İnstagram’da Ne Satabilirim?

Instagram, satışa sunulan ürünlere ilişkin bilgileri fotoğraf üzerine etiketlemenize olanak tanıyan ve müşterinin/tüketicinin alışverişini platformdan ayrılmadan nihayete erdirmesini sağlayan “alışveriş yapılabilir gönderileri( Instagram shoppable post)” sayesinde işletmelerin gözdesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Öyle ki pazarlama uzmanları Instagram’ın sosyal medya tabanlı e-ticaretin geleceği olacağı konusunda hem fikirler-bu parlak geleceğin bir parçası olmak için Instagram mağazanızı kişiselleştirecek doğru ürünü/ürünleri bulmanız şart.

Nasıl mı?

Instagram ürün satışının ilk adımı mevcut Instagram hesabınızı ticaret ilkelerine uygun bir işletme profiline dönüştürmek veya yeni bir işletme hesabı edinmektir. Ardından Instagram Alışveriş Özelliğini etkinleştirmeli ve mağaza hesabınızın kontrolden geçirilip onaylanmasını beklemelisiniz. Son adımınız ise satacağınız ürünü belirleyip işe koyulmak olmalıdır- ki ürün seçimi bu işin en kritik aşamasını oluşturur.

Instagram üzerinden satışa sunabileceğiniz doğru ürünü nasıl bulacağınızı bilmiyor ya da Instagram trendlerini takip etme konusunda çağın gerisinde kalmış gibi mi hissediyorsunuz? O halde Instagram mağazanızı günümüz çevrim içi alışveriş tutkunları için karşı konulmaz kılmada kullanacağınız niş ürünleri listelediğimiz bu yazı tam da size göre!

Şimdi arkanıza yaslanın ve Instagram’da satılabilecek ürünler arasından size en uygun olanı seçmeye odaklanın. Zamandan tasarruf edebilmeniz adına yalnızca platformun alışveriş ve ürün politikalarına uygun ürünleri listeleyeceğiz.

 

Instagram’da Ne Satabilirim?

Instagram satışı için en uygun, en karlı ürünlerin neler olduğunu merak ediyor musunuz? Cevabımız basit: Çevrim içi satış söz konusu olduğunda en iyi ürün, son trendlere en uyumlu üründür. Ancak bazen “Keşfedilmemiş nişleri nasıl bulabilirim?” sorusunun cevabını bilmeniz Instagram ticaretinin en çok rağbet gören dolayısıyla en karlı ürününün hangisi olduğunu anlamaya çalışmanızdan çok daha önemlidir. Unutmayın, trendler gelip geçicidir, işin sırrı onları doğru yorumlayabilmektir.

Peki, Instagram’a ait ürün trendlerini nasıl takip edecek, satış için en doğru ürünü nasıl bulacaksınız?

Google Trends uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu süreçte durgun satışlı ürünleri mağazanızın dışına taşımaya, piyasanın yükselen yıldızlarını ise içeri buyur etmeye hazır olmalısınız.

Instagram’a ilişkin şu istatistikleri aklınızda tutmanız da ürün seçim rotanızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır:

• Instagram’ın bir milyarı aşkın aktif kullanıcısı vardır ve bunların üçte ikisinden fazlasını 34 yaş altı genç kitle oluşturur.
• Instagram’ın en çok rağbet gören pazarları güzellik, sağlık/fitness, seyahat, moda, yaşam tarzı, iş dünyası ve hayvanlardır. Instagram’da satacağınız ürüne karar verme sürecinde bu gerçekleri göz önünde bulundurmalısınız.
• Tüketiciler her daim gerçeği birebir yansıtan gönderileri tercih ederler(#nofilter(filtreyok) tam da bu yüzden en sık kullanılan 100 Instagram hashtag’i arasında yer almaktadır). Bu yüzden, gönderilerinizde yoğun filtreler kullanmaktan veya doğallığı bozacak oynamalar yapmaktan kaçınmalısınız.

Şimdi asıl meseleye geçebiliriz. Instagram’da satışa en uygun niş pazarlar ile bu pazarlara ait trend ürün fikirlerini öğrenmeye hazır mısınız?

O halde başlayalım.

 

1) Giyim

Instagram’ın en popüler nişleri güzellik, moda ve yaşam tarzıdır. Bu üçlü Instagram ticaretinin temel yapı taşı sayıldığından giyim ürünleri Instagram satışı için biçilmiş kaftandır. Kıyafet benim işim diyorsanız, işe moda ve giyim trendlerine ilişkin kapsamlı bir araştırma yapmakla başlayabilirsiniz. Unutmayın, bu aşamada bir ürün kataloğuna sahip olmanız dahi sizi rakiplerinizin bir adım ötesine taşımaya yetecektir.

Trend ürün fikri: Sürdürülebilir giyim

Moda, Instagram denince ilk akla gelen kavramlardan biridir. Ancak bugün moda kavramı toplumsal hatta çevresel bir boyut kazanmıştır. Öyle ki “çevre duyarlılığı” fikri moda anlayışına hakim olmuş; eko moda, etik ve organik üretim, geri dönüşüm, vegan veya vintage ürün vb. terimler dilimize ve hayatımıza bir anda dahil olmuştur. Geri dönüştürülmüş malzemelerden kıyafet üretimi, yıllar öncesinde tasarlanmış ürünlerin yeniden kullanımı (vintage), suni kürkler, vegan deriler, zirai ilaç veya toksik madde kullanmaksızın doğa ve hayvan dostu materyallerle yapılan çevreye duyarlı üretim uygulamaları… Her biri modaya hakim olan bu son trendin ürünüdür.

Siz de çevre bilincine sahip böylesi bir ürünün nimetlerinden yararlanmak istemez misiniz? Okyanus atıklarının geri dönüşümü ile üretilmiş bir mayo satışına ne dersiniz? Peki ya hazır giyim üretim tesislerinin zeminlerinden toplanan pamuklu kumaş artıklarını kullanarak ürettiğiniz denim pantolonları satmaya? Kulağa hoş geliyor, değil mi? Instagram kullanıcılarının bu bilinçli davranışı ödüllendirmeye hazır olacağından emin olabilirsiniz.

 

2) Takı/Mücevher


Tıpkı giyim ürünleri ve aksesuarlar gibi takılar da Instagram ürün pazarının başrol oyuncularındandır. Özellikle de her biri birbirinden şık el yapımı veya kişiselleştirilmiş parçalar tüketicilerin öncelikli tercihidir.

Ancak, bu aşamada Instagram profilinizde paylaşacağınız ürünlerin öne çıkmasını sağlayacak görsel bir tema bulmak için ekstra çaba sarf etmeniz gerekeceğini de unutmamalısınız. İşini iyi bilen bir ürün fotoğrafçısı ile çalışmanız veya ürün fotoğrafçılığı konusunda eğitim almanız iyi bir fikir olabilir.

Trend ürün fikri: Müşteri tasarımı kolyeler

Müşteriye kendi kolyesini tasarlama seçeneği sunmanız işletmenizi pazarın öncüsü dev markaların bir adım ötesine taşıyabilir. Kişiselleştirilmiş mücevherlerin alan kişinin zarafetini ve inceliğini yansıtacak etkili bir hediyeye dönüşebileceğinden bahsetmiyoruz bile. Özellikle de yılbaşı, doğum günü vb. özel günlerde her biri potansiyel birer alıcıya dönüşebilecek takipçi kitlenize kişiselleştirilmiş hediyelerin gücünü hatırlatmayı unutmamalısınız.

 

3) Güzellik ve Cilt Bakımı

Güzellik ve cilt bakımı, Instagram’ın gelmiş geçmiş en güçlü pazarlardan biridir. Yüz bakım ruloları, C Vitamini serumları vb. güzellik ürünleri bugün olduğu gibi yakın gelecekte de pazara hakim olacağı düşünülen rağbet gören ürünler arasındadır. Ancak, son zamanlarda giyim sektörüne damgasını vuran “çevre duyarlılığı” burada da etkisini göstermiş, vegan ve cruelty-free(hayvanlar üzerinde test edilmemiş) ürün kavramlarının hayatımıza girmesi ile kitlesel üretim odaklı büyük markalara ağır darbeler vurulmuş, bunlardan bir çoğu sert tepkilere dahi maruz kalmıştır. Zira mevzubahis güzellik olduğunda işin sırrı müşteriyi ne çevre duyarlılığı ne de rekabette aşırıya kaçmaksızın şımartmaktır.

Trend ürün fikri: Kişiye özel ürünler

Kişiselleştirebileceğiniz şampuan, göz kremi, göz farı vb. herhangi bir güzellik veya cilt bakımı ürünü bu kategoride değerlendirilebilir. Cilt bakımı ve güzellik nişinde küçük işletmelerin, kitlesel pazarın öncü markalarına kıyasla çok daha büyük bir avantaja sahip oldukları söylenebilir, çünkü onlar müşteriye kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunabilirler.

Müşterinin bireysel güzellik/cilt bakımı ihtiyaçlarına göre özelleştirilebileceği ürünler satıyor olmanız kıyasıya bir rekabetin hüküm sürdüğü Instagram ticaretinde rakiplerinizi açık ara farkla sollamanızı da sağlayacaktır.

 

4) Sağlık

Bir yılı aşkın süredir savaştığımız pandemi de dahil olmak üzere küresel boyutlu pek çok sağlık sorunun varlığı tüketicileri sağlıklarına öncelik vermeye ikna etmiş durumdadır. Instagram sağlık ürünleri satışı için iyi bir pazar olsa da ticaret kuralları gereği platform üzerinden takviye ilaç satışı yapmak yasaktır. Buna protein çubukları, protein tozları ve vitaminler de dahildir. Ayrıca tıbbi cihaz, ürün veya hizmet satışı yapmanız da mümkün değildir.

Peki, sağlık ürünleri satışı yapmak yasaksa “sağlık” nasıl Instagram’ın en popüler hashtag’lerden biri oldu dersiniz?

Burada aslolan tüketicinin sağlıklı yaşam alışkanlığı geliştirmesine odaklanmaktır. Yani siz de bu trendi benimseyebilir ve takipçilerinizin sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmasına yardımcı olacak ürünleri satışa sunabilirsiniz. Örneğin, akıllı saatler vb. spor aksesuarları veya sağlıklı yiyecekler/ içecekler satabilirsiniz.

Trend ürün fikri: Kombucha çayı

Kombucha, Doğu Asya kökenli, iyi bakteri ve enzimlerle dolu, hafif gazlı, fermente edilmiş bir çay olup içecek dünyasının altın yumurtlayan tavuğu olarak görülmektedir. Etkili bir doğal probiyotik kaynağı olan kombucha içeriğinde birçok antioksidan, vitamin, enzim ve amino asidi de barındırmaktadır. Bu anlamda bağırsak dostu bir ürün olduğu söylenebilir.

Son yıllarda Instagram da en çok satılan ürünlerin genel olarak sağlıklı yaşamla ve zinde kalmakla ilgili olduğu düşünülürse Kombucha’nın bu denli popüler olması sürpriz değildir.

Ev yapımı kombucha çayları sattığınızı düşünsenize…Ne dersiniz? Denemeye değmez mi?

 

5) Dekorasyon

Çevrim içi ortamda yer alan ilham verici iç mekanlar arasında gezintiler yapmak harikadır, ancak insanlar kendi evlerinin de bu denli mükemmel görünmesini isteyebilirler. Instagram, dekorasyon ürünlerini farklı yaşam alanları ve tasarımlar eşliğinde sergilemenize olanak tanır. Size tasarım yeteneğinizi yansıtmak için sunulan bu eşsiz fırsatı kaçırmamalısınız.

Bu nişi seçerseniz, mağazanızı Pinterest’e taşımayı ihmal etmeyin. Zira Pinterest “dekorasyon fikirlerinin vücut bulduğu güçlü bir platformdur. Dahası burada da  tıpkı Instagram gibi platformdan ayrılmadan ürün satışı yapabilirsiniz-satın alınabilir pin’ler aracılığıyla.

Trend ürün fikri: Çıkarılabilir duvar kağıdı

Zamanımızın çoğunu evlerimizde geçiririz-hatta son zamanlarda bu bir tercih değil, bir zorunluluk haline gelmiştir. Hal böyle olunca tüketicilerin evlerini yeniden dekore etmeyi düşünmeleri hiç de şaşırtıcı değildir ve çıkarılabilir duvar kağıtları, tüketicilerin bu hayali bunu minimum sorunla gerçekleştirmelerini sağlar. Bu fikri benimseyecekseniz, müşteriye kendi zevkine uygun ürünü yaratma imkanı vermenin ciddi bir rekabet üstünlüğü sağlayacağını unutmamalısınız.

 

6) Fitness

Fitness, sağlıklı yaşam nişinin tamamlayıcısı niteliğindedir. Fitness sektörü Instagram’ın en popüler nişlerinden biri olup yakın zamanda değerinden bir şey kaybedecek gibi de görünmemektedir.

Bu nişin en iyi yanı da tüketiciye aralarından seçim yapabileceği tonlarca farklı ürün sunmasıdır. Instagram’da fitness kıyafetleri, ayakkabıları, ekipmanları, aletleri ve çok daha fazlasını satabilirsiniz. O halde bir an evvel işe koyulun ve sağlıklı, aktif bir yaşam tarzından zevk alan müşterilerin ilgisini çekecek ürünleri bulmaya odaklanın.

Trend ürün fikri: Kişiselleştirilmiş yoga matları

Yoga matı kolaylıkla bulunup satın alınabilecek bir üründür, bu nedenle dikkatleri üzerinize çekmek adına rakipleriniz arasından sıyrılmanız gerekir. Bu denli popüler bir ürün ile fark yaratmanın en kesin yolu ise tüketiciye benzersiz ve / veya kişiselleştirilmiş tasarımlar sunmaktır.

Bu arada, tasarımını bizzat üstlendiğiniz spor kıyafetleri (tozluklar veya spor sütyenleri gibi) satmak istiyorsanız, Instagram işletme hesabınızı istek üzerine baskı hizmeti Printful vb. web sitelerine bağlayabilirsiniz. Mağazanıza kendi tasarımınız olan bir ürün ekleyebilir, işin envanter, ekipman ve nakliye kısmını Printful’a bırakabilirsiniz.

 

7) Yemek ve Aşçılık

Instagram aynı zamanda yemeklerin, yemek pişirmeye veya dünya mutfağına ilgi duyup ağzının tadını bilenlerin ve gurmelerin diyarıdır. Siz de bu konudaki yeteneklerinizi sergilemek istiyorsanız, göz kamaştırıcı ürün fotoğrafları kullanmalısınız, Instagram dünyasının iştah kabartıcı bu içerikler için size minnettar olacağından emin olabilirsiniz. Ürünlerinizi tarifleri ve püf noktaları ile sunmayı unutmayın.

Trend ürün fikri: Bitki bazlı süt ürünleri

Sağlıklı yaşama ilişkin son trendler, alternatif süt ürünlerine olan ilginin bir çığ misali büyümesine sebep olmuştur. Örneğin, yulaf sütü piyasanın en popüler ve en uygun fiyatlı bitki bazlı sütlerindendir ve Instagram satışına uygun trend ürünler listesinin üst sıralarında yer alacağı rahatlıkla söylenebilir.

 

8) El Sanatları ve DIY(Kendin Yap)

Gelir kaynağına dönüştürmek istediğiniz bir hobiniz mi var? Peki, hobiniz estetik açıdan hoş ürünler oluşturmanızı sağlıyor mu? Yoksa mevcut bir eşyadan yeni ve özgün bir şeyler yaratma veya eski eşyaları onarma vb. konularda yetenekli misiniz?

Bu sorulardan herhangi birine olumlu cevap verebildiyseniz, vakit kaybetmeksizin bir Instagram işletme profili edinmelisiniz.

Sanatınızı sergileyeceğiniz bir sayfa/ blog yaratın. Unutmayın, sanat ve yaşam tarzı odaklı  Instagram hesapları son derece popülerdir.

Trend ürün fikri: Tebrik kartları

Tebrik kartları harika bir ilk ürün olabilir. Çünkü üretimleri düşük maliyetli olup özel bir beceri gerektirmez. Nakliye süreçleri zahmetsizdir . Dahası, Instagram hesabınızda sergileyip satacağınız bu kartları oluşturmak için basit ama yaratıcı pek çok DIY-Kendin Yap- fikri mevcuttur.

Belirli bir yaşam tarzını yansıtan ürünler odaklı sayfalar, Instagram’ın alışveriş özelliğinin büyük bir parçasını oluşturmaktadır. Sizler de çiçeği burnunda çevrim içi bir satıcılar olarak bu trende yönelebilir, yaratıcılığınızı işletmeniz lehine kullanabilirsiniz. Ürününüzün yer aldığı sponsorlu gönderiler oluşturmak istiyorsanız, Instagram profilleri mağazanızın estetik anlayışına birebir uyan influencerlara/blog yazarlarına ulaşın.

 

9) Ekolojik Yaşam

Ekolojik yaşam, doğaya saygı duyduğumuz, doğal yaşamı bozmadığımız veya çevreyi kirletmediğimiz bir yaşam biçimini ifade eder.

Bugün çoğu insan bilinçli ve sürdürülebilir bir yaşam tarzı arayışındadır. Bu değişimin olumlu yansımalarını alışveriş alışkanlıklarında görmek de mümkündür. Siz de çevre duyarlılığı yüksek ürünler satmak istiyor, hangi ürünlerin çevre dostu yaşam meraklılarının ihtiyaçlarına hitap edeceğini merak ediyorsanız, envanterinize ekleyecek yepyeni çevre dostu ürünler bulmak adına kapsamlı bir araştırmaya girmelisiniz.

Trend ürün fikri: Yeniden kullanılabilir çantalar

Çevre bilinci ve ekolojik yaşam günümüz temel tüketici eğilimlerinden birini oluşturmaktadır. Çevre duyarlılığı odaklı bu fikri hayata geçirmenin en popüler yolu ise yeniden kullanılabilir çantalar üretmek veya satmaktır.

Yeniden kullanılabilir çantalar, çevre dostu yaşam tarzını uygulamaya dökmenizi sağlar. Üstelik bugünün tüketicileri kişiliklerini ve ideallerini yansıtan eğlenceli, uygun fiyatlı yeniden kullanılabilir çantalar için Instagram’ın altını üstüne getirmektedir. Alışveriş çantaları, ürün ve market poşetleri, büyük torbalar, yiyecek poşetleri, atıştırmalık poşetleri…Yeniden kullanılabilir çanta seçiminiz ne olursa olsun, makinede yıkanabilirlik vb. ek faydalar sunacak ürün ya da kumaşları tercih ederseniz Instagram pazarında sağlam bir yer edinebilirsiniz.

 

10) Sanat Eseri

#Sanat, Instagram’da sıklıkla kullanılan hashtag’lerden biridir. Bir sanatçı ya da ressamsanız, Instagram’ı satış kanalınız haline getirebilirsiniz. Zira görsel odaklı bu sosyal medya platformu, sanatsal çalışmalarınızı e-ticaret dünyasına taşımak için mükemmeldir.

“Sanatçı değilim, ancak güzel olan her şeye karşı zaafım var” diyorsanız, farklı sanatçıların eserlerinin yer aldığı bir çevrim içi mağaza açabilir, sanat tutkunuzu sağlam bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz.

Trend ürün fikri: Kanvas baskılar

Yetenekli ellerden çıkmış, ev yapımı bir sanat eserini baskıya dönüştürebilecek ve çevrimiçi olarak satabilecekken neden yalnızca kendinize saklayasınız ki? Hatta baskı işini üstlenmenize bile gerek yok! Daha önce istek üzerine baskı hizmeti sunan Printful platformundan bahsetmiştik. Bu platform sayesinde müşterileriniz çalışmalarınızı poster veya kanvas baskı formatında satın alabilirler. Nakliye, baskı vb. işleri düşünmenize ise gerek kalmaz. Tek sorumluluğunuz sanatınıza odaklanmak ve yeni ürünler yaratmak olur.

Son Söz

Artık Instagram pazarlamasının niş sektörleri ve trend ürünlerine ilişkin bilgi sahibi oldunuz. Yapmanız gereken tek şey, silkelenmek, şayet varsa Instagram mağaza hesabınızı şöyle bir elden geçirmek veya yepyeni bir sayfa oluşturup bir an evvel satış yapmaya başlamaktır.

Instagram’da satılabilecek en karlı ürünleri çoktan bulduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Lütfen fikir ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşın.

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir