2024’e Özel 40 Mobil Uygulama Fikri

İyi bir telefon uygulaması her zaman yaratıcı bir fikre dayanır. Uygulamanın neler sunacağı ve sunduğu özelliklerin talep görüp görmeyeceği her girişimcinin aklına gelen ilk sorulardır. Ancak iyi bir uygulama fikri bulmak göründüğü kadar kolay bir iş değil. Aksine işin belki de en çetrefilli kısmı burası. İşte yeni fikirlerinize önayak olabilecek 40 başarılı uygulama fikri.


 1) Vergi/Fatura Uygulaması

Evde fatura ve fişleri biriktirip vergi iadesi hesapladığımız günler artık geride kaldı. Ancak vergilerinizi düzenlemede yardımcı uygulamalar yine de hayatımızı kolaylaştırabilir. Hem gelir durumunuza göre ödemeniz gereken vergi oranlarını hesaplayan hem de ödediğiniz miktarın takibini yapmanızı sağlayan bir uygulama tasarlanabilir. Aynı zamanda fatura düzenleme özelliği de olan bir uygulama iş hayatında yaptığımız birçok alışverişi de kolaylaştıracaktır.


2) Restoran Rezervasyonu Uygulaması

Son dakikada karar verenler için ideal olan bu uygulama restoranlarda rezervasyon yapmamızı kolaylaştıracak. Çevredeki restoran ve barlar hakkında bilgi sunan uygulama, dışarıda yemeye son dakikada karar verseniz de restoranlarda yer ayırtabilmenize olanak sağlayacak.


3) Yerel Yemek Siparişi Uygulaması

Sipariş etmek istediğiniz ürünün türüne göre en hızlı ve uygun fiyatlı teslimatı bulan uygulama dışarıdan paket servisle yemek sipariş etmeyi daha kolay ve hesaplı hale getirebilir.


4) Sağlık Kontrolü Takipçisi

Bir sağlık sorunumuz olmasa da olası durumlar için düzenli olarak bir doktora görünmek önemli. Fakat çoğumuz düzenli sağlık kontrollerimizi ihmal ediyoruz. Sağlık alanında yeni bir akıllı telefon uygulaması bu sorunu kökünden çözebilir. Uygulama doktorunuzun numarasını kaydecek ve zamanı geldiğinde otomatik olarak randevunuzu alıp size mesajla bildirecek. Böylece sağlık kontrollerinizi ihmal etme şansınız da kalmamış olacak.


5) Kargo Taşımacılığı Uygulaması

Her şeyin hızlandığı dünyada hızlı kargo taşımacılığı da önem kazanıyor. Yük taşımada kullanılan çoğu aracın paketlerini teslim ettikten sonra boş döndüğü göz önüne alınırsa daha verimli sistemlere ihtiyaç var. Yeni bir uygulama çevrenizdeki kargo almaya uygun araçları bularak hem teslimatın süresini kısaltacak hem de taşımacılıkta araç verimliliğini artıracak.


6) Hediye Bulucu

Bazen günlük koşuşturmacanın içinde özel günler için hediye aramaya vakit bulamayabilirsiniz. Böyle durumlarda size çeşitli hediye seçenekleri sunan ve hatta hediye ve çiçek teslimatı da yapan bir akıllı telefon uygulaması hiç fena olmazdı.


7) Flört ve Evlilik Uygulaması

Tüm sosyal medya hesaplarına bağlanarak buralardaki arkadaşlarınızı listeleyen ve onları kategorize etmenize olanak sağlayan bir uygulama fikri. İdeal eşi bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanacak. Kişilerin birbirini arkadaş, çekici, aile gibi kategorilere ayırmasının ardından birbirlerini aynı pozitif kategoriye koyan kişileri eşleştirecek uygulama işler ilerlediği takdirde evlilik hizmetleri bile sağlayabilir.


8) Tur ve Gezi Yardımcısı

Bir yere ilk kez gittiğinizde gezilecek yerlerin hepsini bulmak zor olabiliyor. Bu nedenle gittiğiniz herhangi bir yerdeki turistik mekanları, yerel restoranları ve aktiviteleri gösteren bir uygulama şart. Böylece tatil yapmak bir hayli kolaylaşabilir.


9) Aşçılık Uygulaması

Belki de listedeki en yaratıcı uygulama akıllı bir aşçılık uygulaması fikri. Diğer yemek uygulamaları gibi size bir yemek tarifi sağlayan uygulamanın farklı yönüyse elinizdeki malzemelerle neler yapabileceğinizi de söylüyor olması olacak. Böylece kullanıcının evdeki kısıtlı malzemeleri en verimli biçimde değerlendirmesini sağlayacak.


10) Güvenlik Uygulamaları

Kullanıcıların güvenliğini hedef alan bir uygulama tasarımı. Yaşadığınız bölgede polis tarafından aranan suçlular hakkında sizi bilgilendiren uygulama bir suç veri tabanına da sahip olacak. Böylece yaşadığınız kentin neresinin güvenli neresinin güvensiz olduğundan haberdar olabileceksiniz. Ayrıca uygulamanın acil durumlar için polis çağırmaya yaran bir panik butonu da bulunmalı.


11) İç Tasarım Uygulaması

Evinizi birbirine uyumlu eşyalarla dekore etmek her zaman kolay değildir. Yepyeni bir iç tasarım uygulamasıyla yalnızca düzenlemek isteğiniz odanın bir fotoğrafını yükleyerek odanızın farklı eşyalar ve tarzlarla nasıl görüneceğini öğrenebileceksiniz. Uygulama yalnızca ürünleri göstermekle de kalmayıp bu ürünleri satın alabileceğiniz en yakın dükkanları da bildirebilir.


12) Güvenlik Erişimi Uygulaması

Birçok ev ve iş yerinde güvenlik sistemleri kurulu. Bu ev ve iş yerlerindeki güvenlik cihazlarına ve alarmlara akıllı telefon üzerinden erişim sağlayabilen bir uygulama da oldukça yararlı bir fikir. Bu uygulama sayesinde evde değilken güvenlik kameralarını izleyebilecek, kasanızı kontrol edecek hatta belki de yerinizden kalkmadan kapıyı misafirlerinize açabileceksiniz.


13) Yazı Okuyucu

Bazen bir kitapta, gazetede ya da internette gördüğünüz bir şeyi aklınızda tutmayı istersiniz, fakat sağlam bir not alma alışkanlığınız yoksa bu tür bilgiler çoğunlukla kafanızdan uçar gider. Bu duruma bir son verecek bir uygulama yapılabilir. Yazılı metinleri ayırt edebilme özelliğine sahip olacak bu uygulama hızlı bir taramayla yazıyı kaydedecek ve hatta yazının kaynağını tanıyarak ilgili okumalar da önerebilecek.


14) Sunum Yardımcısı

Grup çalışması gerektiren sunum ve projeler için bir sunum yardımcısı uygulaması tasarlanabilir. Grup üyelerinin online olarak aynı sunum üzerinde çalışmasını ve fikir alışverişinde bulunmasını sağlayan bir uygulama özellikle uluslar arası çalışan firmalar için bir hayli faydalı olacaktır.


15) Park Yeri Bulucu

Park yeri bulmanın büyük sıkıntı olduğu günlerde ilaç gibi gelecek bir uygulama fikri. Yakınlardaki uygun park yerlerini GPS ile tespit edebilen böylesi bir uygulamanın büyük şehirlerde yaşayanların hayatını kolaylaştıracağı kesin.


16) Odaklanma Yardımcısı

Özellikle yazarlar için faydalı olacak ancak çalışırken odaklanmak isteyen herkesin işine yarayacak bir uygulama fikri de odaklanma yardımcısı. Uygulama işinize konsantre olabilmeniz için telefonunuzun diğer özelliklerini geçici olarak kullanıma kapatabilecek.


17) Müzisyen Bulma Uygulaması

Müzikle uğraşanların bir araya gelebilmesi ve müzik gruplarına yeni üyeler bulabilmeleri için de bir uygulama yapmak gerekli. Bunun yanı sıra kullanıcısını küçük yerlerde sahne alma fırsatlarından da haberdar edecek bir uygulama, hem müziğe yeni başlayanlar için bulunmaz bir fırsat olacak hem de gizli kalmış yetenekleri ortaya çıkaracaktır.


18) Toplu Sosyal Medya Uygulaması

Sosyal medyayı yoğun olarak kullananlar sıklıkla farklı platformlar arasında geçiş yaparak gezinmeyi alışkanlık haline getirmiştir. Hepsi bir yerde konseptinde bir uygulama kullanıcıyı bu gezinme yükünden kurtararak Tiktok, Facebook, Twitter, Instagram gibi büyük sosyal medya platformlarını tek bir uygulama çatısı altına toplayabilir.


19) Müzik Paylaşımı Uygulaması

Müzikseverler için düşünülmüş güzel bir uygulama fikri daha. Bu uygulama akıllı telefonunuzda dinlediğiniz müzikleri rehberinizdeki kişilerle paylaşmanıza ve birlikte yeni müzikler keşfetmenize olanak sağlayacak.


20) Ultrason Uygulaması

Telefonla konuşurken karşımızdakini yada bir nesneyi gözümüzde canlandırabilmemize yarayacak uygulama, telefon mikrofonundan aldığı sesi bir görüntüye çevirerek karşı tarafa sunabilecek.


21) Selfie Oyunu

Selfie çekmek artık günün her saatinde yapılan rutinlerden oldu. Kullanıcıya eğlenceli selfieler çekme imkanı sunacak bu uygulama Selfie çekmeyi oyunlaştırarak yeni bir eğlence getirecek. Arkadaşlarınızla oynayacağınız ve çeşitli şekilde ve yollarla Selfie çekerek puan toplayacağınız bir oyun birçok kullanıcının ilgisini çekebilir.


22) Teknik Yardım Uygulaması

Bu yeni uygulama her türlü teknik yardımı evinize kadar ulaştırmaya yarayacak. Uygulama üzerinden elektrikçiden tesisatçıya birçok konuda yardım çağırılabilecek.


23) Felaket Uyarıcısı

Bir yeri ziyarete gittiğinizde başınıza beklemediğiniz ya da görmeye alışık olmadığınız bir doğa olayı gelirse ne yapmanız gerektiğini söyleyecek bir uygulamanın kelimenin gerçek anlamıyla hayat kurtarabilir.


24) Davetiye Uygulaması

Davetiye hazırlayacak zamanı olmayanlar ya da her şeye son dakikada karar verenler için faydalı olabilecek bir uygulama girişimi. Uygulama üzerinden kısa zamanda hazırladığınız bir davetiyeyi anında istediğiniz sayıda kişiye kısa mesaj olarak gönderebileceksiniz.


25) İş Tüyosu Uygulaması

İş dünyasına yeni adım atmış genç çalışanlar için tasarlanan basit bir uygulama internet bağlantısına gereksinim duymadan çalışabilir. İçerisinde çalışma hayatına yeni başlayanlar için tavsiyeler ve ipuçları yer alacak uygulama hırslı gençler ve yeni girişimciler için ilham kaynağı olabilir.


26) Kazandıran Uygulamalar

Kullanıcılarından yeni çıkan uygulamaları denemeleri ve puanlandırmalarını isteyen bir uygulama hem bu yolla veri toplar hem de eforlarının karşılığında kullanıcıya çeşitli para ve hediye ödülleri verebilir.


27) Toplu Taşıma Uygulamaları

Ulaşım ağına hakim olmadığınız bir şehirde çok işinize yarayacak bir uygulama fikri. Gideceğiniz yere toplu ulaşım kullanarak en hızlı ve ucuz ulaşmanın yollarını söyleyen bir yardımcıya herkesin ihtiyacı olacaktır.


28) Kamera Senkronizasyonu Uygulaması

Bir başkasından fotoğrafınızı çekmesini istediğinizde sonuç her zaman istediğiniz gibi olmayabilir. Fotoğrafın çekildiği telefonun kamerasıyla sizin telefonunuzun ekranını senkronize ederek fotoğrafta nasıl çıkacağınızı görmenize olanak sağlayacak bir uygulama bu sorunu sonsuza dek çözebilir.


29) Çevreci Uygulamalar

Kağıt tüketimini azaltmayı amaçlayan basit bit uygulamanın hem bize hem doğaya faydası dokunabilir. İşletmelere faturalarını kağıda basmak yerine e-posta veya mesajla gönderme imkanı sağlayacak kullanımı kolay bir uygulama milyonlarca ağacı kurtaracaktır.


30) Şarkı Bulucu

Ortamda çalan müziğin ismini ve kime ait olduğunu bulmanın kolay yolunu sunan bir uygulama fikri de mutlaka rağbet görecektir. Hatta eğer sadece şarkıları bulmakla kalmayıp, müzikleri telefonunuza indirebileceğiniz linkler de sunabilirse dünyanın en popüler akıllı telefon uygulamaları arasına rahatça girebilir.


31) Hayal Takipçisi

Kullanıcıların hayallerini destekleyen bir uygulama oldukça yararlı olabilir. Öncelikle kullanıcın en büyük hayalini öğrenek işe başlayan uygulama daha sonrasında hayalini gerçekleştirmesinde ona yardımcı olabilir. Kullanıcının en büyük hayalini büyük bir reklam ajansının CEO’su olmak diyelim. Uygulama en başarılı ve popüler reklam CEO’sunu bulacak ve kullanıcıya bu kişinin hayatı hakkında bilgiler sunacak. Böylece bir yol haritası çizilmesine yardımcı olacak. Hatta uygulama geliştirilerek kullanıcının şuan ki durumunu analiz eden ve hayaline ne zaman ulaşacağına dair öngörülerde bulunan bir hale dahi getirilebilir.


32) Uzay Haberleri

Uzayda yaşamın olup olmadığı herkes tarafından merak edilen bir konu. Sadece bu konu üzerine yoğunlaşmış bir bilim ve haber uygulaması kullanıcıları uzay hakkındaki son gelişmelerden haberdar edebilir.


33) Özel Ders Bulucu

Özel dersler de son zamanlarda bir hayli yaygınlaşan şeylerden. Ancak her zaman uygun öğretmen ya da öğrenciyi bulmak kolay değil. Öğretmenlerin profiller oluşturabildiği ve öğrencilerin kendilerine uygun öğretmenleri seçecekleri bir özel ders bulma uygulaması çok şeyi kolaylaştıracaktır.


34) Düşünce Dedektörü

Tamamen eğlence amaçlı tasarlanan bu uygulama kullanıcının sosyal medya hesaplarına bağlı çalışacak. Kullanıcı bir sosyal medya platformunda paylaşım yaptığında uygulama kişinin düşüncelerini ve duygu durumunu tahmin etmeye çalışacak.


35) Online Oyun Uygulamaları

İnternet üzerinden dünyanın dört bir yanından insanla kağıt oyunları oynayabileceğiniz bir telefon uygulaması da fena bir fikir değil gibi.


36) Ürün Doğrulayıcı

Sahte ve yan sanayi ürünlerin her piyasayı ele geçirmeye başladığı günümüzde ürünlerin orijinal olup olmadıklarını test etmeye yarayan bir uygulama çok faydalı olabilirdi.


37) Hayatı Kolaylaştıran Uygulamalar

Günlük hayata dair basit ama kullanışlı fikirler, yöntemler içeren bir uygulama fikri insanlara birçok alanda yardımcı olabilir. Böylesi bir uygulama düğüm atmaktan gider tamir etmeye birçok alanda faydalı bilgiler içerebilir.


38) Seyahat Önerisi Uygulaması

Kullanıcıların seyahat tecrübelerini paylaşmalarına yarayacak bir uygulama. Uygulama, bir yere gezmeye gitmek isteyen kullanıcıların oraya daha önce gitmiş kişilere sorular sorarak bilgi edinebilecekleri bir platform olacak.


39) Yeni Kullanıcı Arayüzleri

Birçok akıllı telefon kullanıcısı cihazların onlara sunduğu arayüz ve fonksiyonlardan daha fazlasını istiyor. Yeni bir sesli komut sistemi, farklı tema ve arka planlar gibi farklılıklar barındıran bir arayüz uygulaması kullanıcı deneyimini zenginleştirecek ve çok tercih edilecektir.


40) Çöp Kutusu Uygulaması

Belki de yapılabilecek en iyi uygulamalardan bir silinmiş dosyaları geri getirmeye yarayacak bir uygulama olabilir. Geriye yönelik verileri saklamakla görevli uygulama üzerinden teflonun işlem geçmişine de ulaşılabilecek.


İlginizi çekebilir

En Başarılı Mobil Uygulama Fikirleri

Bir Startup Nasıl Büyütülür?

Yeni İş Fikirleri

Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir