Sıcak su tassarrufu sağlayan buluş: EcoDrain

Enerji tasarrufu yapmak istesek de duş veya banyoda akan sıcak su doğrudan atık su kanalına gider. EcoDrain bu problemi çözmek için geliştirilmiş bir üründür ve eşsiz tasarımıyla atık sıcak suyun ısı enerjisini gelen temiz soğuk su hattına aktararak enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Doğrusunu söylemek gerekirse diğer ısı esanjörleri ( değiştiriciler ) de temel de aynı şeyi yapar. Kullanılan sıcak suyun ısısını emer ve soğuk su hattına aktarır. Gelen su banyo yapmak için yeteri kadar sıcak olmasa da karıştıracağınız sıcak su miktarı daha az olur ve böylece tasarruf yapabilirsiniz.

Diğer sistemlerin çoğu da bu şekilde olsa da dikey yönelimli su boşaltma borusu boyunca döşenmesi gerekir. Evlerin hepsinde böyle bir tertibat yoktur yani ısı değiştiriciler bu evlere kurulamaz. Veya kurulsa bile çok işe yaramaz.

Buna karşın EcoDrain yatay biçimde monte edilebilir. EcoDrain banyo zeminin hemen altındaki atık su hattına monte edilir ve böylece ısındıkça atık suyu yakalar.

EcoDrain ‘in hareketli parçaları yoktur, elektriğe ihtiyaç duymaz ve çift çidarlı ( boru içinde boru ) boru biçimindedir. Gelen soğuk su iç borunun içinden geçerken giden sıcak su soğuk suyu tamamen sararak aksi yönden dış borunun içinden geçer. Bu da soğuk su borusunun her tarafının sıcak su aracılığıyla ısınacağı anlamına gelir.

Buna ek olarak soğuk suyun daha fazla ısınmasını sağlamak amacıyla borunun içindeki bölmeler serisi türbülans yaratır.

Tasarımcılar geçen aralık ayında yapı yönetmeliği izni aldığını söylese de EcoDrain uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir projedir ve resmi olarak birkaç hafta önce satışa sunulmuştur. EcoDrain’ın fiyatı 439.95 dolardır ve yatırım karlılığının yılda %17-%43 arasında olacağı söyleniyor.

Şirket aynı zamanda EcoDrain’i kullandığınızda aynı enerjiyi harcayarak %33 daha uzun süre banyo yapılabileceğini de iddia ediyor.

EcoDrain hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyin:

Tasarruf etmeye yönelik hayata geçirilen iş fikirlerini ve ses getiren buluşları araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir