İkna Kabiliyeti Yüksek İnsanların Özellikleri

İkna, hayattaki başarınızı etkileyen en önemli becerilerden biridir. Bu beceriye sahip olmak, hayatınızda yeni kapıların açılmasını kolaylaştıracaktır. İkna kabiliyeti yüksek insanların özelliklerine bakarak bu beceriye nasıl sahip olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İşte sizlere ikna kabiliyeti yüksek olan insanların özellikleri:

 

1 – Kitlelerini iyi tanırlar

İkna gücü yüksek olan insanlar kitlelerinin içini dışını bilirler ve bu bilgileri kitleleri ile aynı dili konuşmak için kullanırlar. Utangaç insanlarla konuşurken ses tonunuzu alçaltın ve agresif veya enerjisi yüksek insanlarla konuşurken sesinizi yükseltin.  Herkes farklıdır ve farklı insanlara hitap edebilmek ve kendinizi dinletebilmek için uzun bir yol kat etmeniz gerekiyor.

 

2 – Temas kurarlar

Nasıl bir insan olduğunuzu anlayan insanlar söylediklerinizi daha kolay kabul ederler. Yapılan bir ikna çalışmasında Stanford öğrencilerinden birbirleriyle aynı fikirde olmaları istendi. Öğrencilerin %55’i başarılı bir şekilde birbirleriyle uzlaştı. Ancak öğrencilerden uzlaşmadan önce kendilerini tanıtmaları ve geçmiş deneyimlerinden bahsetmeleri istendiğinde başarı oranı %90 seviyesine ulaştı.

Burada önemli olan tartışmadan kaçınmaktır. Sonuçta konuştuğunuz kişi ne rakibinizdir ne de hedefinizdir. Argümanınız ne kadar sağlam olursa olsun, kişisel seviyede bağlantı kurmakta başarısız olursanız karşınızdaki kişi söylediğiniz her şeye şüpheyle yaklaşır.

 

3 – Baskıcı değillerdir

İkna kabiliyeti yüksek olan insanlar fikirlerini agresifleşmeden veya ısrarcı davranmadan iddialı ve kendilerinden emin bir şekilde sunarlar. Baskıcı insanlar can sıkıcıdırlar. İkna kabiliyeti yüksek olan insanlar çok fazla soru sormazlar ve uzun vadede zekanın kazanacağını bildikleri için öfkeli bir biçimde tartışmazlar. Agresifleşme eğiliminde olduğunuz zamanlarda, sakin olmaya odaklanın. Sabırsız ve ısrarcı olmayın. Fikirleriniz gerçekten iyiyse insanlar zamanla bunu kavrayacaklardır.

 

4 – Girişkendirler

Fikirlerinizi sorular veya onaylanması gereken düşünceler olarak sunmayın. Utangaç bir insansanız karşı tarafı etkilemek için fikirlerinizi beyanatlar ve ilginç gerçekler olarak sunun. Birini bir şeye ikna etmeye çalışırken ‘’bence’’ ya da ‘’muhtemelen’’ gibi ifadelerden kaçının.

 

5 – Beden dilleri pozitiftir

Mimiklerinizin, ifadelerinizin ve ses tonunuzun farkında olmanız insanları ikna etme şansınızı arttırır. İkna kabiliyeti yüksek olan insanlar coşkulu bir ses tonu kullanırlar, kollarını bağlamazlar, göz teması kurarlar ve beden dilleri pozitiftir. Pozitif beden dili kitlenize yaklaşmanıza ve onları ikna etmenize yardımcı olur. Olay ikna olduğunda, ne söylediğinizden çok nasıl söylediğiniz önemlidir.

 

6 – Nettirler

İkna kabiliyeti yüksek insanlar fikirlerini hızlı ve net bir şekilde söylerler. Neden bahsettiğinizi biliyorsanız bir şeyleri anlatmak daha eğlenceli ve kolay olur. Anlattığınız şeyi ilkokul seviyesindeki bir çocuk bile anlayabilmelidir.

 

7 – Samimidirler

Dürüst ve samimi olun. Kimse sahtelikten hoşlanmaz. İnsanlar samimi insanlara yönelirler çünkü onlara güvenebileceklerini bilirler. Kim olduğunu ve neler hissettiğini bilmediğiniz insanlara inanmak zordur.

İkna kabiliyeti yüksek olan insanlar kim olduklarını bilirler. Kendilerine güvenirler. Birey olarak size neyin iyi geldiğini ve sizi neyin mutlu ettiğini bilirseniz insanları daha kolay ikna edersiniz.

 

8 – Düşüncenizi kabul ederler

“Bu gerçekten çok mantıklı” ve “Neden böyle düşündüğünü anlayabiliyorum” gibi ifadeler kullanın. Bu tür ifadeler karşı tarafı aktif bir biçimde dinlediğinizi ve kendi fikirlerinizi kabul ettirmeye çalışmadığınızı gösterir. İkna kabiliyeti yüksek olan insanlar karşı tarafın kendi fikirlerini ifade etmesine izin verirler ve bu fikirleri onaylarlar. Karşı tarafa saygı duyduklarını göstermek için bunu yaparlar.

 

9 – İyi sorular sorarlar

Birinin ne söylediğini dinlemek yerine onun ardından gelecek sözleri düşünmek ya da kendilerinde yaratacağı etkiyi düşünmek insanların dinleme konusunda yaptığı en büyük hatalardan biridir. Sözcükler ağızdan açık ve net olarak çıkar fakat anlamları kaybolur. Bunu engellemenin en güzel yolu sorular sormaktır. İnsanlar onları dinleyip dinlemediğinizi merak ederler. Kısa ve net sorular sormak, hem karşınızdakini ne kadar dikkatli dinlediğinizi hem de söylediklerine ne kadar önem verdiğinizi gösterir.

 

10 – Akılda resim çizerler

Yapılan araştırmalara göre zihinde yaratılan imaj ikna olasılığını arttırıyor. İkna kabiliyeti yüksek insanlar, güçlü görsel imajlar kullanırlar. İmaj yoksa fikirlerine renk katan canlı hikayeler anlatırlar.  İyi hikayeler karşı tarafın zihninde unutulması zor ve bağlantı kurması kolay imajlar yaratır.

 

11- Güçlü bir ilk izlenim bırakırlar

Yapılan araştırmalara göre yeni tanıştığımız insanlar hakkında ilk yedi saniyede karar veriyoruz. Sohbetin geri kalan bölümünü ilk tepkimizi doğrulamak için harcıyoruz. Bu kulağa korkunç gelebilir ancak bunu ikna kabiliyeti kazanmak için kullanabilirsiniz. İlk izlenimlerle pozitif beden dili arasında güçlü bir bağ vardır. Sağlam duruş, sıkı tokalaşma, gülümseme ve açık omuzlar konuştuğunuz insanı pozitif bir şekilde etkilemenize yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: İyi Bir ilk İzlenim Nasıl Bırakılır?

 

12 – İnsanlara isimleriyle hitap ederler

İsminiz kimliğinizin önemli bir parçasıdır ve insanlar size isminizle hitap ettiği zaman kendinizi iyi hissedersiniz. İkna kabiliyeti yüksek olan insanlar karşılaştıkları insanlara isimleriyle hitap ederler.

İsim konusunda sorun yaşıyorsanız ancak yüzleri unutmuyorsanız bu durumu eğlenceli hale getirin ve insanların isimlerini hatırlamak için beyin egzersizi yapın. Biriyle karşılaştığınızda, ismini hatırlamazsanız sormaktan çekinmeyin.

 

13 – Gülümserler

İnsanların sizden hoşlanmalarını ve size inanmalarını istiyorsanız sohbet esnasında onlara gülümseyin. Gülümsemenize karşılık verecekler ve kendilerini iyi hissedeceklerdir.

İkna kabiliyeti yüksek olan insanlar diğerlerini okuma ve diğerlerine karşılık verme konusunda beceriklidirler. İnsanları kendileri gibi düşünmeye ikna etmek için duygusal zekalarını kullanırlar. Yukarıda yer alan becerileri benimseyin ve insanları ikna etme olasılığınızı arttırın.

 

İlginizi çekebilir

Müşterileri Satın Almaya İkna Etmenin 6 Yolu
Sizi Daha Başarılı Yapacak Alışkanlıklar
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir