Hava İle Çalışan İlginç Lego Araba

Kendi kendini eğitmiş bir teknoloji dehası 20 yaşındaki Raul Oaida, 500,000 parça kullanarak Legolarda dünyanın ilk gerçek boyutlu arabasını yaptı. Ama bu sadece bir maket değil, sürebilirsiniz de. Hatta benzin parası da vermek zorunda kalmıyorsunuz çünkü bu araba hava sayesinde gidiyor!

Oaida’nın bu projedeki ortağı Avustralyalı bir girişimci olan Steve Sammartino. Araba Oida’nın anavatanı olan Romanya’da geliştirildi ve test sürüşü için Avustralya Melbourne’a gönderildi. Beraberce bu arabanın adını, “Süper Harika Mikro Proje” olarak koydular.

Arabanın motoru da tamamen LEGO’dan yapılmış bulunuyor. Dört orbital motoru ve toplam 256 adet pistonu var ve projenin web sitesine göre, en yüksek hız 20-30 km civarında. Geliştiricileri hız konusunda şunu belirtiyorlar: “Legoların dağılmasından korktuğumuz için, yavaşça sürüyoruz”. Steve ve Oaida, bu projenin internet sayesinde gerçekleşebildiğini hatta Steve’in Oaida’nın Skype üzerinden arkadaşlık teklifini kabul etmeleriyle internet üzerinden tanıştıklarını söylüyorlar.  Steve, basına yaptığı açıklamada “ben ona iş öğretirken o da beni fizik hakkında bilgilendiriyor” dedi.

Steve’in bir tek tweet’i üzerine, finansal olarak gerekli fona da ulaşabilmişler. Steve gerekli sermayeyi ne kadar kolay bulduklarını “Yatırım yapmaya ilgili olan herhangi birinin, ilk tweetimle beraber projeye 1000 USD yatırım yapması harika” diyerek özetliyor. 20 katılımcıya ihtiyacı olduğunu belirtmiş, ama şimdi onlara inanan 40 yatırımcısı var.

Bu büyük çaptaki LEGO arabaya iki kişi rahatlıkla oturabiliyor. Tabii ki, uzun bir yolculuktan sonra poponuzda Lego desenleri oluşabilir(: Ben fizikçi değilim, makinanın nasıl çalıştığını açıklayamam ama videoyu izledim ve size şunu söyleyebilirim ki, bu alet gerçekten çalışıyor! Bu kadar karmaşık bir şeyi tasarlamak kesinlikle dahi olmayı gerektirir.

Oaida, 2013 yılının başlarında, jet motoruyla çalıştırılan turbo bisiklet tasarladığı zaman da haberlerde yer almıştı. Bisiklet, 41 km hızla seyahat edebilme kabiliyetine sahip. Oaida, ayrıca daha 15 yaşındayken okulda kendisine ödül kazandıran buhar makinesini icat etmişti. Bizce bu sadece bir başlangıç. Gelecekte kendisinden daha büyük icatlar bekleyebiliriz. Bekleyelim ve izleyelim!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir