Hindistan’da Yatırım Yapmak İsteyenlere

Hindistan batı zihniyetinden farklı hareket eden bir ülkedir. Herkes Hindistan’la ilgili bir şeyler söyleyebilir. Hindistan öğrencilerin ve bohemlerin aydınlanmak, değişmek ve yeniden doğmak için gittiği bir ülkedir. Hindistan’la ilgili sayısız seyahat rehberi ve tavsiyeler, gösterilen fotoğraflar ve anlatılan anekdotlar vardır. Hindistan’a gittiğinizde felce uğratan yoksulluğu, doğaüstü tapınakları ve sokak satıcılarının gastronomik otantikliğini deneyimlersiniz.

Hindistan ekonomisi reenkarnasyon geçirmektedir. En hızlı gelişen ekonomilerden biridir ve tüketici sınıfı da aynı hızla büyümektedir. Hindu erdem çarkı nihayet Hindistan’ın tarafına geçmiştir ve döngüsellikten bahsedecek olursak Hindistan’ın 2050 yılında dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olacağı tahmin edilmektedir.

Hindistan katı bir ülke olmasına rağmen İngilizlerin yüz yıl önce bıraktığı demokrasi ideolojisinin izinden giderler. Ancak kendimizi kandırmayalım Hindistan devleti kendini garip bir biçimde aliterasyonlu özerk sosyalist laik demokratik cumhuriyet olarak sınıflandırır.  Bununla birlikte iş, ticaret, pazar ve daha da önemlisi yabancı yatırımlar bu bulanıklıktan olumsuz yönde etkilenmez. Doğrusunu isterseniz olay doğrudan yatırım olduğunda Hindistan en büyük alıcılardan biridir. Ticari engeller kaldırılmıştır, tarife fiyatları düşürülmüştür ve dışalımdaki miktar kısıtlamaları durdurulmuştur. Yine de Hindistan’ın yabancı yatırım potansiyeli ilginç bir biçimde henüz karşılanamamıştır.

Bu nedenle inşaat, medya, eğitim, mühendislik, çevre, sağlık, güç ve taşımacılık sektörlerine yatırım yapabilirsiniz.

 

Hindistan’ın para birimi nedir?

Hindistan’ın para birimi Rupi’dir ve INR şeklinde yazılır.

 

Hindistan’ın iklim özellikleri nedir?

Hindistan’ın iklim koşulları bölgelere göre farklılık gösterir. Kuzey bölümü, Orta Asya’dan gelen kabatik rüzgarlara karşı güçlü bir bariyer oluşturan Himalaya’ların etkisiyle kış aylarında ( ocaktan marta kadar ) ılımandır. Aynı nedenle Kuzey Hindistan yaz aylarında çok sıcak olur. Hindistan’ın en güneyine Deccan Plateau denilir ve Andhra Pradesh, Karnataka, Tamil Nadu ve Kerala eyaletlerini içine alır. İklimi tropikal musondur ve denizden gelen muson rüzgarları yağışlara neden olur. Muson yağmurları mevsimseldir ancak ağırdır. Doğu Hindistan Bengal Körfezi musonlarına maruz kalır ve bu nedenle hava koşulları aynı şekilde seyreder. Batı Hindistan geniş ve çorak bir çöldür ancak büyün ülke tropikal olarak kategorize edilebilir.

Hindistan’da mevsimler aşağıdaki gibidir:

Muson mevsimi: haziran – eylül arası, tüm ülke çapında yavaşça yayılmaya başlar ve ekim ayının başında Kuzey Hindistan’da sonlanır.

Muson sonrası: ekim – aralık arası, Kuzeybatı Hindistan ekim ve aralık aylarında bulutsuz olur.

Kış: ocak – mart arası, ocak ayında ortalama sıcaklık kuzeyde 10-15 derece ve güneyde 20-25 derece olur.

Yaz: mart – haziran arası, kuzey bölgelerde en sıcak ay mayıstır ve Batı Hindistan’da en sıcak ay nisandır. Ortalama sıcaklık 32-40 derecedir.

 

Hindistan’ın nüfusu ne kadardır?

Hindistan’ın nüfusu 1.291 milyardır.

 

Hindistan’ın ana endüstrileri nelerdir?

Tarım ve tekstil Hindistan’ın esas endüstrisidir. Çin’den sonraki en yoğun nüfusa sahip olan ülkedir ve nüfusunun üçte ikisi tarımda çalışır. Yirmi milyona yakın insan tekstil sektöründe çalışır. Hindistan’ın üretim endüstrisinde hava taşıtları, arabalar, gemiler, lokomotifler, ağır elektrikli makineler, inşaat ekipmanları, elektrik üretimi ve nakil ekipmanları, kimyasallar, hassas aygıtlar, iletişim ekipmanları ve bilgisayarlar yer almaktadır.

120 yıldan fazla bir süredir devam eden çelik sanayi Hindistan’daki en büyük sanayi kollarından biridir. Bhilai, Durgapur ve Rourkela çelik üretiminin yapıldığı kamu sektörü alanlarıdır. Bokaro ve Vishakhapatanam’da da tesisler vardır. Tata Iron ve Steel Company gibi özel sektör tesisler en büyük olanlardır ve kapasitelerini büyütmelerine izin verilmiştir. Modernizasyon şeması yapım aşamasındadır ve kamu sektörü tesislerini kontrol eden Steel Authority of India tarafından teşvik edilmektedir. Mühendislik ve imalat tezgahları, elektronik, tekstil, bilişim teknolojileri ve yazılım diğer önemli endüstrilerdir. Ayrıca turizm de patlama yaşanmaktadır.

 

Diğer ekonomilerle karşılaştırıldığında Hindistan’ın ekonomisi nasıldır?

Hindistan’da ekonomist fazlalığı vardır. Bu nedenle Hindistan’ın ekonomik durumu ne olursa olsun öngörülerde bulunacak ve devamlılık sağlayacak bir sürü danışmanlık hizmeti vardır. Bazı uzmanlar ülkenin gelişen ekonomisinin iyi bir şey olduğunu söylese de fazla açılmanın ihracat değerini düşürürken rupinin gücünü yükselteceğini söylemektedir. Çoğu uzman Hindistan’ın dünyanın en güçlü ekonomileriyle boy ölçüşebileceğine inanılır.

Hindistan dünyanın en büyük on ikinci ekonomisidir.

 

Hindistan’da ne ihracatı yapılır ve nasıl yapılır?

Ülkenin üçte biri tekstil ürünleri ihraç eder. Üretim gerektiren güç projeleri, gübre, çimento, çelik, petrokimya tesisleri ve madencilik ekipmanları da ihraç edilir. Aynı zamanda inşaat makineleri, sulama ekipmanları, taşıma araçları, dizel motorlar ve traktörlerde geliştirilir ve ihraç edilir. Yazılım en önemli ihracat ürünlerinden biridir. Bir bakıma bu alandaki işgücü de ihraç edilir.

Hindistan’ın ana ticaret ortakları Amerika, Çin, İngiltere, Belçika, Hong Kong, Almanya ve Singapur’dur.

 

Hindistan’ın işsizlik oranı nedir?

İşsizlik oranı %7’dir.

 

Hindistan’daki asgari ücret uygulaması nasıldır?

Hindistan’ın asgari ücret uygulaması günlük 60 rupi yani 1,5 dolardır. 260 milyon insan yoksulluk sınırındadır.

 

Kimler yatırım yapar?

Geçici olarak oturanlara yatırım yapmaları için vergi muafiyeti ve yüksek mevduat faiz oranları gibi özel özendirme teşvikleri sunulur.

Özel limitet şirketlerin hisse senedi sahibi sayısı 50 kişiyle sınırlandırılır.

Yabancı yatırımcılar/yabancı şirketler aşağıdakileri kurabilir:

  • İrtibat bürosu
  • Temsilcilik ofisi
  • Proje ofisi
  • Şube
  • Yüzde yüz iştirakli yan kuruluş
  • Ortak girişim firması

Görgü kuralları

Hindistan’ın iş kültürü karışık olarak görülür. Ulusal ve uluslararası değerler harmanlanmıştır ancak esas iş dili İngilizcedir. Hintliler genellikle doktor veya profesör gibi unvanlarıyla çağrılmak ister. Dünya çapında kibarlıklarıyla tanınırlar ve kibarlık iş uygulamalarında da önemlidir.

Hindistan’daki dinler

%81.3 Hindu, %12 Müslüman, %2,3 Hristiyan, % 1,9 Sih ve geri kalan %2,5’luk kısım Budist, Jain ve Parsi.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir