İnternet aracılığıyla işinizi nasıl tanıtırsınız?

Şirketinizin reklam bütçesi düşük mü? Cevabınız evetse, kullanabileceğiniz yeni düşük maliyetli reklam ve tanıtım araçları vardır.

Bir şirketiniz varsa ve sınırlarınızı genişletmek istiyorsanız ancak bütçeniz sınırlıysa internetin ücretsiz veya düşük maliyetli araçlarından faydalanabilirsiniz. Günümüzde hemen hemen herkes interneti kullanmaktadır. Tüketiciler işletmeler hakkında bilgi almanın veya bir şeyler satın almanın rahatlığını ve kolaylığını yaşamaktadır.  Online varlığınızı güçlendirerek müşterilerinize istediklerini verin.

 

İşimi nasıl tanıtabilirim?

1 – Kendi internet sitenizi oluşturun

İnternet sitenizi kendiniz yapabileceğiniz gibi başka birinden de yardım alabilirsiniz. 500 dolar gibi bir paraya harika bir site sahibi olabilirsiniz. Daha sonra internet sitenizi faydalı ve ilginç bilgilerle doldurabilirsiniz. Müşterilerin sitenizden çıkmasına neden olacak hiçbir şey kullanmayın.

İşletmenizle alakalı müşterilerinize neler sunabilirsiniz? Yaptığınız işle alakalı makaleler, ürünlerin veya hizmetlerin kullanımı ile ilgili bilgiler ve indirilebilir ücretsiz e-kitaplar müşterilerinizin ilgisini çekebilir. Cömert olun. Bu sayede müşterileriniz etkilenir ve düzenli olarak sitenizi kontrol ederler.

İnternet sitenizin ismini internetteki firma rehberlerinin çoğuna kaydedin. Ücretsiz firma rehberlerini öğrenmek için internetten araştırma yapabilirsiniz.

2 – Tıklama başına ödeme reklamlarından faydalanın

Online reklamcılığın erişimi büyüktür ve internet sitelerinin birçoğu online reklamcılık sayesinde büyür ve hatta bu sayede ayakta kalır. Reklam için bir fiyat belirleyin. Birisi reklamınıza tıkladığında bu rakamı ödemek zorundasınız. Reklama kimse tıklamazsa, ödeme yapmak zorunda da kalmazsınız. Bu reklam formatları günlük reklam bütçeleri belirlemenizi sağlar ve reklamları, istediğiniz zaman iptal edebilir ve yeniden başlatabilirsiniz.

Google reklamlarını kullanın. İşinizle alakalı birçok müşteriye ulaşmanın en kolay yolu google reklamlarından geçer.

3 – Şirketinizi tanıtmak için YouTube’u kullanın

Şirketiniz hakkında daha fazla bilgi vermenin en popüler ve yaratıcı yolu hiç şüphesiz internette videolar oluşturmaktır. Bunu nasıl yapacağınıza ilişkin bazı örnekler:

Şirketinizin videosunu yükleyin ve her çeşit konu başlığı ile bir sürü link verin ki mümkün olduğunca çok insan görsün.

Videoya alınmış şirket etkinlikleri ve diğer halk etkinlikleri ile şirketinizi tanıtın ki katılmayan müşteriler neler olup bittiğini görebilsinler.

Bilgilendirici videolar sayesinde birisi şirketinizin bilgi sahibi olduğu bir problemini nasıl çözebileceğini öğrenebilir, video cevabınızı görebilir ve sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenebilir. Yaygın ve temel problem üzerinde hazırlanmış kendi kendine yapabilme videoları şirketinizin paylaşımcı tarafını göstermenin ve potansiyel yeni müşterilerin dikkatini çekmenin en etkili yoludur.

Hikayeli videolar hazırlayarak ürünlerinizin veya hizmetlerinizin nasıl kullanıldığını gösterin. Bunun için biraz daha çalışmak gerekir ancak hikayeler müşterileri etki altına alır ve müşterilerinizin sizi hatırlama olasılığını arttırır.

4 – Forumlar ve bloglara katılın

Bu ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmanın, kendinizi uzman gibi ve insanların problemlerini çözmeye çalışan biri gibi göstermenin en etkili yollarından biridir. Bunu genellikle bedava yapabilirsiniz. Ancak bu seçenekle ilgili büyük bir uyarımız olacak. URL’nizi kullanacaksanız veya yazıda işinizle alakalı detaylardan bahsedecekseniz tanıtım dostu forumlara veya bloglara girdiğinizden emin olmanız gerekir. Blog sitelerinin veya forumların hepsi buna izin vermez ve bunu yaptığınız taktirde sizi bloklayabilirler ve hatta yerden yere vurabilirler. Birçok durumda kurucu/işletme sahibi/ müdür/topluluk yöneticisi olduğunuzu belirtin.

Kullanıcı sayfalarından faydalanın. Bu işletmenizi tanıtmanın en iyi yollarından biridir ve kullanıcıların daha fazla bilgi almak için internet sitenizi ziyaret etmesini sağlar.

5 – E-posta pazarlaması kullanın

Düzenli olarak temas halinde olacağınız müşterilerin veya potansiyel müşterilerin listesini çıkarın. Ancak alıcıların birçoğunun bunu spam olarak göreceğini ve şikayet edeceğini aklınızdan çıkarmayın. Müşterilere e-posta göndermeye başlamadan önce onaylarını alın ve başkasının izni olmadan gönderilen spam gönderilerle ilgili yönetmelikleri hesaba katın. Sadece ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili bilgi almak isteyecek kişilere e-postalar göndermeniz ve bilgi almak istemeyecek kişilere e-posta göndermemeniz saygınlığınızı arttırır. Bu e-postalamaları toplu olarak gönderebilirsiniz.

Alıcının zaman ayırmasına değecek bilgiler hazırlamak için zaman harcayın. Genel anlamda hayatla ilgili veya güldürücü anekdotların yer aldığı faydalı bilgilerden oluşan bir bülten hazırlayın. Sadece işinizle ve pazarlama faaliyetlerinizle alakalı güncellemeler göndermeyin. Kurnaz olun!

6 – Henüz Facebook’a üye olmadıysanız hemen üye olun

Facebook’da şirket olarak varlık gösterin, profil olarak değil. Profiller sadece kişiler içindir. Dahası Facebook şirket olarak profil kullandığınızı fark ederse bütün profilinizi ve bütün arkadaşlarınızı kaybedebilirsiniz.

Şirketinizin Facebook hesabı olsa bile en iyi şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız. Müşterilerinizi neler olup bittiğine dair bilgilendirmek için Facebook reklamlarını, güncellemeleri ve Fan sayfalarını kullanın.

Güncellemeler alakalı ve ilginç olsun. Sadece şirketinizden bahsetmeyin; anekdotlar ve haberler paylaşın.

Küçük ödüller kazanmaları için müşteriler arasında ufak yarışmalar düzenleyin. Örneğin çevre dostu ürünler yapıyorsanız çevre dostu ürünlerinizden birini kazanmaları için fanlarınızdan sürdürülebilir bir şeyler yaparken ki fotoğraflarını göndermelerini isteyebilirsiniz veya bilgi yarışmaları düzenleyebilirsiniz. Fanlarınızla online olarak etkileşimde bulunmak için her fırsatı değerlendirin.

7 – İşinizi Twitter’a taşıyın

Twitter’a hakim olun ve güncellemeleri tweetlemeye başlayın. Ancak unutmayın ki Twitter sadece ürünlerinizi veya hizmetlerinizi koyabileceğiniz bir yer değil aynı zamanda sohbet yeridir. Çalışanlarınızı online fanlarla etkileşim kurmaları yönünde bilgilendirin.

Takipçilerinizin bakış açısını anlamaya çalışın. Sizden ne beklediklerini öğrenmek için onlara sorular sorun. Neyi değiştirmenizi istiyorlar veya neyi farklılaştırmanızı istiyorlar? Bu bakış açıları paha biçilemez bilgilerdir ve sohbet akışının bir parçasıdır.

Paylaşımlarınızı ilginç ve değerli hale getirerek takipçilerinizin Twitter bilgilerinizi paylaşmasını sağlayın. İşletmenizle alakalı bilgilerin yanı sıra fotoğraflar, ilham verici mesajlar ve dahil olduğunuz sosyal sorumluluk çabaları gibi eğlenceli ve faydalı şeyleri de paylaşın.

Attığınız tweetler internet sitenizde de görünsün ki müşterileriniz gerçek zamanlı olarak neler yaptığınızı görsünler.

Bütün gün tweet atmak zorunda değilsiniz. ‘TweetLater’ veya Hootsuite gibi Tweet programlama hizmetlerini kullanarak tweet’lerinizi programlayabilirsiniz. Bu sayede siz başka şeylerle ilgilenirken tweetleriniz yayınlanır. Ayrıca bu sayede dünya genelindeki farklı saat dilimlerinin avantajlarından da faydalanabilirsiniz.

8 – Pinterest’e üye olun

Pinterest görsel sosyal medya girdileri için bir kullanabileceğiniz bir platformdur. Şirketinizle ilgili ürün fotoğrafları ve alakalı diğer görseller paylaşarak bu platformdan faydalanabilirsiniz. Pinterest kullanıcılarının fotoğraflarınızı paylaşması için fotoğraflarınızın ilginç, etkileyici ve paylaşılabilir olması gerekir. Reklam için ürünlerinizi ilginç ve cazip kılan şeylere odaklanın ve fotoğraflar aracılığıyla bunu yansıtmaya çalışın.

Ürünlerinizin kitlelere tanıtmanın en iyi yolu Pinterest takipçilerinizden ürünlerinizi kullanırken ki, tutarken ki veya ürünün yanında otururken ki fotoğraflarını paylaşmalarını istemenizdir. Bu fotoğrafları kendi panonuzda yeniden paylaşın. Bunu yaptığınız takdirde müşterileriniz önemsendiklerini düşünürler ve potansiyel müşterilerin ürünlerinizi kullanma ve sevme şansını arttırırsınız.

9 – Google+ iş sayfalarını (Google+ Business ) kullanın

Sosyal medya dünyasındaki bilinç akışı arttığından işletmenizin Twitter ve Facebook dışında Google+’da da olması gerekiyor. Hala gelişmeye devam ediyor ve işletmenizin varlığını güçlendirmek için şu an en iyi zaman. Gruplara katılın, fotoğraflar paylaşın ve müşterilerinizle bağlantı kurun.

10 – SurveyMonkey’i kullanın

İnternet sitenizi, Twitter, Facebook ve Google+ hesaplarınızı kullanarak SurveyMonkey’e bağlanın. Hemen hemen herkes anketleri sever. İnsanlara doğrudan ne istediklerini sorun ve anında öğrenin.

Ürünler, hizmetler ve promosyonlarla ilgili geribildirimler isteyin. Dürüst yorumlara karşı hazırlıklı olun! Anketler kısa ve ilginç olsun.

11 – Sosyal medya etkileşimleriniz anlamlı ve düzgün olsun

Sosyal medya işletmeler için harika bir araçtır ancak hatalı kullanılabilir ve hatalı kullanıldığı taktirde takipçi sıkılabilir, kızabilir ve takip etmeyi bırakabilir.

Fanlarınızı ve takipçililerinizi öncelikle insan daha sonra müşteri olarak görün. Bu yaşamsal bağlantının insandan insana olduğunu unutmayın çünkü online sosyal medyadan beklenen budur. İnsanlarla arkadaş olun, onları takip edin ve onlara ilgi gösterin. Onlarla etkileşimde bulunun ve konuşun.

Önemseyecekleri anlamlı içerikler sunun. Paylaştığınız, söylediğiniz ve ürettiğiniz şey takipçileriniz için önemli olmalıdır ve “bizim ürünümüzü alın” baskısı yapmayın. İnsanlarla ve markanızla bağlantılı kuruluşlarla bağlantı kurun ve onlarında içeriklerini paylaşın ve onlarla açık bir biçimde iletişim kurun.

Sürüye uymak yerine akıllı olun. Twitter ve Facebook kampanyaları ile ilgili hashtag’ler ilginçtir. Ancak markanızın söylemeye çalıştığı şey ile uyumlu mu?

Sizi sosyal medya da temsil eden çalışanlarınıza güvenmeniz önemlidir. Ancak çalışanlarınızı kendilerinizi rahatsız hissedebilecekleri herhangi bir şey yapmaya zorlamayın. Motivasyon eksikliği nedeniyle gaflar veya terbiyesizlikler yapılabilirler.

Sosyal medya ve online kaynakları kullanırken yaptığınız hatalardan dersler çıkarın. Hatalar olacaktır ve işletmeniz bunları atlatacaktır. Bu vukuatlardan dersler çıkarın ve bir daha yapmayın.

 

İpuçları

Temel prensiplerinizi aklınızdan çıkarmayın. En iyi reklam ücretsiz olan ağızdan ağza pazarlamadır. Olağanüstü müşteri hizmetleri sunarsanız müşteriler yaşadığı bu deneyimi herkese anlatacaktır. Bu sayede bu kişilerin arkadaşları ve aile üyeleri sizin sunduğunuz ürünlere veya hizmetlere ihtiyaç duyduklarında size geleceklerdir.

Pazarlama faaliyetleriniz yaratıcı olursa zamandan ve paradan tasarruf edersiniz.

Kampanyalarınız olduğunda yerel mağazalara kartvizitler bırakın, çevre sakinlerine el ilanları dağıtın ve afişler asın. Basılı reklamları internet sitenize, Twitter ve Facebook hesaplarınıza koyun.

Reklam yapmanın bir diğer yolu da işinizle alakalı atölye çalışmalarını ziyaret etmektir. Sektördeki diğer kişilerle ağlar kurabilir ve böylece nelerin işe yaradığına, nelerin işe yaramadığına ilişkin fikir sahibi olabilirsiniz. Rekabetin ne durumda olduğunu araştırmanız ne ile mücadele ettiğinizi anlamanıza yardımcı olur ve hatta kendi hatalarınızı görmenize yardımcı olur! Bu tür etkinliklerle tanıştığınız kişilerle temas halinde olmak için bir e-posta veya Facebook grubu açın.

Şirketinizin tanıtımı için faydalı bir yol olarak internet tabanlı semineri görmezden gelmeyin. İnsanlar internet tabanlı seminerleri sever, kendilerini büyük bir şeyin parçası gibi hissederler ve bir şeyler öğrenirler. Yapmanız gereken tek şey konulara karar vermektir.

 

Uyarılar

Herkesin online içeriklere ulaşamadığını aklınızdan çıkarmayın. Örneğin görme bozukluğu olan kişiler online içeriklere ve sosyal medyaya erişimde sıkıntı yaşarlar. Ve interneti kullanmak istemeyen veya fazla vakit geçirmek istemeyen insanlar da vardır. Bu kişileri promosyon stratejilerinizin dışında tutmayın.

Online tüketiciler saçma ve mantıksız etkileşimlere karşı uyanıktırlar.  Bu kişileri etkilemeye çalıştığınız yabancılar gibi düşünün. Onları salak yerine koymaya çalışmayın, açık ve dürüst olun. Etkileşim kurduğunuz herkesin sizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi almasını beklemeyin ancak en azından dünya görüşünüzle ve niyetinizle onları etkilemeye çalışın. Bazı insanlar onlara iyi davranırsanız ve eğlenceli, ilginç ve düzgün bir deneyim yaşatırsanız sizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tercih ederler.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir