Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Grafik tasarım bugünlerde internet sitelerinden, uygulama ara yüzlerine ve ürün paketlemeye kadar yaptığımız her şeye uzanan yaratıcı bir süreçtir.

Yetenekli bir grafik tasarımcının elini her yerde görebiliriz. Ödüllendirici ve zorlu bir mesleklerden biridir.

Siz de başarılı bir grafik tasarımcı olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. İşte sizlere grafik tasarımcı olmakla ilgili ihtiyaç duyacağınız birbirinden değerli ipuçları:

 

Temel prensipleri öğrenin

1 – Grafik tasarım alanı seçin

Kendinize grafik tasarımcı demeden önce bazı kararlar vermelisiniz. Örneğin reklamcılıkla mı, web sitesi geliştirmeyle mi, multimedyayla mı ( örneği televizyon endüstrisi ) veya animasyonla mı ilgileniyorsunuz? Bunları grafik tasarımın farklı formları olarak düşünebilirsiniz. İlginizi çeken alana odaklanın.

Basılı veya online grafik tasarım temelde aynı olsa da çözünürlük, renk boşluğu ve diğer değişkenlerde temel farklılıklar vardır. İkisini de yapabilirsiniz ancak başlangıçta bir tanesine odaklanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

2 – Araçları edinin

Grafik tasarım sektörünün standart uygulamaları Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator’dır ( diğerleri Adobe Acrobat, Dreamweaver, Illustrator, Premiere, Photoshop, InDesign ve After Effects’dir ). Bu uygulamalar yeni başlayanların kolayca kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır, özellikleri zengindir ve uzmanlaşmak için ciddi anlamda çaba göstermek gerekir.

3 – Ders kitapları alın

Tasarımın temel prensiplerini öğreten kitaplara odaklanın, daha sonra üniversite dersi alıyormuş gibi çalışın.

4 – Grafik tasarım dersi alın

Bu sadece Photoshop ve Illustrator gibi programlarda uzman olmanızı sağlamaz, aynı zamanda pazarlanabilir tasarım anlayışınızı değerli araçlarla birlikte nasıl kullanabileceğinizi öğrenmenize de yardımcı olur.

5 – Tasarım topluluklarına dahil olun

Evde pratik yapmak harikadır ve işin nasıl yapıldığını öğrenmek için güvenli bir yoldur ancak geri bildirimler almak için tüm yolları denemeniz gerekir. İlk başta sancılı olacak olsa bile egonuzu kontrol altında tutun ve bu ipuçlarını ciddiye alın; karşılığı muazzam olacaktır. Buna ek olarak diğer insanların neler yaptığını görmek önemlidir.

Diğer bütün işlerde olduğu gibi grafik tasarımda da – özellikle de freelance çalışma niyetindeyseniz – network önemlidir. Arkadaşlar edinin, temas halinde olun ve yeni bir şeyler öğrenin.

6 – Eğitiminizi ilerletin

Grafik tasarımla gerçekten ilgileniyor musunuz? Lisans yapmaya ne dersiniz? Akademik çalışmalar ilham vericidir ve kendi alanınızdaki diğer kişilerle ağlar kurmanızı sağlar. Her şeyin ötesinde insanların birçoğu eğitimli olduğunuza dair herhangi bir kanıt görmeden sizinle çalışmak istemez.

yaratici-reklam

Tarzınızı geliştirin

1 – Yaptığınız şeyi sevin

Parlak renklerden ve gösterişli yazılardan oluşan süslü tasarımları seviyorsanız buna odaklanın. Bu tarzı seviyorsanız tasarım anlayışınızı bu yönde geliştirmeye odaklanın. Tutkunuz basit renk şemalı ve güçlü grafikli temiz ve iyi dengelenmiş çizgilerse buna odaklanın.

2 – Grafik tasarım kitapları okuyun

Bu kitaplar oldukça faydalıdır ve eğitim sürecinizi hızlandırır.

3 – Profesyonellerin tasarımlarını inceleyin

Gazetelerdeki, dergilerdeki, internetteki tasarımları ve grafik tasarımla alakalı gördüğünüz her şeyi inceleyin.

Kendinizi grafik tasarımla sınırlamak zorunda değilsiniz. Örneğin endüstriyel tasarımcılar veya mimarlar gibi farklı alanlara doğru genişleyebilirsiniz. Kendi yaratıcılığınızı geliştirmek için ilham alın.

Sadece olası yerlere bakmayın. Örneğin etiket tasarımı sektörün en önemli bölümlerinden biridir. Aynı zamanda modayla ilgili internet sitelerini hatta kitabevlerini araştırın.

4  – Fontları araştırın

Tipografi ile ilgilenmek ayrı bir iştir. Tipografi ile ilgilenenler kitap baskısı, yol işaretleri ve film sonunda çıkan yazılar üzerinde çalışırlar. Serifler hakkında ciddi fikirleri vardır. Comic Sans ile dalga geçerler. İyi bir grafik tasarımcı harf karakterinin, karakter aralığının, satır aralığının önemini bilmelidir ve etkili bir metin yaratmak için gerekli olan her şeyi öğrenmelidir.

5 – Eşsiz bir tarzınız olsun

İnsanların tasarımlarınızı gördüklerinde hatırlamalarını ve sizin tasarımınız olduğunu bilmelerini istemez misiniz? Ne kadar çok bilinirseniz sizin için de bir şeyler o kadar hızlı olur.

6 – İlginç tasarımları bir araya getirin

İster tişört, ister broşür, ister gıda etiketi, ister kartpostal isterse de afiş olsun. İlham verecek ve sizi heyecanlandıracak her şeyi toplayın. Bunları inceleyin, hoşunuza giden ve hoşunuza gitmeyen şeyleri not alın ve saklayın ki bir projeyle ilgili sıkıştığınız zaman referans olarak bunlardan faydalanabilesiniz.

7 – İşlerinizden hiçbirini atmayın

Bir şeyden nefret etseniz bile atmak yerine saklayın. Yeteri kadar güçlü hissettiğinizde eski çalışmanızı yeniden gözden geçirin. Neler işe yaramış? Neler işe yaramamış? Stiliniz ne kadar ilerlemiş? Bazı eski projelerinizi yeniden yapmak için esinlenebilir ve bu projeleri sanat eserlerine dönüştürebilirsiniz.

8 – Diğer kişilerin işlerini yeniden tasarlayın

Bir yerde kötü bir tasarım mı gördünüz? Fotoğrafını çekin veya bir kopyasını alın ve eğlence için üzerinde yeniden çalışın. Fantastik bir tasarım mı gördünüz? Daha da iyi! Orijinal sanatçının kaçırdığı şeyleri eklemek için kendinizle yarışın. Nasıl ki gelecek vaat eden müzik öğrencileri ustalara çalışırsa ve onların neler yaptıklarını öğrenirse siz de diğer insanların tasarımlarına çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

9 – Portfolyo hazırlayın

Portfolyo hazırlamanız işlerinizle ilgili kritik kararlar vermenizi sağlar. En iyileri hangisi ve neden? Hangileri yeteri kadar iyi değil? Dijital olarak çalışmak istiyorsanız portfolyonuzu internet sitenizde sergileyin.

 

Grafik tasarımcı olmak için ipuçları

Farklı olmaktan korkmayın: görsel olarak canlandırıcı fikirleri keşfedin ve var olan tarzları yeniden yorumlayın.

Yaratıcılığın en iyi tasarım aracı olduğunu aklınızdan hiçbir zaman çıkartmayın.

Grafik tasarımcı olmanın iki yolu vardır: okul aracılığıyla ve bireysel çalışmayla.

Herkese hitap eden bir tasarım yoktur. Bu nedenle hedef pazarınızın ne istediğini bilin. Araştırma tasarımın dörtte üçüdür.

Farklı yazılımlar kullanın. Bu programlara aşina olun!

İnzivaya çekilip bütün gün stüdyoda oturmayın. Stilinizi ve becerilerinizi geliştirmek için halka karışın ve bulunduğunuz bölgedeki diğer tasarımcılarla ağlar kurun.  Sevdiğiniz bir müzik grubu veya politikacı varsa posterlerini yapabilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir