Hidrojenle çalışan araba egzoz dumanı yerine içme suyu üretiyor

Honda FCX Clarity, egzoz dumanı yerine içme suyu üretiyor. Honda yeni geliştirdiği hidrojenle çalışan motor ve arıtma sisteminin ürettiği suyun içme suyu kadar saf olduğunu iddia ediyor.

Dünyadaki su krizi her geçen gün daha kötüye gidiyor ve benzer şekilde hava kirliliği seviyesi de artıyor. İki sorunla da mücadele etmek için üstün gayretler sergileniyor. Ancak Honda’nın geliştirdiği bu son fikir iki sorunu da eş zamanlı olarak çözecek gibi görünüyor.

Teknolojik inovasyon FCX Clarity araç sistemi, dizel veya benzin yerine sıkıştırılmış hidrojenle çalışıyor ve bu sayede zararlı emisyonlar üretmiyor. Fosil yakıtlarla çalışan araçlar emisyon olarak karbon salar. FCX Clarity içten yanmalı motorlardaki gibi benzini yakarak enerjiye dönüştürdükten sonra dışarı kirli duman vermek yerine oksijen ve hidrojen reaksiyonuyla elde edilen enerjinin tümünü elektriğe çevirerek dışarı sadece su veriyor. Ve Honda bu suyun içilebilecek kadar saf olduğunu iddia ediyor. Bu gerçeği reklam kampanyasına dönüştüren Honda Avustralya ekibi H2O isimli bir su markasını yarattı ve ürünü Avustralya sinemalarına dağıttı.

Şişe etiketinde şunlar yazıyor: “El değmemiş dağ buzullarından gelen lezzetli ve taze bir su mu içmek isterseniz yoksa Honda FCX’in egzoz borusundan çıkan suyu mu içmek istersiniz? Dünyanın hidrojenle çalışan ilk arabası sadece su salıyor. Bu su o kadar temiz ve saf ki şişeye koyabilir ve içebilirsiniz.”

Gerçek şu ki H2O şişelerindeki su FCX clarity’nin ürettiği su değil. Honda’ların sadece birkaç tanesinde bu sistem var ve gerekli su miktarını elde etmek için aracın uzun süre kullanılması gerekiyor. Honda’nın özel üretilmiş H2O suyunu şu anda elinizde tutuyorsanız bu suyu rahatlıkla içebilirsiniz. Ancak gerçeği tatmak istiyorsanız FCX’in olduğu yerlere yani California, Japonya veya İngiltere’ye seyahat etmek zorundasınız.

İlgi çekici bir kampanya olduğu halde su şişeleri hala çevreye zarar vermektedir ve gerçek şu ki araba tarafından üretilmeyen suyun şişeler içine konması mesajın etkisini azaltmıştır. Bununla birlikte hidrojenle çalışan arabalar su emisyonlarından faydalanmanın bir yolunu bulursa bu iyi şeylerin olacağını gösterir.

Çevreci girişimcilere özel tasarruf sağlayan çevreci inovasyonları ve iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir