İşini Bırakmak İsteyenlere 5 Tavsiye

Geçen hafta bir arkadaşım işinden istifa ettiğini anlatan bir e-posta gönderdi. İstifa mektubu yazmış, eline almış ve yürümeye başlamış. Son zamanlarda çok stresli olduğunu ve stresin sağlığını bozduğunu biliyordum. Ancak yine de bu e-posta beni şaşırttı çünkü başka bir iş ayarlamamıştı veya işsizlik durumuyla ilgili hiçbir planlama yapmamıştı. Böyle bir durumla yüz yüze kalmak istemeyenler için bu yazımızı hazırladık.

İşte işinizi bırakmadan önce yapmanız gerekenler:

 

Önceden iş aramaya başlayın

İstifanızı verdikten on dakika sonra iş aramaya başlamanız doğru zamanlama değildir. İstifanızı vermeden önce iş aramaya başlamalısınız ve iyi bir strateji geliştirmelisiniz.

 

Hikayenize karar verin

Büyükannenizden finansal planlamacınıza kadar herkes size neden istifa ettiğinizi soracaktır ve tepkisini önemsediğiniz ve sizin için gerçekten endişelenen birisi sizin adınıza düşünmeye başlayacaktır. İşi bıraktıktan sonra özgeçmişinizde boşluk olursa gelecek başvurularınızda sorun yaşayabilirsiniz. Sizin işyerinizde sıkıntılar yaşamanıza aldırmadan A firmasından B firmasına neden geçmediğinizi sorarlar ve sizin problemli taraf olduğunuzu düşünebilirler. Dürüst ve pozitif olun. Ve ayrıca bu durumu kendi lehinize nasıl çevirebileceğinizi düşünün.

 

Aralığa dikkat edin

Kanepenizde uzanmak için işi bıraktıktan bir hafta sonra moraliniz bozulmaya başlayacaktır. Yeni başlayan boş günleriniz için bir şeyler bulmanız gerekecektir. Kırılma noktasını düşünmeye başlayıp diğer fırsatları kovalamaya başlayacaksınız. Zamanınızı bazı freelance işler yapmak için kullanabilir, gönüllü olarak çalışabilir veya becerilerinizi sertifikalarla geliştirebilirsiniz. Bu durumda sadece özgeçmişinizdeki boşluğu kapatmazsınız aynı zamanda becerilerinizi geliştirmiş, bilgilerinizi tazelemiş ve diğer işsizlere göre daha çok ilerlermiş olacaksınız.

 

Eski iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi kesmeyin

Gemileri yakmayın. Eski iş arkadaşlarınızla irtibatı koparmayın. Bunun yerine arkanızda bir veya iki tane itilaf bırakın. Özellikle de aynı sektörde kalmak istiyorsanız. Çünkü birileri ileride size referans olabilir. İş arkadaşlarınızın sizi profesyonel ve işinin ehli olarak hatırlamasını sağlayın.

 

Faturaları ödemek için plan yapın

Evet gerçek dünyada insanlar bir işten istifa ederken diğer işlerini ayarlamış olurlar. Ancak sizde başta anlattığım arkadaşım gibiyseniz durumlar sizin için karmaşık olacaktır. Ortalama işsizlik süresi 39 haftadır. Bu bugün işinizi bıraktıysanız ortalama dokuz hafta içinde yeni bir iş bulmanız anlamına geliyor. Alacaklılarınıza beni gelecek nisanda arayın diyemezsiniz. Yeni bir iş bulmadan istifa ettiyseniz en az birkaç ay içerisinde giderlerinizin değeri artacaktır.

Sonuç? İstifa etmekten başka seçeneğiniz yoksa akıl sağlığınız ve kişisel birikiminiz için önceliğiniz riski azaltmak ve hasar kontrolü yapmak olmalıdır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir