Her nesneye ve yüzeye dokunmatik özelliği kazandıran sprey

Electrick, kullandığı algoritma sayesinde iletken yüzeylerde parmak dokunuşlarını algılayabiliyor.

Günümüzde dokunmatik ekranlar hayatımızı sarmış durumda ama bunların çoğu camdan yapılmış düz ve pürüzsüz yüzeylerde çalışıyor. Ama Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, şekli ve ana maddesi ne olursa olsun her türlü yüzeye dokunmatik kontrol eklemenin bir yolunu buldular. Electrick adını verdikleri sistem, kullandığı algoritma sayesinde iletken bir yüzeydeki elektrik akımında meydana gelen değişimleri ölçerek parmak dokunuşlarınızı algılıyor.

Üniversitenin Future Interfaces Group adlı laboratuvarında çalışan araştırmacılar, bu teknolojinin nasıl kullanılabileceğine dair birkaç fikri paylaştılar. Örneğin bu teknoloji ile telefonunuzun her hangi bir noktasına dokunduğunuzda istediğiniz uygulamanın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ya da spreyi elektro gitarınızın üzerine püskürttüğünüzde dilediğiniz bölgesine dokunmatik kontroller ekleyebilirsiniz. Eğer spreyi arabanızın direksiyonuna püskürtürseniz ses sisteminizin ses seviyesini kontrol etmek veya radyo kanalını değiştirmek için direksiyon üzerinde dokunmaktik kontroller oluşturabilirsiniz.

Aşağıdaki tanıtım videosu sayesinde başarılı inovasyonla ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Bu teknolojiyi evlerde de kullanmak mümkün olabilir. Araştırmacılar, elle dokunarak odadaki ışıkları söndürmeyi mümkün kılan bir duvar prototipi de gösterdiler. Ayrıca araştırmacıların klavye eklentisi gibi çalışan bir masa yaptığını da söyleyelim.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı İnovatif İş Fikirleri
Teknoloji Sektöründeki Trend İş Fikirleri
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir