Hem özel hayatta hem de iş hayatında başarılı olmak için 10 harika ipucu

Bazen iş hayatımızda başarılı olmamıza yardımcı olan bir fikir özel hayatımızda işe yaramaz. Aşağıda yer alan ipuçları zamanınızı ve enerjinizi daha verimli kullanarak hem özel hem de iş hayatınızda başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

 

1 – Değer katın

Ne yaptığınızın ve nereye gittiğinizin bir önemli yoktur, değer kattığınız sürece hata yapmazsınız. İnsanların almak isteyecekleri bir değer yaratın. Profesyonel hayatınızda ne kadar çok değer sunarsanız o kadar çok para kazanırsınız. Özel hayatınızda değer sunmanız da yakın ilişkiler kurmanıza ve kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. Değer katmanın en iyi yolu insanların satın almak isteyecekleri ve sizin değerleriniz, güçlü yönleriniz ve hedeflerinizle aynı eksende olan ürünler veya hizmetler sunmak arasındaki bağlantıyı bulmaktır.

Çalışanlarınıza ve sevdiklerinize nasıl değer katabilirsiniz? Değer katmanıza yardımcı olacak becerilerinizi geliştirmek için neler yapabilirsiniz?

 

2 – Tutkunuzun peşinden gidin

Kişisel ve profesyonel anlamda başarılı olan insanların birçoğu tutkularının peşinden gidenlerdir.  Başarılı insanların sayısının az olmasının nedeni insanların birçoğunun tutkusunun ne olduğunu bilmemesidir. Tutkularını bilmeyenlerin birçoğu tutkularının peşinden gidemezler. İnsanların hedeflerine ulaşamamasının en önemli nedenlerinden biri budur.

Tutkunuzu biliyor musunuz? Bilmiyorsanız tutkunuzu bulmak için ne yapacaksınız? Tutkunuzun ne olduğunu biliyorsanız tutkunuzun peşinden gidiyor musunuz?

 

3 – Alışılmamış olun

Herkesle aynı şeyi yapıyorsanız başarılı olmanız zorlaşır. Bir köşe bulmanız ve kalabalığı yararak ilerlemeniz önemlidir. Bu sayede fark edilir ve istediğinizi elde edersiniz. İster para olsun ister anlamlı ilişkiler ve/veya başarı hissi olsun olağandışı insanlar herkesi etkiler.

Nasıl alışılmamış olabilirsiniz?  Sıradan bir insan olduğunuzu hissediyorsanız alışılmamış bir insan olmak için ne yapacaksınız?

 

4 – Harekete geçin

Hem kişisel hem de profesyonel hayatta başarılı olmanızı etkileyen bir sürü faktör vardır. Bu faktörlerden biri de harekete geçmektir. İnsanların birçoğu tam potansiyellerine ulaşamazlar çünkü asla harekete geçmezler. Her zaman hazırlık yaparlar, plan yaparlar ve en uygunu zamanı beklerler.  Ancak fırsat ayağınıza her zaman gelmez ve tamamen hazır olamayabilirsiniz. Bu nedenle şimdiden harekete geçin ve yol boyunca ayarlamalar yapın.

Harekete geçmek için neyi bekliyorsunuz? Şu anda harekete geçerseniz en kötü ne olabilir? Sadece bekleyen bir insansanız bu makaleyi okumayı bırakın ve yapmak istediğiniz şeyi gerçekleştirmek için harekete geçin. Bu makale geri döndüğünüzde de burada olacak.

 

5 – İyi akıl hocaları bulun

Bir şeyleri başaran insanlar başarılı olmak isteyen insanlara yardımcı olmaktan memnuniyet duyarlar. Akıl hocaları gitmek istediğiniz yolu çoktan geçmişlerdir ve varış noktanıza daha hızlı ulaşmanız için size rehberlik ederler. Sağlıklı olmak istiyorsanız gerçekten sağlıklı olan bir akıl hocası bulun. Zengin olmak istiyorsanız zengin olan bir akıl hocası bulun. Başarılı olmak istiyorsanız istediğiniz şeyi başarmanıza yardımcı olacak bir akıl hocası bulun.

Bir akıl hocanız var mı? Eğer yoksa akıl hocası bulmak için sizi nelerin engellediğini düşünün. Bir akıl hocanız varsa finansal, sağlık, profesyonel, kişisel,  ruhsal, ebeveynlik gibi hayatın farklı yönleri içinde bir akıl hocanız var mı?

 

6 – Destek grubu oluşturun

Akıl hocaları geçmişteki eylemlerinizi gözden geçirmenize ve sonraki adımlarınızı planlamanıza yardımcı olan rehberlerdir. Destek grupları da planınızı uygulamanıza yardımcı olan yol arkadaşlarıdır. Beyin takımı veya sorumlu ortak şeklinde olabilir. Sıkıntılarınızı ve şüphelerinizi dinleyecek, sizi cesaretlendirecek ve bu noktaya gelmek için neler yaptığınızı hatırlatacak birisinin olması oldukça faydalıdır.

Destek grubunuzda kimler var?

 

7 – Mali durumunuzu bilin

İnsanların birçoğu rakamlardan korkar. Aktif varlıklardan,  pasiflerden ve öz sermayeden bahsetmeye başlayın. Rakamlardan kaçanlardansanız kaçmayı bırakın çünkü kendinize zarar verirsiniz. Finansal anlamda özgür olmak istiyorsanız nasıl skor tutacağınızı bilmeniz gerekir. Kendi işinizin patronuysanız veya başarılı bir yatırım yapmak istiyorsanız mali durumunuz neler yapabileceğinizi ve işletmenizin durumunun ne kadar sağlıklı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Mali işlerden anlamıyorsanız öğrenmeniz gerekir.

Öz sermayenizi biliyor musunuz? Neden rakamlar konusunda kötü olduğunuzu düşünüyorsunuz?  Finansal zekanızı nasıl geliştirebilirsiniz?

 

8 – Yardım alın

Bir şeyleri kendi başınıza yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun sonuçları bazen iyi olur bazen de kötü. Hayatı ve işi bütün yönleriyle bilmek ve anlamak önemlidir. Ancak bu, bütün görevleri kendi başınıza halledebilirsiniz anlamına gelmez. Her zaman yeni bir şeyler öğreniriz ve bu konularda uzmanlaşırız ancak gerçek şu ki bir gün içinde sadece 24 saat vardır ve bu zamanı tam anlamıyla kullanmak ve daha üretken olmak için en iyi yaptığımız şeylere odaklanmamız ve uzman olmadığımız konularda dış kaynak kullanımına gitmemiz gerekir. Yetki verirken karşı tarafa güvenmeniz ve istediğinizi şeyi karşı tarafa net bir şekilde anlatmalısınız

 

9 – Satış yapmayı öğrenin

İnsanların birçoğu satış lafını duyduğunda iki büklüm olur. “Asla satış yapamam, çok adi bir iş”. Bu şekilde düşünmeniz potansiyelinizi gerçekleştirmenizi engeller. Satış birini bir şey için ikna etmekten fazlasıdır. Randevu koparabiliyorsanız, satış yapabilirsiniz. İş için mülakatlara giriyorsanız, satış yapabilirsiniz. Aile tatili için eşinizi veya çocuklarınızı Avrupa’ya gitme konusunda ikna edebiliyorsanız satış yapabilirsiniz. Profesyonel ortamda satış yapmak oldukça önemlidir ve bütün işletmeler için hayati önem taşır. İş hayatında ilerlemek istiyorsanız etkili satış becerilerini öğrenmeniz gerekir.

Satış kelimesini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Aklınıza gelen şeyler pozitif mi negatif mi? Etkili satış nasıl yapılır biliyor musunuz? Bilmiyorsanız nasıl öğrenmeyi düşünüyorsunuz?

 

10 – Esnek olun

Başarıya giden yolda ilerlerken bir şeyler her zaman planlandığı gibi gitmez ve aşmanız gereken engeller olur.  İşin püf noktası esnek olmak ve etrafınızdaki insanlar pes etmeniz gerektiğini söylediklerinde ilerlemeye devam etmektir. Bu, orijinal planınıza inatla bağlı kalın anlamına gelmez ancak hedefinizi gerçekleştirmek için asla pes etmemelisiniz. İstediğiniz şeyi neden istediğinizi bilin. Her şey ters gittiğinde başarıya giden yolun binlerce başarısızlıkla dolu olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Her başarısızlık olmak istediğiniz yere bir adım daha yakınlaşmanızı sağlar.

İşler zorlaştığında pes eder misiniz? İyimser olduğunuzu düşünüyor musunuz? Problemleri fırsat olarak mı uyarı işareti olarak mı görüyorsunuz? Başarısızlığı nasıl tanımlıyorsunuz ve diğerlerinin hatalarından dersler çıkararak ayını hatayı yapmayacağınızı düşünüyor musunuz?

Bu oldukça kapsamlı bir liste ancak iyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacaktır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir