İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Bir Sihirbaz Gibi Düşünün!

Başarı yakalamak olağanüstü bir çaba gerektirir.

Peki, söz konusu olan iş dünyası olduğunda dudak uçuklatan başarılara imza atabilmek adına bir sihirbaz gibi düşünmeniz neyi ya da neleri değiştirir?

Gelin sihirbazlık ile iş hayatı arasındaki ilişkiye daha yakından bakalım ve bu ikilinin başarımız üzerindeki etkisini hep birlikte görelim.

Yazımızdan öğreneceğiniz bilgilerin iş hayatınızda belirgin bir ilerleme kaydetmenizi sağlayacağından en ufak bir şüphemiz yok.


Başarı için hazırlık şarttır.

İş hayatında olduğu gibi sihirbazlıkta da başarı için hazırlık şarttır.

Gelin bu ikili arasındaki ortak noktaları ya da farklılıkları bir de sihirbaz David Kwong’un ağzından dinleyelim.

“2014’te Zombilerin Şafağı, Sıkı Aynasızlar, Scott Pilgrim Dünyaya Karşı ve Tam Gaz gibi sıra dışı filmlere imza atan Hollywood yönetmen Edgar Wright “bir sihirbazın nasıl düşündüğünü öğrenebilmek” adına beni evine davet etti. Sihirbaz arkadaşım Blake Vogt’’tan “ yükleme” yapmak üzere bana eşlik etmesini rica ettim. “Yükleme” kavramı sihirbazlık esnasında kullanılacak cihazların önceden düzenlenmesi ve yerleştirilmesi için kullandığımız bir hazırlık sözcüğüdür. Örneğin yakın çekim illüzyonistleri ceplerini bozuk para ya da ekstra kartlarla doldurmak suretiyle yüklenebilirler. İhtiyaç duyulacak her türden ekipman sihirbaz onlara izleyiciye fark ettirmeden tam da ihtiyaç duyduğu an erişebilsin diye gösteri öncesinde belirli bir sistem içerisinde yerleştirilir – seyircinin görebildiği ile algılayabildiği arasındaki boşluk içine. Seyirci tarafından doğaçlama olarak algılanan bu etki aslında hazırlığın getirisidir.

Bence Blake günümüz illüzyon dünyasının en iyi hile yaratıcılarından; TV gösterilerinde sihir yaratmak üzere David Blaine ve Dynamo gibi ünlü sihirbazlarla dahi çalışma fırsatı buldu. O ve benim birlikte tasarladığımız şey ise yönetmen Wright’ın sihir dersini şekillendiren hikayeydi. Her şey on beş dakika gecikmemizle başladı. Evi bulamadığımız için özür diledik, sonra el çabukluğu ile numaralarımızı gösterdik. Sihir yanılsaması ve sanatçılık arasındaki paralellikler ve farklılıklar üzerine konuştuk. Bir süre sonra toparlanmaya başladık. Sonra Edgar bizden son bir numara istedi.

“Elimizden gelenin en iyisini yaptık sanırım” dedim. “Ama belki, bir açık alan varsa -örneğin araba yolunuz gibi – bir numara daha deneyebiliriz.”

Wright arka bahçeye geçmeyi teklif etti ve biz de bahçeye ulaşmak üzere mutfağa yöneldik. Evin çalılıklarla çevrili yeşil çimlere bakan bir avlusu vardı. Çimlerin kenarında dururken ev sahibimizden bana bir oyun kartı söylemesini istedim. Kalp beşlisini seçti. Blake kendisine avlu üzerinde de bir yer seçmesini ve seçtiği yeri bize göstermesini rica etti.. Edgar durduğumuz yerin az uzağındaki bir banka oturdu. Üçümüz de olay yerine ulaştıktan sonra yönetmenimizden toprağı kazmasını istedim. Oraya gömülü bir oyun kartı vardı. Edgar onu bulmaya çalıştı – ve Bam! Kalp beşlisi işte tam da orada Edgar’ı bekliyordu!

Normal şartlar altında bu numaranın perde arkasındaki hileyi bir sır olarak saklamayı seçerdim, ancak o gün Wright benden kendisine sihirbazlığın işleyiş sürecini göstermemi istemişti. Bu nedenle Blake ve benim kullandığımız stratejilerden onun da haberdar olmasına izin vermek istedim.-her bir numarayı tersten de yaptık.

Sihirbazlar, planlama sürecine öncelikle “imkansız” olan bir şeyin gerçekleştiği an olan o nihai “Vay” tepkisinin seyirciden tam olarak hangi noktada gelebileceğini öngörerek başlar. Daha sonra bu etkiyi ortaya çıkarmak için gereken parçaları tanımlamak ve ustalıkla yerine getirebilmek için tersine yöntemle çalışırız. Hazırlıklar asla bir zaman kaybı olarak algılanmaz.

Edgar’ın oturma odasında otururken kendisine Blake’le nasıl yüklendiğimizi gösteren bir video izlettim. “Sihir dersimizin”, rastgele seçtiği kartı keşfettiği andan itibaren sona ermesi gerektiğini bildiğinden bu doğaçlama yanılsamayı yeniden yaratmak için bu keşfi tam tersi şekilde tasarladık. Edgar, o gün erken saatlerde bahçesine 52 oyun kağıdı gömdüğümüzü ve kartların yerlerini ezberlediğimizi gösteren görüntüleri izlerken bir yandan da inanamadığını gösterircesine şiddetle kafasını sallıyordu.

Ama Blake ve ben gerçekten de kartları gömmek için eve girmiştik, sonrasında toplantıya geç geldik ve ona evi bulamadığımızı söyledik. Ayrıca, son bir numara yapmayı da teklif etmedik; bize sorulmasını bekledik. Bu konuda isteksizmiş gibi davrandık. Ona araba yolunu hatırlatarak aslında bizi arka bahçesine yönlendirmesini sağlamaya çalışıyorduk. Anlayacağınız hikayenin her aşaması önceden yazılmıştı. Ancak, Edgar’a seçtiği kartın bulunduğu yeri nasıl seçtirdiğimizi açıklamadık – kullandığımız teknik ticari bir sırdı ve eğer bu sırrı ona da söylemiş olsaydık sihirbazlık lisansımız elimizden alınırdı.”


Herkesten bir adım önde olmanız gerekir.

“Edgar, sihirbazların nasıl düşündüğü hakkında fikir sahibi olmak istiyordu ancak onun için asıl ders bu numarayı hazırlanmak için harcadığımız zaman olmuştu. Yüklememiz zorlu, amaç odaklı ve son derece gizliydi. Ve bağlı olduğu hikayenin de pekiştirdiği unutulmaz bir etki yarattı. Sihrin temel kuralı seyirciden en az bir adım önde olmaktır. Tüm bu yüklemeler aslında tam da bunu sağlamak içindir- bu zorlu süreç için büyük bir gizlilikle, her şeye hatta olası tüm aksilikleri de göz önünde bulunduracak şekilde hazırlanırsınız. Tüm bu gizli ön yüklemelerin sonucunda avantaj kesinlikle sizdedir, ama bu gerçeği sizden başka hiç kimse bilmez. Ve seyircileriniz büyük numaralarınızı hayata geçirdiğiniz o anlarda bunları nasıl yapabildiğinizi asla çözemez, yalnızca insanüstü bir varlık olduğunuzu düşünürler.

Harika bir şey yapmaya hazırlanmak her daim kolay olmaz, ancak düşündüğünüzden kat be kat önemli olduğu kesindir. İş dünyasının zeki liderleri de tıpkı sihirbazlar gibi “hazırlanma” sürecinin perde arkasında yatan bu bilimsel gerçeğin farkındadırlar. Proaktiflik süreci-piyasanın gelecekteki taleplerini sezerek bu potansiyel taleplere rakiplerden önce cevap verebilme yeteneği- süreç sonunda elde etmek istediğiniz etkiyi ön görmenizle başlar. Hedefiniz tam olarak nedir? Kaçırılmayacak bir iş anlaşması imzalamak mı istiyorsunuz yoksa kariyerinizi başlatacak büyülü bir dokunuşa mı ihtiyacınız var? Hedefiniz sizin için ne kadar önemliyse söz konusu hedefe yönelik hazırlıklarınız da o denli önemli olmalıdır. Yani tüm dikkatinizi bu işe vermeniz şarttır. Ben kritik önem taşıyan bazı gösterilerimde hazırlığımı öyle uç noktalara taşırım ki diğer sihirbazları adeta serseme çeviririm -nasıl olup da onlardan bile fazla hazırlanabildiğime akıl sır erdiremez çaresizce bu işin sırrını çözmeye uğraşırlar.

Kariyeriniz ve kişisel yaşamınıza yönelik birincil hedeflerinizi göz önünde bulundurun ve kendinize bu hedeflere ulaşmak için en iyi nasıl hazırlanabileceğinizi sorun. Oyununuzun lideri olmak için tam olarak neye ihtiyacınız var? Hangi beceriler sizin için en büyük avantajı sağlayacak? Hedef kitlenizin beklentileri ile zaferiniz arasındaki boşluğu kolaylıkla atlamanıza yardımcı olmak için repertuvarınıza başka neler ekleyebilirsiniz?”


Hedef kitle üzerine yapacağınız derin bir araştırma başarı için elzemdir.

Belki de hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamak için tamamıyla yeni bir yol seçmeyi hedefleyebilirsiniz. Gelin sihirbazlık sektöründen bir süreliğine kopup farklı bir sektöre ilişkin yaşanmış, gerçek bir olaydan bahsedelim.

Meksikalı çimento şirketi Cemex’in CEO’su Lorenzo Zambrano şirket karını arttırmak istemişti. Hazır betonun raf ömrü çok kısa bir ürün olması onun müşteri kullanmadan hemen önce teslim edilmesini gerektiriyordu. Olur da şartlar mevcut siparişleri değiştirmeyi gerektirirse müşterilere cezai yaptırım uygulanıyor, çünkü ürünler boşa harcanmış oluyordu.

Zambrano tüm seçenekleri araştırdı ve teslimat yöntemlerini geliştirmekle rekabet açısından önemli bir avantaj sağlayabileceğine karar verdi. Ekibi ile beraber büyük bir gizlilikle FedEx, pizza dağıtım şirketleri ve ambulans hizmetleri gibi diğer sektörlere ait teslimat yöntemleri üzerinde çalıştılar. Bu çalışmalar sonunda söz konusu şirketlerin sonraları kendisinin de kullanmaya başlayacağı dijital sistemler kullandıklarını gördüler. Bu sayede büyük hizmet alanlarındaki yönlendirmeyi optimize etmek için Cemex kamyonlarının gerçek zamanlı olarak yönlendirilebilmesini sağlamış oldular. Böylelikle bir müşteri son dakikada siparişi ertelediğinde söz konusu ürün teslimat anında acil sipariş vermiş olan bir başkasına anında yönlendirilebiliyordu.

Yaptığı bu değişiklikler nedeniyle, Cemex dünyanın en büyük hazır beton şirketlerinden biri haline geldi. Zambrano’nun başarısının önünü açan bu hazırlık yorucu olsa da sonuçları bir hayli şaşırtıcıydı. Zambrano araştırmalarını sır olarak saklayarak halen daha eski yöntemleri kullanan şirketlerin getireceği bu yeni uygulamayla ortaya çıkaracağı tehdidi fark etmelerini önlemiş oldu-ta ki uygulamayı hayata geçirip her birinin topuğuna sıkana kadar.

Anlayacağınız bir işletmenin geleceği için hedef kitle araştırması yapmak elzemdir. Zambrano, sektörünün lideri olmadan önce müşterisinin alışkanlıklarını, problemlerini ve ihtiyaçlarını tam olarak anlamak zorundaydı. Ancak onun tek hedef kitlesi müşterileri değildi; aynı zamanda rakiplerini de geride bırakmak istiyordu. Bundandır ki uygulamalarını ve varsayımlarını gözler önüne serecek zekaya sahip olmasına rağmen onları karanlıkta tutmayı yani sessizliği tercih etmişti.

Sihirbazlar da hedef kitlesini yani izleyicilerini yakından takip ederler. Bu durumun bir nedeni de sürpriz unsurunu korumaktır. Hiçbir izleyici hiçbir zaman aynı numarayı ikinci kez görmemelidir; çünkü bu yanılsamalarınızı da izleyiciye yaşatmak isteyeceğiniz o “Vay be!” sürecini de tehlikeye sokabilir. Sihirbazlar numaralarını daha önce kimlerin gördüğünü hatırlamalı ve aynı izleyici grubu ile karşılaşırsa onlara yeni bir şeyler sunmalıdır. David Kwong her şovdan sonra tarih, mekan, orada bulunanlar ve hangi numaraların yapıldığına dair bir liste hazırladığını söylüyor. “Hatırlayabildiğim her ismi girmeye çalışıyorum. Buradaki amaç bir yandan gösteriniz için tehlike arz eden durumlara karşı korunurken diğer yandan da sizin için önem arz eden ilişkileri daha da geliştirmenize yardımcı olması adına hafıza gücünüzden yararlanmaktır.”

Mutlaka okuyun: Müşteri Sadakati ve Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?


Hedef kitlenizin onayını almak adına elinizin altındaki her meşru aracı kullanmaktan çekinmeyin.

Peki, ya izleyici kitlenizle ilk kez tanışıyorsanız ya da iş hayatına yeni atılacak taze bir girişimciyseniz? O zaman ne yapacaksınız?

“Sihir dünyasında hiçbir şey, “rastgele” seçtiğim gönüllülere ilişkin, bir yabancı olarak bilmemin asla mümkün olamayacağı bazı kişisel bilgilerden bahsettiğim anlarda yaşanan o şaşkınlığın yerini alamaz. Bugünün sihirbazları Facebook, Google, Tinder, Twitter, Instagram, YouTube, LinkedIn, Pinterest vb. uygulamalar kullanıyor. Gizlilikle ilgili tüm endişelere rağmen çoğu insan bu platformlarda farkında olduklarından veya hatırladıklarından çok daha fazla veri paylaşıyorlar. Hedef kitlenizin onayını almak istiyorsanız, elinizin altındaki her meşru aracı kullanmalısınız.”

Potansiyel işvereniniz ya da çalışanınız, müşterileriniz, iş arkadaşlarınız veya mülakat görüşmeciniz hakkında araştırma yapın. Tanışma randevunuza söz konusu bu yabancı hakkında olabildiğince bilgi yüklemesi yaparak hazırlanın.

Her geçen gün daha fazla işletme büyük verinin gücünü anlıyor. Bugünlerde yükleme yani hazırlık sürecine ilişkin kurumsal yaklaşım, mevcut her bir teknolojiyi bireysel müşteri davranışları hakkında mümkün olduğunca gerçek zamanlı bilgi edinmek için kullanmak ve ardından müşterinin yaşadığı deneyimi artırmak adına elde edilen bu verilerden yararlanmak üzerine kurulmuştur.

Örneğin, dünyaca ünlü eğlence parkına sahip Disney’in MyMagic + sistemi, Walt Disney World Resort misafirlerinin My Disney Experience adlı bir uygulama ile seyahatler planlamalarını sağlar. Bu, Disney’in hedef kitlesine/müşterilerine ilişkin bilgi edinmesine yardımcı olur. Aileler tesise vardıklarında kendilerine uzun sıralarda beklemelerini önleyecek veya hatıra fotoğrafları gibi ekstralara kolayca erişmelerini sağlayacak bir MagicBand bileziği verilir. Bilezikler aynı zamanda kullanıcıların konumuna ilişkin bilgiler de sunar, böylece Disney müşterilerinin telefonlarına göndereceği mesajlarla nereleri dolaşabilecekleri veya soğuk bir içeceği nereden bulacaklarına ilişkin yönlendirmeler yapar.

Disney bu sayede ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını ve alışkanlıklarını daha iyi anlar ve deneyimlerinden alacakları zevki artırabilir; bu yöntem müşterilerin marka sadakatlerini sağlamlaştırma konusunda da onlara yardımcı olur. MyMagic + ile elde edilen bu toplu veriler aynı zamanda Disney’in tesis geliştirme konusunda da yararlanabileceği bilgileri içerir. Aslına bakarsanız Disney MyMagic + üzerinden gelen misafirler aracılığıyla çok daha fazla para kazanır, ama yanılsama şudur ki tüm ödülleri kazanan misafirlermiş gibi görünür.

Sihir ya da iş dünyasında gizlice yüklediğiniz verileri dağıtırken makul davranmanız son derece önemlidir. Hedef kitlenizin bildiğinizi düşündüğü şeyler ile gerçek bildikleriniz arasındaki boşluğa dikkat edin ve içgörünüzü onları şaşırtmak adına kullanın, ancak bunu yaparken üstünlük avantajınızı tehlikeye atabilecek hiçbir şeyi açığa vurmamaya dikkat edin.  Sahneniz ister bir mutfak isterseniz bir sınıf veya toplantı odası olsun fark etmez, hazırlığın her adımı önemlidir.

Sihirbazlar iki saniyede olup bitiveren bir numara için yüzlerce saat harcıyorlar, çünkü bizlerin yani izleyicilerinin buna değeceğini düşünüyorlar. Siz girişimciler de en iyi çabanıza değecek bir hedef belirledikten sonra hazırlıklarınızı başka hiç kimsenin hayal edemeyeceği bir radikallik ve gizlilik içinde tamamlayın. Sıranız geldiğinde üzerinize düşeni layıkıyla yapın. Unutmayın, hazırlığa ilişkin onca çaba başarınızı zahmetsiz hale getirecek ve herkes sizin bir dahi olduğunuzu düşünecektir.


Bonus:

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir