İş dünyasındaki dostlarınızı tanıyor musunuz?

iş dünyası

İş yaptığınız herkesin kendi çıkarını düşündüğünü varsaymak zekicedir. Çünkü bu genelde böyledir. Biri bana yanlış yapacak korkusuyla yaşamaktansa, kurduğunuz ilişkilerden nasıl fayda sağlayabileceğinizi düşünmek daha da iyi bir taktik olur. Özellikle de sizi zorlayan ilişkilerden…

Kendinize şunları sorun ; ”Bu insandan ne öğrenebilirim? Bu deneyim bana ne katar?” Öfke ve nefret ile harcayacak bir dakikanız bile yok. O halde iş dünyasındaki en iyi dostlarınız gerçekte kimler? Cevaplar sizi şaşırtabilir.

 

Hukukçular

Genelde avukatlardan kimse hazzetmez, ama onlara ihtiyacınız olduğu vakit en yakın müttefikiniz oluverirler. Eğer fikri haklarınızı kayıt altına alma gibi bir niyetiniz varsa onlarla iyi geçinmelisiniz. Elbette hukuk danışmanlığı ucuz değildir ama paranızın karşılığını fazlasıyla alırsınız. Beraber çalışmaktan keyif duyacağınız ve güvenebileceğiniz avukatlar bulun.

 

Muhasebeciler

Vergi danışmanlığı paha biçilemez. Paranızın yettiği en iyi muhasebeciyi tutun. Eğer başınızı derde sokmazsanız uzun vadede tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

 

Başarılı arkadaşlar

Çevrenizi başarılı insanlardan oluşturun ki size başarılı olmayı öğretsinler. Ancak kıskançlığa kapılmamaya çalışın.

 

Ezeli düşmanlarınız

Bir numaralı düşmanınız sizi tetikte tutar! Düşmanınız veya rakibiniz sizin sinirinizi bozmamalı, aksine rekabetçi yönünüzü ortaya çıkartmalıdır. Mutlaka düşmanlarımın yaptıklarına dikkat ederim çünkü ben daha da iyisini yapmak isterim. Düşmanınız sizi çileden çıkartsa bile içinize dert etmeyin. Başkalarının hislerini ve davranışlarını kontrol edemezsiniz.

 

Haberler

Birçok insan, haberleri takip etmenin ”moral bozduğundan”, ”haberlerin hep olumsuz olduğundan” yakınır. Açık konuşayım; bu bakış açısı biraz doğru olabilir ancak bundan yakınmak yerine kendi çözümünüzü üretebilirsiniz. Belki de takip ettiğiniz medya kaynaklarında daha seçici olmalısınız, haber alabilmeniz için birçok farklı kaynak var. Dünyada olup bitenlerin farkında olmak, işimi yürütürken bana kolaylık sağlıyor. Hiçbir iş her şeyden soyutlanmış olarak yürütülemez, sizinki de öyle.

 

Sizinle aynı görüşte olmayanlar

Ne kadar sinir bozucular, değil mi? Ama onlara ihtiyacınız var, hem de çok… Kendi bakış açınızı savunmaya çalışmak ister istemez fikirlerinizin netleşmesini sağlar. Acaba o insan önemli bir noktaya mı temas ediyor ve siz sadece inat mı ediyorsunuz?

Başka ihtimalleri de hesaba katmak iyi sonuç verir. Bu insan; çalışanınız da olsa, müşteriniz de olsa, tedarikçiniz de olsa ona kulak verin.

 

Müşterileriniz

Eğer müşterilerinizi memnun ederseniz onlar sizin arkanızı kollayacaktır. Başından sonuna dek size sadık kalırlar. Onlardan bir bloga veya Facebook grubunuza bir değerlendirme yazmalarını isterseniz ellerinden geldiğince size destek olurlar. İşte bu hiçbir şeye değişilmez. Müşteri hizmetleri size, rakiplerinizi sollamada yüksek bir puan kazandırır.

 

Zaman

Her gün yeni bir başlangıçtır. Gördüğüm kadarıyla bu bir nimet. Bu yüzden pazartesi sabahlarını severim. Eğer geçen hafta işler iyi gitmediyse, önünde yepyeni bir hafta var.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir