Her Süper Kahramanın Girişimcilere Öğreteceği Şeyler Vardır

“Batman vs Superman” mart ayının sonlarında bir süper kahraman filminin en görkemli açılışını yaparak rekor kırdı. Süper kahramanlar sanılanın aksine oldukça ciddi bir alan. Filmler, televizyon programları, çizgi romanlar bana birçok şey öğretti.  Örneğin, homojen bir toplumda büyüdüğüm için ırkçılığı X-Men okuyarak öğrendim. Bu derslerin büyük bir bölümü ise iş dünyasıyla yakından alakalı.
İşte favori süper kahramanlarımdan edindiğim derslerden birkaçı:

 

Süperman: Zaaflarınızı bilin.

1-superman

Superman, kriptonit sorunu olduğunun tam olarak bilincindedir. Ondan olabildiğince uzak durması gerektiğini, aksi halde hayatını kaybedeceğini iyi bilir. İş dünyası için de kötü kararlar, kriptonit demektir. Çok çabuk yayılırlar, odağınızı kaybettirirler, maliyetlidirler. Vereceğiniz kararların nereye gidebileceğini, nelere yol açabileceğini iyi takip edin ve buna uygun bir şekilde yol alın.

 

Jessica Jones: Kusurlarınızla barışık olun.

2-jessica-jones

En ilginç çizgi roman karakterleri bazı özel güçlere sahip olur. Ancak daha önemlisi belli zaafları ve kusurları da bulunur. Bu kusurlar ise onlara insansı bir boyut katar. Jessica Jones da bu kusurlu süper kahramanlardan biri. Takip ediliyor, zihni kontrol ediliyor. İçki ve sigara içiyor. Ancak hata yaptığında durumu kabul ediyor. Bazen iş dünyasında hata yapabiliriz. Hatayı kabul etmek, hatayı telafi etmenin yarısıdır.

 

The Flash: Hızlı olun.

3-flash

The Flash göz açıp kapayıncaya kadar karar vermek zorundadır. Aksi halde duvara toslayabilir ya da buz ışınına çarpıp donabilir. Tanıdık geliyor, değil mi? İş dünyasında gecikmeye yer yoktur.

 

Rogue: Bazı şeyleri bilmemek daha iyidir.

4-rogue

X-Men’deki Rogue diğer insanların güçlerine ve hafızalarına sahip olabilir. Ancak hafıza ve anılar bazen sorun olabiliyor. Bazen bilmemesi gereken şeyleri öğreniyor. İş hayatında da aynı şey geçerli. Örneğin, rekabete aşırı odaklanmak kendi stratejinizi geliştirip uygulamanıza mani olabilir. Aynı işi yaptığınız kişinin maaşını öğrenmek takıntı yaratabilir ve bu da performansınıza olumsuz yönde etki edebilir. Bilmeniz ve bilmemeniz gereken şeyler olduğunu aklınızda tutmalısınız.

 

Iron Man: Son teknolojiyi takip edin.

5-iron-man

Tony Stark, nam-ı diğer Iron Man, Marvel evrenindeki teknolojik gelişmelere en önemli katkıları sağlayan süper kahramanlardan biri. İş dünyasında da en son teknolojiyi takip etmek ve uygulamak sizi rakiplerinizin üstüne çıkarır.

 

Jean Grey: Başkalarıyla empati kurun.

6-jean-grey

Jean Grey zihin okuyabilme yetisine sahip. Ve zihin gücüyle eşyaları hareket ettirebiliyor. Eşyaları hareket ettiremezsiniz belki ama mimikler, kişisel özellikler ve vücut dili diğer insanların ne düşündüğü hakkında size fikir verebilir. İnsanlarla empati kurmak, nasıl davranmanız gerektiği konusunda size oldukça yardımcı olur ki bu da iş dünyası için çok önemlidir.

 

Invisible Woman: Takımınıza kalkan olun.

7-invisible-woman

Görünmez Kadın (Sue Storm) benim favori karakterlerimden biri. Görünmez olma özelliği var. Ancak bu özelliğini siper olmak için kullanıyor. Fantastik Dörtlü’deki kötü adamlara karşı kullanıyor bu özelliği. İş dünyasında da çalışma arkadaşlarınızı dikkat dağıtıcı şeylere karşı korumalısınız. Takımınızı işlerine odaklanmış bir biçimde muhafaza ederseniz, beklenmedik bir durumda işlerin rayından çıkmasına izin vermezseniz, iş hacminiz de o oranda büyür.

 

Captain America: İlham verin.

8-captain-america

Captain America, Amerika’nın 2. Dünya Savaşı sonrasında gösterdiği ataklığın sembolü. Her zaman doğru olanı yapar. Güçlüdür, çetindir, gururludur. İş hayatında da kim olduğunuzu belli eden hareketler ve hamleler yapmak önemlidir. Çalışanlarınıza ve müşterilerinize vizyonunuzu anlamaları için ilham verin.

 

Batman: Sıkı bir partner ile daha iyisini yapabilirsiniz.

9-batman

Her liderin bir Robin’e ihtiyacı vardır. Sıkı bir “2 Numara” her şirkete lazımdır. Çünkü patron her şeyi tek başına yapamaz.

 

Wolverine: Kendinizi iyileştirin.

10-wolverine

Düşmanları Wolverine’i yaralar, ancak o normal bir insandan daha çabuk iyileşir. Sonra tekrar sahneye çıkar ve herkesi alt eder. İş hayatı için de aynı şey geçerli. Başarısızlıklar şirketlere ders verir ve şirketleri güçlendirir. Bu sayede şirket, sonraki zorluklara karşı daha dayanıklı hale gelir.

 

Wonder Woman: Sadece doğruyu söyleyin.

11-wonder-woman

Wonder Woman savaş kazanma becerisine sahip, ancak onu diğerlerinden ayıran şey doğruyu ve yalanı anlayabilme yetisi. Çalışanlarınıza ve müşterilerinize asla yalan söylemeyin, onlara eksik bilgi vermeyin. Çünkü yalan söylediğiniz bir kere anlaşılırsa, insanların güvenini kazanmak çok ama çok zor olacaktır.

 

Huntress: Yanlış yapmak için asla geç değildir.

12-the-huntress

Huntress ilk bakışta iyi bir karakter gibi gözükmez. Mafyatik bir adamın kızıdır. Green Arrow’a aşık olduğunda bir süreliğine cinayet işlemeyi bırakır. Sonra kaldığı yerden devam ederek karanlık işlere tekrar karışır. İş hayatında stratejik olarak yanlış yola sapsanız bile gittiğiniz yolu değiştirmek için asla geç değildir. Girişimcilik dünyasında buna “pozisyon almak” denir.

Çocuğunuz sevdiği  süper kahramanları izlemek istediğinde kendinize gülümseyin ve bunun iyi bir kariyer rehberi olduğunu düşünün. Bu hayali karakterlerin bize ilham vermesi ve işlerimizde yol göstermesi harikulade bir şey.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir