İşimi Bırakmalı mıyım?

Çoğu gün işe gitmekten nefret ederiz… Hayır mı? Aslında her gün nefret ederiz. İşinizi bırakmayı mı düşünüyorsunuz? Çoğu insan zaman zaman bunu düşünür. Bazen anlık bir problemden yüzünden kaçmak isterler ve bazen de uzun süre önce buna karar vermiş olurlar. İşi bırakmak öyle aceleyle verilmesi gereken bir karar olmamalıdır. Hayatınızı ciddi anlamda etkiler ve bu nedenle üzerinde dikkatlice düşünülmesi gereken bir konudur. İşte insanların kolaylıkla “işi bırakıyorum” dedikleri bazı durumlar:

İşiniz sizi hasta ediyor: işiniz çok stresli ve baş ağrılarına, bel ağrılarına ve uykusuzluğa neden oluyor. İş stresi bütün bu semptomlara neden olur ve hatta ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Problemlerin üstesinden gelemiyorsanız sağlığınızı ilk sıraya koymalısınız. Hiçbir iş sizin sağlığınızdan daha önemli değildir.

Patronunuz sizi ötekileştiriyor: patronunuz farkında olmadan size sorumluluk vermiyor. Kendinizi görünmez gibi hissediyor ve önemli toplantılara dahil edilmiyorsunuz. Patronunuz sizinle konuşmadan sakın bir şey yapmayın. Patronunuz gitmeniz için sizi sessizce uyarıyor olabilir ve sizi kovmaya cesareti olmayabilir. Durumun düzeleceğini düşünmüyorsanız dolaylı sözlerden çıkarmayı deneyip ona göre hareket etmelisiniz.

İşinize büyük geliyorsunuz: işe ilk başladığınızda acemiydiniz. Artık deneyim kazandınız ve işin gerekliliklerinden daha fazlasına sahipsiniz. Gereğinden fazla nitelikli olduğunu düşünüyorsanız ve yükselebileceğiniz başka bir rütbe yoksa yeni bir iş aramanın zamanı gelmiş olabilir.

İyi bir iş teklifi aldınız: uzun süredir aynı maaşı alıyorsunuz ve maaşınızın yükseltilmesi için yaptığınız konuşmaların bir faydası olmadı. Maaşı daha iyi ve sizin için daha uygun bir iş teklifi aldıysanız bu durumu enine boyuna düşünmelisiniz. Hoşlandığınız bir işten ayrılmak her ne kadar zor olsa da daha fazla paraya ihtiyacınız olabilir.

İşiniz aile yaşantınızı olumsuz etkiliyor: birçok insan gibi aileniz ve işiniz arasında denge kuramıyor olabilirsiniz. Ekonomik durumunuz müsaitse bir süreliğine ara verin. Birçok insan işe ara vererek bir süreliğine bütün dikkatini ailesini büyütmeye verir ancak bu seçenek herkes için uygun değildir. Evden çalışma seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Çalışmadan duramayacağınızı düşünüyorsanız iş ve özel yaşamınızı daha iyi dengeleyebileceğiniz bir iş bulmaya çalışın. Örneğin esnek çalışma saatleri veya az iş seyahatleri olan bir iş bulmak gibi.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir