Hindistan’da İş Kurmak İsteyenlere

Hindistan büyüyen ekonomisi ve dinamik iş gücü ile tüm dünyadaki girişimciler için harika iş fırsatları sunmaktadır. Siz de bu iş fırsatlarını değerlendirerek Hindistan’da yüksek kazançlı bir iş kurabilirsiniz. Bu bağlamda sizler için Hindistan’daki en iyi iş fırsatlarını araştırdık.

Girişimci olarak başarılı olmanın kesin bir formülü yoktur. Bazıları başarılı olup iyi kazanç elde ederken diğerleri de batar. Girişimciler için en karlı sektörler hangisi?

İşte girişimcilerin göz atması gereken Hindistan’daki 20 iş fırsatı…

 

Otomobil

Hindistan, otomobil ve otomobil parçaları piyasasındaki sıcak bölgelerden biri haline gelmiştir. Global otomobil üreticilerine göre Hindistan otomobil parçaları üretimi için uygun maliyetli bir ülkedir. Bu nedenle otomobil sektörü girişimciler için potansiyeli yüksek bir alandır. Otomobil endüstrisi 2009-2010 yılı yurtiçi satışlarında %26’lik bir büyüme kaydetmiştir.

Güçlü satış rakamları sayesinde Hindistan Çin’den sonra en hızlı büyüyen ikinci pazar olmuştur. Yabancı pazarlarda iş kurmak isteyen girişimciler sağlam mühendislik altyapısı ve uzmanlığıyla küçük araba üretiminde dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Hindistan’da otomobil ve otomobil bileşenleri sektörüne odaklanabilir.

 

Tekstil

Hindistan tekstil ürünleriyle meşhur olmuş bir ülkedir. Her eyaletin kendi giyim tarzı vardır. Hindistan tekstil üretiminde öncelikli noktalardan biri haline gelmiştir. Tirupur ve Ludhiana gibi yerler tekstil ürünlerinin ihracatının yoğun olarak yapıldığı merkezlerdir. Pazarı ve müşteri ihtiyaçlarını net bir şekilde anlamanız bu piyasada büyümenizi sağlar.

 

Sosyal girişimler

Girişimcilerin birçoğu sosyal girişimcilikle ilgilenir. Sosyal girişimler kuran işletmelerin birçoğu başarılı olmaktadır. Çalışma dürtüsü ve hevesi olan genç nüfusun sayısı arttığından girişimciler bu sektöre odaklanabilir.

 

Yazılım

Hindistan’ın yazılım ve hizmet ihracat gelirinin daha da yükselmesi bekleniyor. Yazılım mühendisi havuzu geniş olan Hindistan’ın donanım ve yazılım geliştirmeyle ilgili yüksek hedefleri var.

Bilgi teknolojisinin sağladığı hizmetlerin ekonomiye ciddi katkısı vardır. Hindistan ile dış kaynak kullanımı sözleşmesi yapan şirket sayısı arttığından işletmeler arası çözümler ve hizmetlere olan ihtiyaçta artmıştır. Girişimciler yenilikçi ve uygun maliyetli çözümlerle talebi artan bu tür hizmetlerden vererek kazanç sağlayabilir.

 

Mühendislik malları

Hindistan mühendislik malları ihracatında en hızlı büyüyen ülkelerden biridir. Devlet 2014 yılı toplam mühendislik ihracatında 110 milyar doları hedeflemiştir. Bu tür ürünlere olan talep her geçen gün arttığından girişimciler bu sektöre yatırım yapabilir.

 

Franchising

Hindistan dünyayla bağlantısı güçlü olan bir ülkedir. Bu nedenle lider markalardan franchise alan genç girişimcileri harika fırsatlar bekliyor.

 

Eğitim ve öğretim

Online eğitim ve öğretim hizmetlerine olan talep yüksektir. Hindistan’ın rekabet seviyesi yüksek olan eğitim tesisleri yurtdışındaki birçok öğrenciyi çekmektedir. Sektörü ilginç ve faydalı hale getirmek için eşsiz öğretim yöntemleri, eğitici portallar ve araçlar kullanılabilir.

 

Gıda üretimi

Hindistan’ın ana geçim kaynağı tarımdır. Girişimciler için tohum yetiştiriciliği ve pazarlamada sayısız seçenek vardır. Yetersiz yönetim, altyapı eksikliği, uygun depolama tesislerinin olmaması tahıl ve taze üretimde büyük kayıplara neden olmaktadır.

Girişimciler yönetim ve pazarlama girişimleriyle bu pazara değer katabilirler. Fast food, paketlenmiş gıda veya organik gıdalar girişimcilere işlenmiş gıda pazarında büyük fırsatlar sunacaktır. Taze meyve ve sebzelere olan talep oldukça yüksektir. Sağlam gıda üretim ağları potansiyel ihracatçıların başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

 

Turizm

Hindistan’daki en önemli sektörlerden biri turizmdir. Yerli ve yabancı turist sayısı her yıl arttığından girişimcilerin odaklanabileceği en popüler sektörlerden biridir. Hindistan, farklı kültürü ve zengin mirasıyla bir sürü yabancı turist çekmektedir. Hindistan sahilleri, yaylaları, sit alanları, vahşi hayatı ve kırsal yaşamıyla turistlere aradıkları her şeyi sunar.

hindistanda-is

Ne yazık ki bu sektör iyi organize olamamıştır. Turizm ve otelcilik sektöründe eğitimli profesyoneller yoktur. Bu sektöre giren herhangi bir işletme uzun vadede başarılı olacaktır çünkü talep her geçen yıl artmaya devam edecektir.

 

Kurumsal talepler

Resmi kıyafetlere olan talep yüksek olduğu için birçok firma Hindistan’da ofis açmaktadır. Bu talebi uygun maliyetlerle yapan kişiler iyi iş yapar. Kurumsal hediyeler de popüler hale geldiğinden bu eşsiz iş fırsatını da değerlendirebilirsiniz.

 

Ayurveda ve geleneksel ilaçlar

Hindistan bitkisel ve ayurveda ürünleriyle tanınır. Alopatik ilaçların olumsuz etkileriyle ilgili farkındalık arttığından kozmetiklere, doğal ilaçlara ve tedavilere olan talep artmıştır.

 

Organik tarım

Organik tarım Hindistan’da uzun süredir yapılıyor. Organik tarımın önemi hızlı büyümesidir ki özellikle yabancıların çoğu sadece organik ürünleri tercih eder. Girişimciler bu sektördeki iş fırsatlarına odaklanabilir. Organik tarımla uğraşan bir sürü ufak çaplı çiftçi vardır ancak talep hala karşılanmamıştır ve bu nedenle bu fırsattan yararlanacak girişimcilerin organik tarımı büyük ölçekli yapması gerekir.

 

Medya

Medya sektörü genç girişimcilere bir sürü fırsat sunar. Sektördeki hızlı büyüme bu alandaki bütün işletmelere büyük avantajlar sunar. Televizyon, reklam, yazılı ve dijital medya hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

Sayısallaşma, yöreselleşme, rekabet, yenilik, işleme, pazarlama ve dağıtım Hint medyasının ve eğlence sektörünün büyümesine neden olmuştur.

 

Ambalajlama

Çin’in ucuz plastik mallar ve ambalaj malzemeleriyle sektörü istila etmesi iyi ambalajlama malzemeleri üreten girişimciler için yeni fırsat kapıları açmıştır.  Plastiğin kullanıldığı tarım, otomobil, tüketim malları, sağlık altyapıları ve ambalaj sektörü gibi alanlarda plastiğe olan talep oldukça yüksektir.

 

Çiçek yetiştiriciliği

Hindistan’ın çiçek yetiştiriciliği pazarı küçük ve düzensizdir. Bu karlı sektörde faydalanabileceğiniz bir sürü fırsat var. Çiçek ürünlerinin küresel ticaret değeri 9,4 milyar dolardır.

Taze çiçeklere olan talep arttığından bu dev pazara girmeyi düşünebilirsiniz. Daha iyi tarım, farkındalık ve altyapı başarılı olmanızı sağlar.

 

Oyuncaklar

Bir diğer yeşil sektörde oyuncak üretimidir. Hindistan’ın uygun maliyetli ve güvenli oyuncak üretimindeki potansiyeli oldukça yüksektir. Çin’in ürettiği oyuncaklar zehirli maddelerle doludur. Güvenli ve iyi kalite oyuncaklar üretecek girişimcileri harika fırsatlar bekliyor.

 

Sağlık sektörü

Hindistan’ın sağlık sektörü kötü durumdadır. Özel sektörün bu sektördeki rolü oldukça büyüktür. Sağlık turizminin ivme kazanmasıyla uygun maliyetli tedaviler sunan Hindistan gibi ülkelere olan talepte artmıştır.

 

Biyoteknoloji

Biyoteknoloji yazılım sektörü gibi potansiyeli yüksek olan alanlardan biridir. Tarım, bahçıvanlık, ipek böcekçiliği, kümes hayvancılığı, mandıracılık, meyve ve sebze üretiminde biyoteknoloji uygulamalarının kullanılması girişimcilere büyük fırsat sunar.hindistan-turizm

 

Enerji çözümleri

Enerji açlığı çeken bu ülkede uygun maliyetli ve güç tasarruflu aletlere ihtiyacı vardır. Aynı zamanda düşük maliyetli sürdürülebilir enerji tasarrufu sağlayan aletlere olan talepte oldukça yüksektir.

Başbakan Manmohan Singh bu büyük iş fırsatını görmeleri ve “güneş enerjisi vadileri” kurmaları için girişimcileri uyardı. Bu güneş enerjisi vadileri güneş enerjisi bilimi, güneş enerjisi mühendisliği ve araştırmaları,  imalatları ve fabrikasyonları için merkez olacak. Sonuçta girişimcileri bu sektörde büyük fırsatlar bekliyor.

 

Geri dönüşüm işi

Gelişen dünyadaki e-atık artışı korkutucu boyutlara ulaşmıştır. Birleşmiş Milletlere göre Hindistan’daki bilgisayar atıklarının sayısı %500 oranında artmıştır. E-atık yönetimi ve e-atık imhasıyla ilgilenecek girişimcileri büyük iş fırsatları bekliyor.

Yurt dışında iş kurmak istiyorum diyen girişimciler için yatırım yapılacak ülkeleri ve bu ülkelerdeki en karlı iş alanlarını araştırmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir