İngiltere’de Derelerin Temizlenmesi İçin Medya ile Halk El Ele Verdi

Birçok organizasyonun bir araya gelerek sadece atık plastikler kullanıp inşa ettiği tekne, derelerdeki diğer plastik atıkların temizliği için kullanılıyor.

Plastik ile savaş hiç bu kadar ateşli olmamıştı. Hollanda’nın Rotterdam kentindeki, tamamen atık plastikler kullanılarak inşa edilen yüzen parktan, yine atık plastik malzemelerden yapılan binalara kadar, insanlar dünya çapında plastiğin tekrar kullanımı için kafa yormayı sürdürüyor. Bu savaşın son örneklerinden biri de İngiltere’de yaşanıyor. Ülkenin önde gelen medya kuruluşlarından Mirror Grubu ile güç birliği yapan çevreci bir organizasyon, ülkedeki plastik çöplüğüne dönen su yolları ve nehirleri temizlemeyi görev edindi.

Projeye öncülük eden Hubbub Vakfı, hayatın her alanında daha sağlıklı ve çevreci bir anlayışı hakim kılmak için kolları sıvadı. Yakın zamandaki adımları da, İngiltere’deki dere ve su kanallarında sorun haline gelen plastik atıkları temizlemek üzere, atık plastiklerden imal edilen üçüncü teknelerini yapmak oldu. Thames Nehri’nden toplanan plastikler kullanılarak üretilen tekne, Hubbub Vakfı tarafından dört farklı grup ile paylaşılıyor ve ülke çapında plastik avında kullanılıyor. Tekne ayrıca, Starbucks mağazalarında Temmuz ayından bu yana satışta olan kahvelerden elde edilen gelirle fonlanarak hayata geçirilebildi.

Dere ve su yataklarında bulunan plastik atıklar, uzun bir yol boyunca hareket edip okyanuslara kadar ulaşabiliyor ve buradaki marinelerde uzun süreli olumsuz etkiler bırakıyor. Öyle ki, okyanuslarda bulunan plastik atıkların yüzde 80’i derelere ve su yataklarına atılan çöplerden geliyor. Uzmanlar durumun vehametini gösteren bir noktaya daha dikkat çekerek yemek için avladığımız balıkların midesinden bile plastik çıktığını dile getiriyor. Bu durum da, projenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Organizasyonlardan talepler alarak plastik avlayan teknenin yeni durağını belirlemeye çalışan Hubbub Vakfı, sosyal medya üzerinden kendi şehirleri için bu tekneyi talep eden bireysel kullanıcıların da isteklerini değerlendiriyor.

 

İlginizi çekebilir

Çevreci Fikirler
Yenilikçi Geri Dönüşüm Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir