iPhone uygulaması nasıl yapılır ve satılır?

Apple’ın uygulama dükkanı olan App Store aracılığıyla başarıyı yakalayan yarım milyondan fazla iPhone uygulaması vardır. iPhone uygulaması yapmak ve satmak isteyenler için bazı yollar diğerlerine göre daha kolaydır. iTunes’un uzantısı olan App Store’da yer almak Apple’dan da büyük destek alacağınız anlamına gelir. App Store’a girmenin en sağlam yolu Apple’ın yönergelerini takip ederek eşsiz ve pazarlanabilir uygulama yaratmak ve geliştirmektir. Spesifik geliştirici rehberlerine Apple iOS geliştiricisine kayıt olduğunuzda erişebilirsiniz.

 

Açıklamalar

Araştırma

1 – Kocaman bir online alışveriş merkezine benzeyen App Store’un ana sayfasını ziyaret edin. apple.com/iphone/from-the-app-store adresine giriş yaptıktan sonra İş, Seyahat,  Spor, Sağlık ve Egzersiz, Sosyal Ağ, Haberler,Yaşam Tarzı, Oyunlar, Eğitim, Müzik ve Çocuklar gibi kategorilere ayrılmış olan uygulamalara göz atın. Her kategorinin içinde binlerce uygulama vardır. Bu sayede şu zaman kadar yapılan uygulamalar hakkında fikir sahibi olursunuz. Aynı zamanda bilgisayar dergisi MacWorld’ü de inceleyebilirsiniz.

2 – Orijinal bir konsept geliştirin. iPhone’ununuzun yapmasını istediğiniz veya arkadaşlarınızın daha önceden belirttiği istekleri düşünün. Aklınıza gelen ve alakasız gibi görünen şeyleri bile her defasında not alın. Dallas, Texas’da yaşayan 12 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Freddie Ann Hodges boyu herhangi bir şerit metre kullanmadan ölçen “Measure Me” uygulamasıyla turnayı gözünden vurmuştur.

3 – Deneyimli bir kodlayıcı değilseniz bir geliştirici ile anlaşın. Standart geliştirici yazılımı için yıllık 99 dolar ödemeniz gerekir. Bu yazılımın içinde Apple’ın gereksinimlerine uyum sağlamanıza yardımcı olacak kodlama rehberi,  simülatörler, ara yüz yapıcıları ve forumlar vardır.

Geliştirme ve test etme

4 – Potansiyel geliştiricilerle görüşün. Geliştiricinizin becerilerinin uygulamanız için uygun olduğundan emin olun. Ekibinizin büyüklüğüne veya küçüklüğüne karar verin. Bir kişi bütün tasarımı ve programlamayı yapabilir mi? Geliştiricinin geçmiş performanslarını ve bilgi birikimini bilmeniz gerekir. Küçük bir bütçeniz varsa geniş kapsamlı becerileri olan ve ihtiyacınız olan her şeyi yerine getirebilecek bir veya iki kişi bulun.

5 – Gerçek zamanlı performans bilgileri için Apple’ın Xcode grafiksel hata ayıklayıcısını kullanın. Başka bir ifadeyle pazara girmeden önce performans sorunlarını tanımlamak amacıyla hataları ayıklamak ve notlar almak için Xcode’u kullanın. Kullanıcı deneyimini canlandırmak için uygulamanızı Wi-Fi bağlantısı aracılığıyla iPhone’ununuza koyun. Bu sayede uygulamanızın nasıl çalıştığını, ne tür problemlerin olduğunu ve bu problemleri nasıl çözebileceğinizi tespit edebilirsiniz. Taze bakış açısına sahip, uygulamanızla sizden ve ekinizden farklı şekilde etkileşim kurabilecek ve fark ettiğiniz kullanım sorunlarından bazılarına aşina olan beta testçileriyle temas kurabilirsiniz. Beta testçileri uygulamanızı App Store’a koymadan önce satış kaybetmenize neden olan problemleri bulmanıza ve çözmenize yardımcı olacaktır.

6 – iOS geliştiricisi olarak hesap açmak için Apple iOS Geliştirici Programına ( Developer Program ) kayıt olun. Hesabınız 24 saat içinde aktif hale gelecektir. Hesabınız aktif olana kadar uygulamanızı sunamazsınız.

App Store’a girin

7 – Uygulamanın dağıtımını yapabilmek için “distribution certificate” yani dağıtım sertifikası yaratın. Bu Apple kimliğinizi doğrulayan ve Apple ile gerçekleşecek bütün iletişim süreçlerinde gerekli olacak olan elektronik belgedir. Uygulamanızın App Store’da yer almasını sağlayacak olan belirleyiciyi  “App ID” yani uygulama kimliğinizi oluşturun.

8 – Gerekli sertifikaları aldıktan sonra App Store yapınızı oluşturun. Bu yapı Apple ilkelerine uygun olan işletilebilir kodların yaratıldığı yerdir. İşlemi tamamladıktan sonra Mac kullanarak uygulamanızı yükleyin ve sunun. Bekleme süresi değişse de iki haftayla üç hafta arası gibi az bir süresi vardır.

9 – Kabul edilen uygulamanızı Apple’ın size sunduğu araçları kullanarak App Store’da dağıtın. Apple başarılı olan App Store geliştiricilerinin farklı şekillerde satış geliri elde etmelerine yardımcı olur. App Store pazarlama planı uygulama geliştiricilerin abonelikler satmalarına, reklamlar eklemelerine, geleneksel işletmeler arası uygulamalar yaratmalarına ve satın alma planlarına katılmalarına fırsat verir. Bu tür araçlar App Store gibi online pazarlara özgü olmasa da App Store ve iTunes satış yaratan bu araçları yıllardır kullanıyor.

İpuçları ve uyarılar

Reddedilmeyi önlemek için uygulamanızın gerekli koşullara ve kurallara uygun olduğundan emin olun. Apple uygulamanızı reddederse tekrar sunum yapmadan önce problemleri düzeltin. Apple’ın hizmet kullanım şartlarını takip ettiğinizden ve tehlikeli veya uygunsuz herhangi bir şey sunmadığınızdan emin olun. Apple’ın belirlediği sorunları çözün ve uygulamanızı yeniden sunun.

Apple’ın uygulamanızı diğer 100 iPad, iPhone veya iPod Touch kullanıcıyla paylaşmanızı sağlayan dağıtım planının avantajlarından yararlanın.

İhtiyacınız olanlar

Mac bilgisayar

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir