Grafik Tasarım Şirketi Kurmak

Grafik tasarım şirketi kurmak ve kendi işinizi yapmak mı istiyorsunuz? Bu makaleyi okuyarak ihtiyacınız olan becerileri, başlangıç maliyetlerini ve nasıl ticari farkındalık yaratacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Neden grafik tasarım şirketi?

Grafik tasarım işine giren insanların çoğu tasarım yapmayı sever ve heyecan ve becerilerini satmak ister. İnsanların bu sektörü seçmesinin diğer olası sebepleri de:

1 – Karşılıklı sorumluluk

Grafik tasarımcıların çoğu becerilerini satmak için ilk başta freelance tasarımcı olarak işe başlar. Başarılı olanlar ilerleyen zamanlara kendilerine yardımcı olacak bir ekibe ihtiyaç duyarlar. İşte bu noktada kreatif ajanslar ortaya çıkar.  Etrafınızda bir ekibin olması oldukça faydalıdır çünkü sorumlulukları paylaşırsınız ve baskıyı azaltırsınız. Ve beceriler ne kadar çok bölünürse uygun alanlara odaklanmakta o kadar kolay olur.

2 – Kontrol

Kreatif ajans açmanın bir diğer nedeni de yaratıcı süreç üzerindeki kontrol gücünün artmasıdır. Projeyi yapmak veya projeyi bırakmak gibi kritik kararları verebilirsiniz. Gücünü göstermesi gereken siz olacaksınızdır.

3 – Etkin pazar

Bütün firmaların bir ölçüde tasarım faaliyetlerine ihtiyacı vardır ve bu nedenle pazar büyüklüğü oldukça geniştir. Ürünü veya hizmeti olan her işletme veya kişi potansiyel müşterinizdir. Logo tasarımına ihtiyacı olan yeni kurulmuş bir firmanın da sürekli iş yapabileceği bir ajans arayan büyük ölçekli kurumsallaşmış bir firmanın da sizin tasarım becerilerinize ihtiyacı vardır. Grafik tasarım işi yaptığınızda sağlıktan cateringe, satıştan inşaata kadar farklı sektörlerdeki firmalarla etkileşimde bulunma fırsatı yakalarsınız.

4 – Finansal ödüller

Grafik tasarım sektörü özellikle de tasarımlarınız müşterilerinizden maksimum değer görüyorsa potansiyel olarak oldukça karlıdır. Projelerin çoğu için ciddi zaman ayırmanız ve çaba göstermeniz gerekir ancak son ödemeyi de aldıktan sonra buna değdiğini anlarsınız.

5 – İş tatmini

İnternet sitelerinde, dergilerde, billboardlarda veya binlerce insanın görebileceği diğer yerlerde ekibinizin yaptığı tasarımlarını görmeniz sizi tatmin ve mutlu eder. Uyguladığınız yeni tasarım stratejisinden sonra müşterinizin internet sayfasının arama motorlarındaki aranma sayısının yüzde 300 artması ve bu sayede müşterinin sizden memnun olması kendinizi muhteşem hissetmenizi sağlar.

6 – Hızlı ve kolay kurulum

Hizmet satan diğer işletmeler gibi tasarım işini kurmakta kolay ve ucuzdur. Kendi kendinize başlayacaksanız büyük başlangıç maliyetleriniz olmayacaktır ve birkaç ürün almanız yeterli olacaktır.

 

Ne tür becerilere ihtiyacım olacak?

Tasarım işine başlamak istiyorsanız çok yönlü olmanız gerekir. Tasarım şirketi olan insanların çoğu dışa dönüktür ve hesaplanmış riskleri almaktan mutlu olurlar. Grafik tasarımcılar, müşterileri idare etme ve proje tasarlama konusunda deneyimli insanlardır. Gereken becerilerle ilgili “doğru” bir formül yoktur ancak genel anlamda grafik tasarım işine girecek olanların yaratıcı ve iş odaklı olmaları gerekir.

Yaratıcı olmak

İtibarınızı oluşturacak yada yok edecek olan esas beceri yaratıcılıktır. Tasarımlarınız müşterilerin istekleriyle buluşmuyorsa veya müşterilerin hizmetlerini veya ürünlerini etkili biçimde sattıramıyorsanız itibar kazanmanız veya yeni bir iş almanız zor olur.

Tasarım süreciyle ilgili deneyim sahibi olmak çok önemlidir. Tasarım demek sadece bir şeyleri güzel yapmak anlamına gelmez. Tasarımın bir amacı vardır ve yaratıcılık deneyimle kazanılır. Bu nedenle kendi tasarım firmanızı açmadan önce diğer ekiplerle çalışmanızı ve deneyim kazanmanızı tavsiye ederiz.

Pratik anlamda Adobe Creative Suite programını çok iyi kullanmalısınız. Önceliğinizi bu programları öğrenmeye verin. Programları kullanırken ne kadar rahat olursanız o kadar yaratıcı ve aynı zamanda üretken olursunuz. Bir projeyi tamamlamak veya ekibin bir projeyi tamamlamasına yardımcı olmak için masaüstü yayıncılık, tipografi, manipülasyon, birleştirme ve sistem düzenleme gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekir.

Web tasarım hizmetleri vermeyi düşünüyorsanız web tasarımındaki en iyi uygulamaları bilmeli ve HTML ve CSS konularına hakim olmalısınız.

İşletme

Yoğun hesap çok önemlidir. En azından temel muhasebe bilgilerini bilmelisiniz ve işlerinizi finansal anlamda örgütleyebilmelisiniz. Bu işlerle ilgili bir muhasebeci ile anlaşabilirsiniz. Uzmanlık ve zamandan tasarruf potansiyelini düşünecek olursanız muhasebeci masrafına değeceğini göreceksiniz.

Müşterilerle yüz yüze geleceğiniz için hizmetlerinizi nasıl satacağınızı bilmeniz, işletmenizin en benzersiz satış noktalarını tespit etmeniz ve takımınızın tasarım sürecine hakim olmanız gerekir.  Müşterilere hak ettikleri ilgiyi göstermelisiniz ve projeleri zamanında teslim etmelisiniz.

Ve bu bağlamda ekibe nasıl liderlik edeceğinizi de bilmelisiniz. Baskı altındayken doğru kararlar verebilmelisiniz ve ekibi hevesli ve tutkulu olmaları için cesaretlendirmelisiniz.

Eğitim

Daha önce bahsettiğimiz gibi kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız Adobe Creative Suite’in programlarında uzman olmalısınız. Baskılı işler için Adobe Illustrator, Adobe Photoshop ve Adobe Indesign programlarına hakim olmalısınız. Web işlerinde tarayıcıların kodları nasıl okuduğunu ve kodları nasıl yazacağınızı bilmelisiniz. Yardımcı olması için Adobe Dreamweaver gibi yazılımlardan satın alabilirsiniz. Aynı zamanda temel internet süreçlerini özellikle de serverlara FTP ve kontrol panelleri aracılığıyla nasıl erişim sağlayacağınızı bilmelisiniz.

Bir sürü tasarım kursu vardır ve bu kurslar sayesinde nitelik kazanabilirsiniz ancak gerçekte ihtiyacınız olan şey deneyim olacaktır. Tercihen bir tasarım firmasında çalışarak üst düzey deneyim kazanmalısınız. Bu sayede müşteri kazanmayı, müşteri isteklerini karşılamayı ve günlük iş akışlarını öğrenmiş olacaksınız.

 

Grafik tasarım şirketi kurma maliyeti

Grafik tasarım işine başlamanın bir diğer avantajı da başlangıç maliyetlerinin düşük olmasıdır. Kendi işinizi kuracaksanız bütün masrafları sizin karşılamanız gerekecektir. Almanız gereken ekipmanlar ve malzemelerden bazıları:

Bilgisayar

Yazıcı/ tarayıcı

Programlar (Adobe CS, MS Office gibi )

Profesyonel mali sorumluluk sigortası

Telefon ve internet

İnternet sitesi domain adı ve hosting

Ekip maaşları ( çalışanların deneyim seviyesine göre değişecektir )

 

Ticari bilinirlik

İtibar kazanmak ve müşterilerin beklentilerine cevap vermek isteyen bütün işletmeler için ticari bilinirlik oldukça önemlidir. Grafik tasarım firmalarının dikkat etmesi gereken noktalardan bazıları:

Zaman

Grafik tasarım işletmelerini de kapsayan hizmet temelli firmaların zamanı iyi kullanmaları ve para kazanmak için uzmanlıklarını kullanmaları gerekir. Zamanınızı değerli bir şekilde nasıl kullanabileceğinize karar verin. Bunu pazar araştırmasını kullanarak yapabilirsiniz.

Doğal olarak para kazanmak isteyeceksiniz ancak bunu yapabilmek için itibar kazanmanız gerekir. Uluslar arası markalarla çalışan başarılı ve ödüllü ajanslar daha yüksek ücretler alırlar. Unutmayın firmanızı yeni kurduğunuzda kazanç elde edecek ve faturalarınızı ödeyecek kadar kazanamazsınız hızla batarsınız.

Pitch ( konkur ) çalışması

Bazen yeni projeler almak için potansiyel müşterilerimize bedava çalışmayı ve örnek bir proje üretmeyi teklif ederiz. Buna ihale süreci de denir ve büyük sözleşmeler gerektirir. En başta böyle bir stratejinin sizin için uygun olup olmadığına karar verin. Bu tür ihaleler büyük risk taşır çünkü uzun zaman alır ve çok çaba gerektirir. Ayrıca pazarın doğası gereği kazanamayabilirsiniz.

Bazı insanlar hem ahlaki hem de ticari sebeplerle konkurlara katılmaz. Bazı firmalar bedava çalışmanın ahlaki açıdan doğru olmadığını düşünür.

Bazı firmalar ihale sürecinde yer alır ve konkur başarılı olursa çok iyi geri dönüşler alırlar. Spekülatif çalışmaların sizin için doğru olup olmadığı işleme modelinize ve finansal istikrarınıza bağlı olarak değişir.

 

Proje süreçleri

Projelerin düzgün bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız süreçlerin pürüzsüz ve profesyonel olması gerekir. Aşağıdaki taslağın her projede yer alması gerekir:

Sözleşme: sözleşme iki tarafında beklentilerinin karşılanması için müşteriye hangi hizmetleri vereceğinizi, sözleşmenin hangi koşullarda bozulacağını ve teslim tarihlerini ana hatlarıyla belirtmelidir. Sözleşme projenin ödeme takvimini ve aynı zamanda sizin şartlarınızı ve koşullarınızı da kapsamalıdır. Şartlarınızı, koşullarınızı ve sözleşme taslaklarınızı hazırlarken hukuki danışmanlık alabilirsiniz.

Ön ödeme: projenin büyüklüğüne bağlı olarak toplam miktarı veya toplam proje maliyetinin belli bir yüzdesini alabilirsiniz.

Tasarım briefi: uygun bir tasarım yapabilmek için müşteriden bütün bilgileri almanız gerekir ki buna brief denir. Hedef kitle, ileti sistemi, bak ve hisset (görünüm, taslak, tasarım, işlevler ve bir e-postada gerçek mesajla doğrudan bağlantısı olmayan herhangi bir şeydir)  gibi bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Müşterilerden mümkün olduğunca çok bilgi almaya çalışmalısınız. Aldığınız brief sayesinde tasarımlara müşterilerin görmek istediklerini yansıtabilirsiniz. Müşterilerden görsel örnekler istemek iyi bir fikirdir. Bir resim binlerce kelime anlatır.

 

Hukuki meseleler

Şu bir gerçek ki siz ya da ekiniz bütün tasarımları sıfırdan yapmalıdır. Başka tasarımcıların işlerini kopyalarsanız veya yeniden satmaya çalışırsanız hakkınızda ciddi yasal işlemler başlatılır ve bu size oldukça pahalıya patlar.

Müşterileriniz sizden görsel isterse:

  • Stok fotoğraf alın (kullanım şartlarını ve koşullarını kontrol edin, bazı görseller ticari amaçlı kullanılamaz )
  • Kendiniz çekin ve üretin

Bir projeye fiyat verirken müşterilerin sizden görsel isteyip istemediğinden emin olun çünkü eğer istiyorlarsa bunu da teklifinize eklemeniz gerekir.

Freelance tasarımcılarla çalışıyorsanız üçüncü taraf olan bu kişilerle de sözleşme yapmanız gerekir. Örneğin müşteriniz sizden reklam metni isterse freelance bir reklam yazarından komisyon karşılığı metni yazmasını isteyebilirsiniz. Ancak son telif hakkının kimde kalacağını netleştirmeyi unutmamalısınız.

Proje başlamadan önce yaratılan tasarımların telif haklarının kimde kalacağını netleştirin. Kullanım hakkı genellikle belli bir ücret karşılığında müşteriye verilir. Tam ödeme yapılmadan telif haklarını asla müşteriye devretmeyin.

Müşteri bilgilerini saklı tutmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın ve potansiyel müşterilerle gizlilik anlaşması imzalayın. Ofis ağınızın güvenliğini sağlamanız ve dosyalarınızı emniyetli bir yerde saklamanız çok önemlidir.

Kendi işimi kurmak istiyorum diyenlere özel iş kurma fikirlerini ve iş alanlarını araştırmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir