlar, kim uygular? Stratejilerinizi yazılı hale getirmek ve somutlaştırmak, bu stratejilerin gerçeğe dönüştürülmesi yolunda atacağınız en büyük adımdır.

Problem çözümü: Girişimciler, problem çözen insanlardır. Her problemde bir fırsat görmek durumunda olan girişimciler, çözüm bulmak için derin derin düşünür ve binlerce kötü fikir arasından parlak bir fikir bulur. Bu fikirlerin iyi mi kötü mü olduğunu anlamak için en doğru yol, fikirleri kağıt üzerinde tartmak ve incelemektir.

 

2. İyi Yazma Becerisine Şahsen Sahip Olmalısınız

“Yazmamak için hiçbir bahaneniz olamaz. Masa başına geçip yazmaya ve kanamaya başlayın.” (Ernest Hemingway)

Her şey işiniz için: İşiniz sizin gelir ve mutluluk kaynağınızdır. Bu bile iyi yazma becerilerine sahip olmak için geçerli bir nedendir.

Odaklanmak için yazmak gerek: Evet, daima yapılacak çok iş, çözülecek çok sorun, halledilmesi gereken çok proje vardır. Bunları yazıya dökmek ise ortadaki velveleyi sakinleştirmek için birebir bir yöntemdir. Her hafta bir gün oturup o hafta yapılması gerekenleri not alın. Böylece yapılması gerekenleri net bir şekilde görür, ne yapacağınızı daha iyi bilirsiniz. Bu da odaklanmanızı kolaylaştırır, zaman yönetimi konusunda size iyi fikir verir.

Yazmak ücretsiz terapidir: Aklınızdan geçenleri serbest bir şekilde kağıda dökmek, bir psikiyatristin tavsiyelerinden daha çok işe yarayabilir. Endişeyi, depresyonu azaltmak istiyor, kendinize yeni bir yol çizmek istiyorsanız ya bir kağıt kalem alıp yazmaya başlayın ya da Microsoft Word dosyası açıp yazmaya başlayın.

Kafanızı tazeleyin: Kafanızda daima pek çok düşünce vardır. Bu düşünceleri bir yere kanalize etmezseniz kafanız kazan gibi olabilir! O nedenle aklınızda biriken düşünceleri kağıda dökerek onların varlığı sabitleyebilir, taze fikirlere yer açabilirsiniz.

Beyin fırtınası yapın: Bir konu hakkında yazarken beyniniz çeşitli çağrışımlar ve yeni bağlantılar kurar. Bu yeni bağlantıları ve mevcut fikirlerinizle harmanlamak ise daha etkili çözümler geliştirmenizi sağlayacaktır. Örneğin her hafta bir saat, işinizi nasıl geliştirebileceğiniz, aylık kazancınızı nasıl artırabileceğiniz konusunda beyin fırtınası yapın. Bir süre sonra iş hayatına bakışınızda çeşitli yenilikler meydana geldiğini göreceksiniz. Yeterince yoğunlaşma fırsatınız olmayan düşünceleri kağıda dökünce aslında hiç de fena olmadıklarını görmeniz işten bile değil.

Yazmak düşünmektir: Düşünceye, tefekküre daha çok zaman ayırmak gerektiğini biliyoruz. Ancak oturup sadece düşünmeye çalışmak biraz absürt gelebilir. Lakin masa başına geçip düşüncelerinizi yazmaya başladığınızda doğal olarak yeni şeyler düşünür, mevcut düşüncelerinizi düzene sokarsınız.

Daha çok şey öğrenirsiniz: Yazarken anladığınız ve anlamadığınız şeyleri daha iyi fark edersiniz. Eğer yeni bir beceri kazanmak istiyorsanız bu konu hakkında bir şeyler yazın. Bilginizin hangi noktalarda eksik olduğunu en iyi yazarak fark edersiniz.

İnsanlarla özdeşim kurarsınız: Masa başına oturup şeffaf ve hiçbir kalkan kullanmadan yazı yazmak, size yepyeni arkadaşlar kazandırabilir. Zira düşüncelerinizi yazıp olgunlaştırır ve bu düşünceleri uygun ortamlarda dillendirirseniz, insanlar söyledikleriniz için size teşekkür eder. Söylenmeyenleri açıkça söyleyebilmek, size insanların takdirini ve arkadaşlığını kazandırır.

 

3. Nasıl Daha İyi Bir Yazar Olabilirsiniz?

Yazı yazmak için yazar gibi hareket etmelisiniz. Kendinize yazı yazmak için müsaade etmelisiniz. Yazar moduna girmek için şu yöntemleri kullanabilirsiniz mesela:

Bilincinizi kağıda aktarın: Eğer bu yazıyı okuduktan sonra tek bir şey elde edecekseniz o da bilinç akışı olmalıdır. Hayattaki yerinizi anlamak için bilincinizi kağıda dökmelisiniz. Her gün kendinize 15-20 dakika ayırın ve o an aklınıza gelen her şeyi hiçbir sansür uygulamadan yazın. 15 dakika hiç ara vermeden yazmaya devam edin, “Aklıma bir şey gelmiyor.” gibi bir bahane öne sürmeyin. Her gün kısa bir süreliğine de olsa yazı yazmanın sizde meditasyon etkisi yapacağına emin olabilirsiniz.
John Steinbeck’in bu konuda şu sözleri konuyla son derece alakalıdır:
“Olabildiğince hızlı ve serbest bir şekilde her şeyi kağıda aktarmak… Yazdığınız hiçbir şeyi düzeltmemek… Yeniden yazmak ve düzenlemek yapmak genelde yazıya devam etmemek için öne sürülen bir bahanedir. Yazıyı düzeltmeye çalışmak genelde akışı ve ritmi bozar.”

Yazdıklarınızın berbat olduğunu kabullenin: Yazmaya başlar başlamaz sanat eseri yaratamazsınız. Her gün düzenli olarak yazsanız bile yine de zor anlar yaşayabilirsiniz. Yazı yazmak da diğer beceriler gibi zamanla öğrenilir. Bu nedenle “Kötü yazıyorum, iyi şeyler yazamıyorum.” diye kendinizi koyvermeyin. Yazmaya devam edin.

Tutkulu olun: Ne yazdığınız konusunda bilinçli değilseniz, o yazıyı okuyan insanlar da yazdıklarınızı amiyane tabirle “sallamaz.” Eğer yazarken tutku duymuyorsanız, ilginç ve çekici bir şey yazma ihtimaliniz son derece zayıftır.

Kimse okumayacakmış gibi yazın: Yazdığınız her yazının ilk versiyonu size aittir. Bu versiyonu kimseye göstermek zorunda değilsiniz. Yazdıklarınızı kimseye göstermeyecekmiş gibi yazarsanız daha canlı, özgün ve samimi bir üslup yakalarsınız.

Veya birine ithaf eder gibi yazın: Eğer birine ithaf eder gibi bir psikolojiyle yazarsanız bu da etkili bir yöntem olabilir. Böyle olunca sesiniz daha gür çıkar ve ithaf ettiğiniz kişiyle konuşur gibi yazarsınız. Yazarken bilmediğiniz ve tanımadığınız bir kitleye değil tek bir kişiye yazın. Bu kişinin de bildiğiniz biri olması yazma sürecini daha kolay hale getirir.

Yeterince biliyorsunuz: İnsanlar bir şey yazmaya başlamadan önce önemli bir bilgiye sahip olmak gerektiğini düşünür. Bu pek de doğru değildir. Şu anda bile bir kitap yazacak kadar bilgi birikimine sahipsiniz. Buna emin olabilirsiniz.
İnsanlar bilgiye sandığınızdan daha az önem verir. İnsanlar duygulanmaya, özdeşleşmeye önem verir. Bu nedenle bir konuda uzman olup olmama meselesini büyütmenize gerek yoktur.

Özdeşleşilebilir olun: Bazı yazarlar dünyanın sırrını çözdüklerini sanır. Bu ne kadar da kibirli bir şeydir. Sonuçta hepimiz insanız ve aynı şeylere üzülüp seviniyoruz. O nedenle insani duygulara yazılarınızda kullanın, insanların sizle ortak bir şey bağlantı kurabilir olmasına özen gösterin.

Yalnız kalmaya çalışın: Kulaklığınızı takıp tenha bir kafeye gidin ve laptopunuzu açıp yazmaya çalışın. Biriyle diyalog halindeyken yazmak çok zordur. Yazı dışında bir şeyle ilgilenirken de yazmak zordur. Bazen en güzel şey yalnız kalıp yazmaktır, sadece yazmak…
Tabii yalnız kalınca tıkandığınız anlar da olacaktır. Böyle durumlarda kahve en iyi dostunuz olabilir.

Öz eleştiri yapın: Eğer şahane bir şey yazdığınızı düşünüyor ve hemen yayınlamak istiyorsanız yazınızı bir kere daha okuyun. Yayınlamak için yeterince etkili bir yazı olup olmadığını kontrol edin. Okuyacak kişiler bu yazıda bilgi bulabilecek mi? Duygulanabilecek mi?

Yazmaktan asla vazgeçmeyin: Yazı yazmadan geçirilen bir günden sonraki gün iyi bir şeyler yazma ihtimaliniz düşer. Dünyanın en büyük yazarları bile her sabah masa başına geçip bir şeyler yazmaya çalışır. O gün yazdıkları şeyi asla kullanmayacak olsalar bile yazı masasının başına muhakkak geçerler. Buna ek olarak hayatta yaşadığınız her şey yazılarınıza birer malzemedir. Bu gerçeği bir anca önce idrak edin. İzlediğiniz bir futbol maçını, dijital pazarlama ile alakalı bir yazıda kullanabilirsiniz? Evde salata yaparken yeni çıkan bir sirke markasını, marka kimliği ile alakalı bir yazıda pekala kullanabilirsiniz. Bu bilince eriştiğinizde hayatta deneyimlediğiniz her şeyin yazılarınıza katkı sağlayacağını göreceksiniz.

Çok okuyun: Okuduğundan daha fazla konuşan ve yazan bir kişinin söylediklerinde çok bir şey bulmak kolay değildir. Bu nedenle sağlam bir okur olun. Kendinize belli alanlar bulun ve bu alanlarda uzman olmaya çalışın. İyi bir yazar olmanın yolu iyi yazarları okumaktan geçer.

Eğlenmeyi unutmayın: Eğer bir yazıyı yazarken eğlenmiyorsanız bu durum yazıda kendini direkt belli eder. Keyifliyken daha canlı ve kolay yazarsınız. Bu yüzden yazarken eğlenmeyi unutmayın. Daha başarılı metinler yaratacağınıza emin olabilirsiniz.

Çalın: İyi fikirleri direkt olarak alın ve kendinizin kılın. Başkasının yazdıklarını taklit etmeyin. Kalıp halinde alıp kendi duygu ve düşüncelerinizle harmanlayın. Bir yerde okuduğunuz bir fikri kendiniz yorumlayın ve tamamen size ait yapın. Bunda hiçbir beis yoktur.

Araştırma yapın: Yazarken ön araştırma yapar ve konu hakkında bilgi sahibi olursanız metnin daha güçlü olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden dersinize iyi çalışın ve yazdıklarınızı somut verilerle destekleyin.

Cesur olun: Eğer söylenmesi güç şeyleri söylemekten kaçınırsanız sürünün geri kalanından farkınız olmaz. Bu nedenle cesur ve dürüst olun. Kimsenin yazmaya cesaret edemediği bir şeyi yazma cüreti gösterin. Stephen King, “Tüm kötü romanların kökünde korku vardır.” diyor…

 

4. Yazı Becerisi Geliştirme Teknikleri

Şimdi de işin biraz teknik kısmına bakalım…
Kısa cümleler kurun: Bir düşünceyi ne kadar çabuk iletirseniz o kadar iyidir. Yazıyı düzenleme aşamasında birçok şeyi silmeli ve sadece yazıya direkt katkı sağlayan cümleleri bırakmalısınız.
Günlük hayatta kullanmadığınız kelimeleri kullanmak cazip gibi gelse de bir düşünceyi en anlaşılır şekilde ifade etmek en iyisidir. Tek cümlede tek fikirden bahsetmeye çalışın. Uzun ve birden fazla fikir içeren cümleler okurların kafasını karıştırabilir.
Liste yapın: Bir yazı hakkında yazmayı düşündüğünüz şeyleri madde madde listeleyin. Bu listede 30 farklı madde yer alabilir ve bu maddelerden sadece 10 tanesini asıl yazıda kullanabilirsiniz. Beyin fırtınası yaparken madde kullanmak iyi bir yöntemdir.
Taslak hazırlayın: Özellikle uzun bir metin yazacağınız zaman bir taslak çıkarmak iyi olur. Yazı boyunca takip edeceğiniz yol haritasını görmüş olursunuz. Diğer deyişle büyük resmi görürsünüz ve süreç hakkında tam bilgi sahibi olursunuz.
Net olun: Fikirlerinizi net bir şekilde aktaramadıktan sonra yazmanın hiçbir anlamı yoktur. Einstein bile bu konuda şöyle diyor:
“Her şey olabildiğince basit olmalıdır ancak daha basit olmamalıdır.”
Klişe ve jargondan kaçının: Sadece işin uzmanı olan kişilerin bildiği terimleri kullanmaktan kaçının. Yazınızı kimin okuyacağını, yani hedef okur kitlenizi düşünerek yazın.
Aktif bir dil kullanın: Yani “Bu şirket benim tarafından 1998’de kuruldu.” demeyin.
“Bu şirketi 1998’de kurdum.” deyin.
Daha az “çok” deyin: Bir kelimeyi vurgulamak için yapabileceğiniz en kötü şey başına “çok” ifadesini getirmektir.
“Çok üşüyordum.” demek “Buz kesmiştim.” demekten daha az etkilidir.
Sadede gelin: Bilhassa eğitim amaçlı bir şey yazıyorsanız girizgahı kısa tutup direkt konuya girin. Bir başlık ve birkaç cümle girizgah için yeterlidir.
Giriş gelişme ve sonuç kullanın: Filmlerin üç parça halinde anlatıldığını biliriz. Film de en nihayetinde bir metindir, senaryo bir metindir.
Bu nedenle 3 parçalı anlatımı hemen her türlü metinde kullanabilirsiniz. Bir soru sorarsınız, bu soruya cevap bulmak için çeşitli zorlukları anlatır ve sonunda bu soruya veya soruna çözüm bulursunuz.
Hikaye anlattığınızı unutmayın: Yazdığınız her şeye bir hikaye gözüyle bakın. Eğitim amaçlı bir yazı yazarken bile ilgi çekici bir dil ve format kullanmaya çalışın. Kuru bir dil ve anlatımla insanların yazınızı okuması çok zor olacaktır. Hikaye anlatırken de yazıyı detaya boğmamaya, yeterli miktarda ayrıntı kullanmaya çalışın.
Metafor kullanmak iyidir: Aristo bu konuda şöyle diyor:
“Açık ara sahip olunabilecek en büyük yetenek, metafor ustası olmaktır. Başkalarından öğrenilemeyecek tek şeydir bu. İyi bir metafor kullanımına sahip olan kişide dahi mayası vardır.”
Yazdıklarınızı sesli okuyun: Yazdıklarınızı sesli okurken ritm ve akış hakkında net bir bilgi sahibi olursunuz. Doğal olmayan ve akmayan yerleri direkt tespit eder ve gereken düzeltmeleri daha kolay yaparsınız.
Olumlu ifadeler kullanın: “Asla işe zamanında gelmezdi” yerine “İşe hep geç kalırdı.” yazın mesela. Olan bir şey olmayan bir şeyden daima daha enteresandır.
Yüklemleri benzer çekim ekleriyle kullanın: Yazınıza bütünlük kazandırmak açısından yüklemler benzer şekilde çekimleyin. Geçmişte yaşanan bir olayı anlatırken o zamanı anlattığınızı yüklemlerinizden anlayabilmeli insanlar.

 

5. Etkili Bir Satış Metni Nasıl Yazılır?

Siyaset, din, sanat hep insanlara bir şeyleri anlatma, onları ikna etme ile ilgilidir.

Tabii ticaretin de kökünde satış vardır. Bu açıdan satış yapmak için iyi yazı yazmayı bilmeniz gerekir. Bunun için kullanabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur.
Kıtlık algısı yaratın: İnsanlar cazip bir fırsatı kaçırmaktan çok korkar. Bu nedenle satış metinlerinizde “Sınırlı sayıda, kısa bir süre için, stoklarla sınırlı” gibi kıtlık algısı yaratan ifadeler kullanmaktan çekinmeyin.
Tekrar edin: Bazı şeyleri içselleştirebilmek için defalarca duymamız gerekir. Bu yüzden insanlara aktarmak istediğiniz bilgileri defalarca farklı şekillerde iletmeye çalışın.
Garanti verin: Satın alma sürecindeki riskleri ortadan kaldırın. İade garantisi verin, ücretsiz deneme fırsatı sunun,  ürün ya da hizmet beğenilmediğinde para iadesi teklif edin. Satın almamayı anormal bir tercih gibi pazarlayın! Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Müşterilere Garanti Sunarak Satışları 3 Kat Artırmak Mümkün! ”  başlıklı yazımıza göz atmanızı şiddetle öneriyoruz.
Sosyal kanıt sunun: İnsanlar diğer kişilerin düşüncelerine sandığınızdan daha çok önem verir. Ürün ve hizmetlerinizi kullanıp memnun kalan kişilerin yorumlarını yazılarınızda mutlaka kullanın.
İnsanları özel hissettirin: İnsanlara sunduğunuz ürün ve hizmetler nedeniyle onları özel ve şanslı hissettirin. Sizden alışveriş yaptıklarında özel bir kulübe üye olmuş gibi hissetmelerini sağlayın.
Kendinizi kanıtlayın: Sadece kendini kanıtlamış kişilere güveniriz. Siz de daha önceki başarılarınızla ve referanslarınızla müşterilerin gönlünü ferahlatın, onları doğru tercih olduğunuz konusunda ikna edin.
Ego okşayın: Satın alma psikolojisinin temelinde ego vardır. Satın aldığımız şeylerden ötürü kendimize bir benlik çizeriz ve bu benliğin bizi memnun etmesini isteriz. O yüzden insanlara, sizden alışveriş yaptıklarında daha mutlu bir benliğe sahip olacakları düşüncesini yerleştirmeye çalışın. Mutlu bir resim çizmeye çalışın yani.

6. Yazı Yazma İstikrarı Nasıl Sağlanır?

Yazmak tıpkı spor ya da sağlıklı beslenme gibi faydaları görüldükten sonra vazgeçmesi çok zor olan bir alışkanlıktır.
Bu faydaları keşfettiğinizde yazma konusunda da istikrar kazanmış olursunuz.
Günlük olarak bilincinizi yazıya dökün: Her gün düşündüklerinizi kağıda döktüğünüzde işinize yarayacak pek çok fikir ortaya çıkar. İşinizle ilgili yazmanız gereken blog yazıları da böyle böyle oluşur. Masa başına geçtiğinizde aklınıza bir şey gelmediğini düşünseniz bile 20 dakika içinde aklınıza bir sürü şey geldiğini fark edeceksiniz.
Küçük hedefler belirleyin: Günlük 1000 ya da 2000 kelime yazma gibi hedefleriniz olmasın. Ufak hedefler belirleyin, örneğin günlük 200 kelime gibi bir hedef iyidir. Önemli olan her gün o 200 kelimeyi yazabilmektir.
Defter taşıyın: Yanınızda sürekli defter taşıyın. Telefonunuza not almak da iyi bir yöntemdir ancak defterin, kalemin yeri başkadır. Yazmayı keyifli hale getiren güzel bir defter ve kaleme yapılan yatırım hayatınızın en iyi yatırımlarından biri olabilir.
Bol bol okuyun: İyi kitaplar ve yazılar okurken ilham periniz sürekli aktiftir. Eğer yazma şevkinizi canlı tutmak istiyorsanız bol bol ve düzenli okumalısınız. Okumaya zamanınız yoksa yazı yazmak için gerekli araçlardan mahrum kalırsınız.

7. Nasıl Başlanır?

Yazımızın sonuna gelirken bir şeyi fark etmiş olmanız gerek:

İyi bir yazar olmak istiyorsanız yazmaya hemen, şimdi başlamanız gerekiyor. Şimdi başlamazsanız asla başlayamazsınız.
Yapmanız gerekenler:
  • Hemen bir defter, kağıt bulmak ya da bilgisayarınızdaki not defterini açın.
  • Monitörün parlaklığını azaltın.
  • 15 dakika süre tutun.
  • Ve yazmaya başlayın.
  • 15 dakika hiç durmadan aklınıza gelen her şeyi olduğu gibi yazın.
  • Aklınıza bir şey gelmiyorsa bunu bile yazın.

Bu şekildeki bir antremanla kendinize yazı yazma disiplini kazandırabilir, ihtiyaç duyduğunuz ivmeyi kazanabilirsiniz.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir