İş yaşamında güven oluşturmanın ve bunu devam ettirmenin 11 yolu

Profesyoneller olarak her zaman güven tesis etmekten bahsederiz ( müşterilerimizle, çalışanlarımızla ve iş ortaklarımızla ). Güven verimli ilişkilerin sürdürülmesini sağlayan en önemli gerekliliktir. Hepimizin de bildiği gibi güven tesis etmek zaman alır çünkü bir anda güçsüzleşebilir veya tamamen yok olabilir. Güven olmazsa sonuçlar sahte ve engelleyici olur. Bundan dolayı karşılıklı anlayış ve etkili ortak çalışmanın bir araya gelmesi gerekir.

İş etkileşimlerimizde güven olup olmadığını sezgisel olarak hissederiz. Bununla birlikte önemli ilişkilerimizde güven tesis etmek için neler yapmamız gerektiğini kaçımız biliriz? Makaleyi okumaya başlamadan önce kendiniz için önemli olan güven oluşturma faktörlerini düşünün. Daha sonra aşağıdaki faktörlerle karşılaştırın.

 

İşte güven oluşturmanın ve bu güveni devam ettirmenin 11 yolu

Uyum

Güven tesis etmeye çalışırken diğer kişiyle ortak yönler bulmak ve hatta vücut dilinizle bunu karşı tarafı yansıtmak verimli bir zemin oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Dürüstlük

Olayları nasıl gördüğünüzle ilgili her zaman doğru söyleyin ve belirli konular hakkında yorum yapmanız gerektiğinde kendi bakış açınızı sunun.

Samimiyet

Karşı tarafın bakış açısına katılmasanız bile diğer kişinin düşüncelerini önemsediğinizi ve koşulsuz saygı duyduğunuzu gösterin.

Kendinize ve diğerlerine saygı göstermek

Karşı taraf sizden daha iyi veya daha kötü olsa bile her zaman saygı gösterin. Örneğin onları eleştirmeyin veya kendinizi küçümsemeyin, katılmadığınız noktaları söylemeden önce katıldığınız noktaları söyleyin.

Açıklık

Diğer kişinin bakış açısını düzgünce dinlemeniz ve net bir şekilde anlamanız bu kişinin ihtiyaçlarını ve fikirlerini anlamanıza yardımcı olur.

Yetkinlik

Konunun önemine bağlı olarak karşı tarafa bilgi birikiminizi ve uygulama becerilerinizi gösterin ve aynı zamanda karşı tarafa onun için nelerin önemli olduğunu anlayabildiğinizi gösterin.

Karşılıklılık

Diğerlerinin saygısını kazanmak için sadece kendi çıkarlarınız için değil iş yaptığınız bütün tarafların çıkarları için çalışın ve herkesin kazanabileceği bir ortam yaratın.

Doğruluk

Sadece karşı taraf için değil aynı zamanda kendiniz içinde konuştuğunuz gibi davranın ( sözleriniz ve eylemleriniz arasında tutarlılık olsun ) ve verdiğiniz sözleri tutun.

Güvenilirlik

Davranışlarınız veya hareketleriniz istikrarlı olsun ve taahhütlerinizi yerine getirin.

Kabul etme

Herhangi bir hatanız olduğunda bunu kabul edin ve suçunuzu diğerlerinin anlayabileceği bir şekilde açıklayın.

Geri kazanma

Sözünüzü tutamayacaksanız karşı taraf kötü haberi verin, sözünüzü tutamadığımız için özür dileyin ve sorunu çözmek için tutabileceğiniz yeni bir söz verin.

Yukarıda bahsi geçen on bir faktör birbirinden ayrı değil birbiriyle bütünleşiktir. Bununla birlikte iş ilişkilerinizde sıkıntılar yaşıyorsanız bu listeye bakın ve eksiklerinizi giderin. Bu faktörler zarar gören iş ilişkilerinizi düzeltmenize de yardımcı olacaktır.

Sizler ilişkilerinizin yansımasısınızdır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir