İnanılmaz Kazançlı Bir İş: Evden Kaçış Oyunları

evden-kacis-oyunu

10 arkadaşınızla birlikte bir odada kilitli kaldınız. Duvarlarda karalanmış sözcükler, numaralar, resimler, dağınık eşyalar… Ruhani bir ses odada yankılanıyor ve size kaçmak için son 60 dakikanızın kaldığını haber veriyor. Bir grup çılgın insan olarak siz de hızlı bir şekilde odanın altını üstüne getirerek odanın kapısını açacak olan anahtara giden ipuçlarını aramaya başlıyorsunuz. Siz daha farkına varmadan arkadan yine o ses duyuluyor: 10 dakikanız geçti…

—-20 dakika geçti bile; tam da bu noktada,  sen ve çılgın ekibin diz boyu bulmacaya batmış vaziyette, adrenalin dolu çığlıklar içinde oyunu çözmeye devam ediyorsunuz—

Çoğu kaçış oyununda ipucu sizi fiziksel bir anahtara götürüyor. Ancak odada bulunmanızın asıl hikayesi; gizemli bir laboratuvarda mahsur kalmanız! Ve kullandığınız yöntemler sizi bambaşka yollara götürecek…

“Bu çok heyecan verici ve kafa yorucu bir deneyim!”  Sanki hız treni gibi! Tamamen bağımlılık yapıyor!”

evde-kacis-oyunlari

Evden kaçış oyunları ve korku evleri tüm dünyada kapalı gişe satış yapıyor! Ve bu yeni sektör dünyada inanılmaz bir büyüme oranına erişti. Bu odaların dünya çapında ne kadar kalıcı olduklarına dair yapılan araştırmalara göre 2010 yılından bu yana toplam 5 binden fazla evden kaçış odası tespit edildi.

 

Kurulum maliyeti ne kadar?

Ortalama 40-50 bin TL harcayarak evden kaçış odası kurabilir ya da bir firmadan bayilik alabilirsiniz.

Yatırımın geri dönüş süresi: Birkaç ay içerisinde yatırdığınız paranın karşılığını alma ihtimaliniz oldukça yüksek.

 

Evden kaçış oyunlarının sistematiği

 

evden-kacis-ipuclari

1- Kapı

Yaklaşık 10 kişi ile bir odaya hapis oldunuz ve 60 dakika içinde kaçmak zorundasınız. Tabiki acil bir durum olduğunda anahtar olmadan kapıdan çıkabilirsiniz. Aslında odaların yüzde 22 sinde kapıyı bile gerçekten kilitlemiyorlar.

 

2- Saat

Genellikle kaçış için bir saatiniz oluyor ve bulmacalar da bir saatlik sürede çözebileceğiniz düzeyde ayarlanıyor. Bazı oyun kurucuları “Neredeyse kazandınız” imajı yaratmak için son 10 dakika kalsa bile son 12 dakika diyerek zamanla oynayabiliyorlar.

 

3- Masalar, tükenmez kalemler ve kurşun kalemler

Bulmacaları çözmeniz gerekiyor. Bazı küçük bulmacaları çözdüğünüzde büyük bulmacanın bir parçasını çözmüş oluyorsunuz. Her bulmaca sizi bir diğer bulmacaya götürecek şekilde tasarlanıyor.

 

4- Masanın altı

Bu masanın etrafında bir yerlerde mutlaka bir ipucu var. Çoğu odada büyük bulmacaya ulaşabilmek için ipuçlarını çeşitli yerlerde arayıp bulmak ve çözmek gerekiyor.

 

5- Müzik

Müzik her zaman gerilim düzeyini arttırıyor- Ve zaman azalmaya başladıkça müziğin tonu ve şiddeti yükseltiliyor- “Perili Ev” ya da “Vahşi Batı” gibi temalar kullanılarak destekleniyor.

 

6- Laboratuvar önlüğü giymiş bir kişi

Bazı eşyalar orada ipucu için bulunuyor olabilir. Kim bilir? Kaçış odalarının yüzde elli beşten fazlasında erkek egemen bir yapı hakim. Diğer tüm oda oyunlarında olduğu gibi erkeklerin üstünlüğü burada da görülüyor. Belki de kadınları ön plana çıkardığımızda kadın katılımcıların sayısını da arttırmış oluruz.

 

7- CCTV

Bazı odalarda oyuncuları izlemek için kameralar yerleştiriliyor. Hatta bazı yöneticiler kendi ekip görüntülerini burada gözlemleyerek sonuçları raporlaştırıyor. Aslında evden kaçış oyunları doğal takım liderlerini ortaya çıkarmak için bile kullanılıyor.

 

8- Laboratuvar önlükleri

İpuçları yakalamak için cepleri, araçları kısacası kullanabildiğiniz her şeyi kullanın. Oyun tasarımcılarının yarısı oyuncuları şaşırtmak için yanlış ipuçlarının çeşitli yerlere yerleştirildiğini söylüyor.

 

9- Kilitli kutular

Öncelikle kutuların hangi yöntemle açıldığını anlamanız gerekiyor. Anahtarlar genellikle kutunun içinde oluyor.  Odalar için ortalama başarı oranı dünya çapında %41  olmakla birlikte; odadan odaya değişiklik gösteriyor. En zor odada başarı oranı sadece %2.

 

Kaçış oyunlarının tarihçesi

evden-kacis-oyun

Bu oyun ilk kez Japonya’da 2007 yılında SCRAP firması tarafından heyecan verici bir şekilde ortaya çıkarıldı. Sonra Asya’ ya sıçradı, 2013 yılında da Türkiye’ye ulaştı . Şu anda Türkiye’de 300’den fazla kaçış evi bulunmakta ve bu sayı günden güne artıyor. Bu iş adeta patlama yaptı: Popüler yerlerde biletler haftalar öncesinden satın alınıyor.

 

Yeni temalar ilgiyi daha da artırabilir

Oyun şimdi çok daha eğlenceli hale getiriliyor: Tom Cruise’ un “Görevimiz: Tehlike” filminden esinlenerek hayranların birer IMF ajanı olacağı oda formatları tiyatro ekipleri tarafından düzenleniyor.  Bu durum popülerliği %20’ye yakın arttıracağa benziyor.

 

Hedef müşteriler kimler?

Daha çok öğrencilerin ve gençlerin ilgi gösterdiği oyuna çalışan kesim tarafından da katılım oldukça yoğun.

Özellikle bazı şirketler, çalışanları arasında takım ruhunu geliştirmek amacıyla bu oyunlardan yararlanıyor. Ayrıca şirketler, çalışanların oyundaki performansına bakarak kimin liderlik özelliklerini sahip ve kimin daha çekingen olduğunu belirleleyebiliyor.

 

Ne kadar kazanırım?

Oyuna katılan grupların kişi sayısına göre ücretler değişiyor. Örneğin, 10 kişilik bir grup için alacağınız ücrek kişi başın 20 TL iken bu ücret, gruptaki kişi sayısı azaldıkça 50 TL’ye kadar çıkabiliyor.

 

Başarı için ipuçları

Kurulduğunuz ilk zamanlarda etkili reklam faaliyetleri yüreterek kısa sürede tanınabilirsiniz.  Özellikle sosyal medya üzerinden yapacağınız tanıtımlar işinize doping etkisi yapacaktır.

Evden kaçış oyunları oynayanlar kadar kurucuları için de aldatıcı ve zorlu olabilir. Her oyun bir defa oynandığından müşterilere 2. kez gelmesi için iyi sebepler sunmalısınız. Buuun için oyununuzu oldukça farklılaştırmalı ya da konsepti tamamen değiştirebilirsiniz. Başlangıçta ayda 1 ve ilerleyen zamanlarda 15 günde bir yenilikler yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir