İnsansız Uçan Taksiler Geliyor!

Google’ın kurucularından Larry Page’in drone üreten firması Kitty Hawk, iki kişi taşıma kapasiteli, saatte 177 kilometre hıza ulaşabilen elektrikli uçağının kullanıma sunulabilmesi için Yeni Zelanda’da yasal işlemleri başlattı.

Larry Page’in Kitty Hawk firması sayesinde insansız uçan taksiler bilim kurgu dünyasından çıkarak gerçek hayata adım attı.
King’in firması Zephyr Airworks isimli şirket adı ile gizlice yürüttüğü testlerin ardından, insansız taksinin havalanabilmesi için Yeni Zelanda makamlarına başvuruda bulunduklarını ve yasal süreci başlattıklarını duyurdu.

Firmanın iki kişilik, 12 pervaneli uçak ve drone özelliklerini barındıran uçan taksisi, dikey olarak kalkış yaptıktan sonra arka bölümdeki pervaneyi kullanarak saatte 177 kilometre hıza ulaşabiliyor. Cora isimli elektrikli uçak tek bir şarjda, yaklaşık 100 kilometre mesafe kat edebiliyor. Cora insansız olarak 914 metreye kadar çıkabiliyor. Kanat açıklığı 11 metre olan uçağın yapımı ise 8 yıl sürdü.

Firma yaptığı açıklamada: “Uçan bir taksi tasarlamak, havaalanını ayağınıza getirmek anlamına geliyor. Bu nedenle Cora helikopterler gibi dikey olarak yükselip inebiliyor ve piste ihtiyaç duymuyor. Cora, çatıları veya otoparkları kalkış pistine çevirerek oturduğunuz bölgeden hareket edebiliyor.” diyerek hedeflerinin tam olarak ne olduğunu ifade etti.

Kitty Hawk firması doğrudan Larry Page tarafından finanse edilip Google’ın otonom araç projesinin başında görev yapmış olan Sebastian Thrun tarafından yönetiliyor. Firma insansız uçan taksi projesinde Uber ve diğer rakiplerini alt etmek için çabalıyor.

Şirket resmi izinleri alabilmeyi ve üç yıl içerisinde ilk ticari uçuşu gerçekleştirmeyi umuyor ki bu dünyada bir ilk olacak. Öte yandan bunun başarılması durumunda, böyle bir sertifikasyon sürecini ilk kez gerçekleştirmiş olacak olan Yeni Zelanda da dikkat çekecektir. Zira ülkenin havacılık otoriteleri dünyaca saygı duyulan ve öncü olarak kabul edilen bir pozisyona sahip.

Kitty Hawk firması ayrıca, müşterilerin aynı Uber’de olduğu gibi uçan taksiyi çağırabilecekleri bir uygulama üzerinde de çalışıyor. Fakat tüm bunların üç yıl içerisinde gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği bir merak konusu.

Zira bugüne kadar Uber’in Elevate’inden Çin’in Ehang’ına kadar birçok firma “Jetgiller” vari bir gelecek için adım atmaya çalıştı fakat hepsi başarısızlıkla sonuçlandı.

Her şey yolunda gitse ve Kitty Hawk tüm hedeflerine bir bir ulaşıp ticari uçuşlara başlasa bile halen insanları uçan taksiyi kullanmaya ikna etmek zorundalar. Pilotu bulunmayan bir hava aracına binme konusunda insanların endişelerini giderebilmeleri gerekiyor.

Firma bu konuyla ilgili şunları ifade ediyor: “Cora, her ne kadar kendi kendine uçabilse de, uzman personel tarafından birbirinden bağımsız üç uçuş sistemi sayesinde uzaktan da kontrol edilebiliyor. Bununla birlikte, işlerin ters gitmesi durumunda kullanılmak üzere Cora’nın kendine has paraşütü de bulunuyor.”

 

İlginizi çekebilir

Yakında İşe Uçan Taksilerle Gideceğiz!
Geleceğin Teknolojileri: Sürücüsüz Kamyonlar
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir