İflası Önlemenin Yolları

iflas

Borç, tüketicilerin birçoğu için yaşam tarzıdır ve iflas etmenin de en önemli nedenlerinden biridir. İflas etmenin kredi notuna ciddi etkisi vardır. İflas ettiğiniz takdirde ileride hiçbir bankadan kredi alamayabilirsiniz. Bu nedenle iflas bayrağını çekmeden önce ne yapabileceğiniz konusunda alternatifleri araştırmanız  gerekir.

İşte sizler için araştırdığım iflası önlemenin en yaygın yolları:

 

Mallarınızdan bazılarını satın

Yedekte tuttuğunuz ve borçlarınızı ödemenize yardımcı olacak ne varsa satın. Ödeme gücünüzün kalmadığını düşündüğünüz anda hemen harekete geçin. Ödemeleri yapamayacak noktaya gelene kadar beklerseniz çok geç olabilir. Mobilyalarınızı, mücevherlerinizi ve elektronik eşyalarınızı sahibinden ve gittigidiyor gibi internet sitelerinde satışa çıkarın. İnsanların çoğu bu mallar olmadan yaşayamayacağını düşünür ancak bu durumun geçici olduğunu kabul etmeli ve adapte olmalısınız.  Bu sayede iflası önleyebilir ve kredi skorunuzu korumuş olursunuz.

 

Borçlarınızı kendiniz ödeyin

Borçlarınızı ödemeye gücünüz yeter mi? Bütçenize daha yakından bakarsanız kablolu televizyon, cep telefonu ve sabit hat gibi sahip olduğunuz bir takım güzel şeylerden ödün verebilirsiniz. Bunlar fazla acı çekmeden kesinti yapabileceğiniz masraflardan sadece birkaç tanesidir.

Sadece temel ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek bir bütçeniz varsa fazla mesai yaparak veya yarı zamanlı bir işe girerek gelirinizi arttırabilirsiniz. İflası önlemek için hobilerinizi ve becerilerinizi kullanarak ekstra para kazanabilirsiniz.

 

İflası önlemek için alacaklılardan veya bankalardan yardım isteyin

Alacaklılar hiç para alamamaktansa biraz para almayı tercih ederler. Alacaklılarınıza veya bankalara finansal zorluk yaşadığınızı ve iflası önlemek istediğinizi anlatın. Borcu ödemek istediğinizi ve aylık ödemelerinizi azaltarak veya faiz oranlarını düşürerek size yardımcı olup olmayacaklarını sorun. Bankaların ve kredi kartı firmalarının birçoğunun bu tip durumlar için programları vardır.

Bu programa dahil olmadan önce aylık ödemelerinizin ve faiz oranlarının düşük olduğundan emin olun. Aksi takdirde en yüksek ödemeyi yüklenmek zorunda kalırsınız.

 

Kredi danışmanı bulun

Kendi başınıza alacaklılarla mücadele edemiyorsanız bir profesyonelden yardım alın. Alacaklılarla çalışma deneyimi olan ödemelerinizi ve faiz oranlarını düşürecek bir kredi danışmanı bulun.

 

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım alın

Normalde aileden ve arkadaşlardan borç para almak kötü bir fikirdir. Sıkıntılara ve hatta ilişkilerin bitmesine neden olabilir. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz ve bunlardan biri de iflastır. İflası önlemek için ne kadar para ihtiyacınızın olduğunu hesaplayın. Kendinizin yapabileceği katkıyı da hesaba kattıktan sonra aradaki farkın kapanmasına yardımcı olmaları için aileniz ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Yardım istemeden önce borcunuzu nasıl geri ödeyeceğinizi gösteren bir plan hazırlayın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir